Συνεχίζει να ελπίζει η Εφές

Η Αναντολού Εφές επικράτησε της Μάλαγα με 87-67 στο Abdi Ipekci και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs της Euroleague.

Η Αναντολού Εφές ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μάλαγα με 87-67 και πλέον θέλει δυο νίκες στα ματς με τη Φενέρμπαχτσε (εκτός), Παναθηναϊκό (εντός), να καλύψει τη διαφορά της ήττας στο ΟΑΚΑ (-5, 83-78) και να ηττηθούν οι "πράσινοι" στο παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας με την Τσεντεβίτα στην Αθήνα ώστε να προκριθεί στα playoffs.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι Τούρκοι κυριάρχησαν κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ (41-29) και στις ασίστ (23-12) ενώ οι Σάριτς, Ερτέλ σκόραραν από 17 πόντους έκαστος για την Εφές που ανέβηκε στο 6-6, ρίχνοντας τη Μάλαγα στο 3-9.

O αγώνας

Η Αναντολού Εφές μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τη Μάλαγα, προηγήθηκε 8-0 με το τρίποντο του Οσμάν ενώ ο Ερτέλ έστειλε νωρίς-νωρίς τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (13-2, 4'28"). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική τους άμυνα και προηγήθηκαν με +15 (24-9, 8'02") με το τρίποντο του Κορκμάζ! Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 27-11, έχοντας 5/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε αυτό το διάστημα!

Η Μάλαγα προσπάθησε να αντιδράσει στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας σε 31-26 με τους Τόμας, Νέλσον όμως η Εφές έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και προηγήθιηκε με 43-28, στα 2'15" για το τέλος του ημιχρόνου! Τελικά οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-30, έχοντας τα διπλάσια ριμπάουντ (22-11), ενώ η Ουνικάχα σούταρε 8/23 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Εν συνεχεία ο Οσμάν έστειλε τη διαφορά στο +22 (52-30) ενώ η Μάλαγα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τα ξεσπάσματα του Κούλεϊ (59-42, 26'27").

Οι Ίβηρες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο, όταν ο Κάρλος Σουάρεθ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 74-64 (36'03") ενώ η Εφές έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 87-67 και διατηρεί ζωντανές τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 49-30, 65-47, 87-67.