Στο Final Four με "σκούπα" η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 71-78 στο Βελιγράδι, έκανε το 3-0 στη σειρά με τους Σέρβους και πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Λοκομοτίβ Κουμπάν - Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό του Final Four!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με σκορ 71-78 και προκρίθηκε στο Final Four του Βερολίνου με 3-0 νίκες! Έτσι οι Ρώσοι θα αγωνιστούν στο 13ο Final Four σε 14 χρόνια, περιμένοντας στον ημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Λοκομοτίβ Κουμπάν - Μπαρτσελόνα.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του Δημήτρη Ιτούδη

Ήταν η έκτη "σκούπα" σε best-of-five προημιτελική σειρά (από το 2009 και μετά) και η δεύτερη της ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετά το sweep κόντρα στην Παρτίζαν, το 2009. Από την άλλη πλευρά, ο Ερυθρός Αστέρας αποχαιρέτησε τη διοργάνωση μπροστά στον κόσμο του που δημιούργησε απίστευτη ατμόσφαιρα στην κατάμεστη Kombank Arena, σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε 2 ώρες και 10 λεπτά!

Το +6 (16-10) που προηγήθηκε ο Ερυθρός Αστέρας στο 7'57" ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των Σέρβων στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι είχαν 6/19 σουτ εντός πεδιάς (6/15 δίπ., 0/3 τρίπ.) και 4 επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας που υπέπεσε σε 7 λάθη σε αυτό το διάστημα. Τελικά οι Σέρβοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 21-18, με τις δυο ομάδες να μετρούν 9/10 και 8/8 βολές αντίστοιχα! Ο Στίματς (7π.) ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση του Ερυθρού Αστέρα που άντεξε στην πίεση της "ομάδας του στρατού".

Οι "ερυθρόλευκοι" διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ ως το 16'19", όταν ο Αντρέι Βοροντσέβιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 28-30! O Nτε Κολό κρατούσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη θέση του οδηγού στο πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε στο 35-36 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι Σέρβοι τα... έσπασαν στα σουτ τριών πόντων (1/7) ενώ είχαν 10/25 δίποντα απέναντι στους Μοσχοβίτες που περιόρισαν τα λάθη τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ανατρέψουν τη διαφορά. Παρεμπιπτόντως οι παίκτες του Ιτούδη είχαν 7/11 δίποντα (63%) στο πρώτο μέρος.

Τα δυο "κολλητά" τρίποντα των Τζάκσον, Τεόντοσιτς έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-54, 27'22") ενώ ο Αμερικανός γκαρντ της ΤΣΣΚΑ έστειλε τη διαφορά στο +12 (47-59), στο 30'. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει έτσι εύκολα. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 και μείωσαν σε 62-65 στα 4'08" για το τέλος ενώ ο Κουίνσι Μίλερ μείωσε σε 68-70 στο 37'07"! Παρ' όλα αυτά, τα λάθη των Σέρβων στα τελευταία λεπτά και τα τρίποντα των Ντε Κολό, Χίγκινς "κλείδωσαν" τη νίκη-πρόκριση των Ρώσων.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-36, 47-59, 71-78.
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 9 (1), Ντάνγκουμπιτς 11 (2), Μίτροβιτς, Λάζιτς 2, Μίσιτς 2, Σιμόνοβιτς 7 (1), Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Μίλερ 15, Τσίρμπες 7, Στίματς 12.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (1), Κουλάγκιν Ντ., Τεόντοσιτς 12 (2), Φριντζόν 2, Νίκολς 3, Τζάκσον 6 (2), Λαζάρεφ, Βοροντσέβιτς 8 (2), Χίγκινς 8 (2), Κουρμπανόφ 12 (2), Χάινς 7.