Στάθηκε όρθια στη Γερμανία η Χίμκι

Της... βγήκε η ψυχή αλλά νίκησε! Η Χίμκι επικράτησε της Μπάμπεργκ (74-70) για πρώτη φορά επί γερμανικού εδαφους και έκανε καλό ποδαρικό στο νέο έτος.

Έπειτα από δύο σερί ήττες και 4 στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της, η Χίμκι κέρδισε επιτέλους και έναν αγώνα μακριά από τη Ρωσία. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τάσεις αυτοχειρίας στη Γερμανία, ωστόσο στο τέλος στάθηκε τυχερή και επιβλήθηκε της Μπάμπεργκ με 74-70, σε ένα παιχνίδι με μεγάλα σκαμπανεβάσματα που θα μπορούσε κάλλιστα να έχει γύρει προς οποιαδήποτε μεριά.

Ο Αλεξέι Σβεντ πέτυχε 28 πόντους και μαζί με τον Μάλκολμ Τόμας (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι της Χίμκι, ενώ οι Ντορέλ Ράιτ (20 πόντοι) και Ντάνιελ Χάκετ (12 πόντοι, 6 ασίστ) ξεχώρισαν από πλευράς Μπάμπεργκ, η οποία προηγήθηκε με 58-53 στο 30' χάρις σε ένα σερί 8-0. Η Χίμκι απάντησε με επιμέρους 15-2 και στο 33' ξέφυγε με 68-60, ωστόσο η Μπάμπεργκ κατόρθωσε να ισοφαρίσει (69-69) στο 36'. Δεν έβαλε πάντως άλλο καλάθι μέχρι τέλους και κάπως έτσι υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση.

O MVP

Μέσα στην... τρέλα του ο Αλεξέι Σβεντ ήταν και ο παίκτης που οδήγησε στη νίκη μέσα στη Γερμανία. Ο Ρώσος γκαρντ έχασε πολλά σουτ (9/23) και είχε πολλές επιπόλαιες επιλογές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ωστόσο ήταν και αυτός που βοήθησε τη Χίμκι να ξεφύγει στο σκορ στην τέταρτη περίοδο. Ο Σβεντ τελείωσε το ματς με 28 πόντους, 5/7 βολές, 9/23 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 34'41''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χίμκι επιχείρησε 22 τρίποντα και 8 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο! Η ρωσική ομάδα είχε για την ακρίβεια 5/8 δίποντα και 8/22 τρίποντα, μία αναλογία που άλλαξε τελείως στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε το ματς με 12/29 δίποντα και 12/30 τρίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Μπάμπεργκ... τα έσπασε στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. Η γερμανική ομάδα μόλις είχε ισοφαρίσει το ματς (69-69) στο 36' με επιμέρους 9-1, αλλά στα τελευταία τέσσερα λεπτά δεν κατάφερε να βάλει ούτε ένα σουτ. Για την ακρίβεια είχε 0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 λάθη και μόνο 1/2 βολές (από τον Ρούμπιτ) στις τελευταίες 10 επιθέσεις της!

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος βρέθηκε -ως συνήθως- στην "Μπροζέ Αρίνα", η οποία γέμισε από 6.150 θεατές για τον 9ο φετινό εντός έδρας αγώνα της Μπάμπεργκ στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Χόρντοβ (Κροατία), Τραβίτσκι (Πολωνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-26, 42-40, 58-56, 70-74.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 12 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χίκμαν 6, Ράιτ 20 (5/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζήσης 5, Νίκολιτς, Στάιγκερ 3, Λο 5, Ρούμπιτ 10 (6 ριμπάουντ), Χέκμαν, Μούσλι 2 (6 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 7 (7 ριμπάουντ).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 28 (5/12 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάνικατ 10, Βιάλτσεβ, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς 7, Μόνια, Γκιλ 4 (6 ριμπάουντ), Τοντόροβιτς, Ζούμπκοβ 5, Αντερσον 4, Τζένκινς, Τόμας 16 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Ομαδικά στατιστικά Μπάμπεργκ: 11/34 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 21/26 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 19 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Χίμκι: 12/29 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 14/20 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μακάμπι θα είναι η αντίπαλος της Μπάμπεργκ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της EuroLeague (11/1). Η Χίμκι θα φιλοξενήσει στις 12/1 τη Ρεάλ Μαδρίτης.