Σπουδαίο "διπλό" στη Σμύρνη η Ζάλγκιρις

Ο Τζάστιν Κάρτερ αστόχησε σε "νεκρό" χρόνο πίσω από τα 6μ.75 κι έτσι η Ζάλγκιρις επικράτησε της Καρσίγιακα με 68-66, κάνοντας το 2-1 στον Γ' όμιλο. Ο Ίαν Βουγιούκας σκόραρε 11 πόντους, όλους στο α' δεκάλεπτο.

Η Ζάλγκιρις Κάουνας επικράτησε της Καρσίγιακα με 68-66 στην "Karsiyaka Arena" και διπλασίασε τις νίκες της στον Γ' όμιλο της Euroleague, ρίχνοντας τους πρωταθλητές Τουρκίας στο 1-2.

Για τους νικητές, ο Παούλιους Γιανκούνας έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Ίαν Βουγιούκας σκόραρε 11 πόντους (1/1 βολ., 5/7 δίπ.), όλους στο πρώτο δεκάλεπτο! Από την άλλη πλευρά, ο Τζάστιν Κάρτερ (12π., 11 ριμπ.) πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση των Τούρκων ωστόσο αστόχησε πίσω από τα 6μ.75. Για την Καρσίγιακα, ο Γκάμπριελ πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Η Ζάλγκιρις αιφνίδιασε την Καρσίγιακα στην "Karsiyaka Arena", τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με το εντυπωσιακό 80% στα δίποντα (16/20) ενώ στηρίχτηκε επιθετικά στον Ίαν Βουγιούκα, ο οποίοτς σκόραρε 11 πόντους στο α' δεκάλεπτο! Οι Λιθουανοί είχαν μόλις 1/10 σουτ πίσω από τα 6μ.75 στα πρώτα 20' της αναμέτρησης με τους πρωταθλητές Τουρκίας ενώ προηγήθηκαν με +8 (13-21) λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, με τον Έλληνα σέντερ (5/6 δίπ.). Εν συνεχεία ο Χάνλαν σκόραρε το μοναδικό τρίποντο της Ζάλγκιρις στο ημίχρονο κάνοντας το 17-28 (13'10") όμως οι γηπεδούχοι του Ουφούκ Σαρίτσα δεν επέτρεψαν στους Λιθουανούς να ξεφύγουν στο σκορ. Κάρτερ, Γκάμπριελ και Ράγκλαντ έδωσαν λύσεις στην επίθεση της Καρσίγιακα που μείωσε στο 33-38 του ημιχρόνου.

Οι Τούρκοι πίεσαν, μείωσαν αρχικά σε 47-48 με τον Γκάμπριελ (12π., 3/5 δίπ.), ακολούθως ισοφάρισαν σε 52-52 με το τρίποντο του Αμερικανού πρώην γκαρντ του Ρεθύμνου στα 2'01" για το τέλος της τρίτης περιόδου ενώ προηγήθηκαν 62-61 (35'39") με 2/2 βολές του Σιπάχι! Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 64-67 (38'44"), εν συνεχεία ο Σιπάχι μείωσε στον πόντο ενώ ο Σεϊμπούτις διαμόρφωσε το 66-68 στα 11" για το τέλος. Ο Σιπάχι προσπάθησε να ισοφαρίσει ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει σε δύσκολο λέι απ ενώ ο Κάρτερ αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις με τη λήξη του αγώνα κι έτσι η Ζάλγκιρις έκανε το 2-1 στον Γ' όμιλο της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 52-58, 66-68.

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ράγκλαντ 8, Παλάσιος 4, Άιβερσον 6 (2), Άλτιντιγκ, Κάρτερ 12, Γκονλούμ 4, Γκάμπριελ 17 (3), Κάρτερ 7 (1), Σιπάχι 8.

Ζάλγκιρις Κάουνας (Κράπικας): Πότσιους, Καλνιέτις 7 (1), Σεϊμπούτις 7, Μοτούμ 13 (1), Γιανκούνας 16, Βουγιούκας 11, Βετσβάγκαρας, Χάνλαν 10 (2), Ουλανόβας 4.