Ρεάλ - Παρτίζαν 80-57

Η Παρτίζαν άντεξε ένα δεκάλεπτο πριν παραδοθεί στις ορέξεις της Ρεάλ που επικράτησε με 80-57 κι έκανε το 42-1 σε όλες τις διοργανώσεις φέτος με κορυφαίους τους Γιουλ, Ροντρίγκεθ.

Το έργο της Παρτίζαν ήταν ευθής εξαρχής δύσκολο κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Σέρβοι ζόρισαν τη ''Βασίλισσα'' για ένα δεκάλεπτο ωστόσο οι Μαδριλένοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους στη συνέχεια, επικρατώντας με 80-57 και κάνοντας το 7-1 στον ΣΤ' όμιλο μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Παράλληλα η σημερινή νίκη ήταν η 42η φετινή των Μαδριλένων σε 43 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις ( σ.σ. 20-0 στην ACB, 17-1 στην Euroleague, 3-0 στο Copa del Rey, 2-0 στο ισπανικό Super Copa)! Από την άλλη πλευρά η Παρτίζαν είχε στις τάξεις της τους δύο κορυφαίους σκόρερ στο TOP-16 , τους Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Τέρενς Κίνσεϊ, ωστόσο υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Ρεάλ και παρέμεινε με μια νίκη σε οκτώ ματς στη β' φάση της Euroleague.

Κι όμως, οι Σέρβοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Palacio de Deportes της Μαδρίτης και προηγήθηκαν 0-8 με τον Μούσλι στο 2'42'', υποχρεώνοντας τον Πάμπλο Λάσο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσε το 0-11 πίσω από τα 6μ.75 ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε τους πρώτους πόντους της ''Βασίλισσας'', μειώνοντας σε 3-11. Ο Φελίπε Ρέγιες ισοφάρισε σε 13-13, ο Γκάγκιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Παρτίζαν με 16-17 ενώ ο Ροντρίγκεθ διαμόρφωσε το 22-17 στο 10'.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και''έχτισαν'' διαφορά ασφαλείας, με τον Ρέγιες να διαμορφώνει το 34-21 στο 14'31'' και τον Ροντρίγκεθ να στέλνει τη διαφορά στο +19 (46-27) λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα η Παρτίζαν προσπάθησε να βρει λύσεις από τον Κίνσεϊ όμως τα ξεσπάσματα του Αμερικανού φόργουορντ δεν ήταν αρκετά για τους φιλοξενούμενους.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως η ''Βασίλισσα'' διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Γιούλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (53-33) με τρίποντο στο 24'53'', έχοντας 17 πόντους με 4/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Το come back των Σέρβων δεν ήλθε ποτέ, ο Ροντρίγκεθ διαμόρφωσε το 70-51 στο 36'12'' και ο Πάμπλο Λάσο πέρασε στο παρκέ τους πιτσιρικάδες Μπαρέιρο , Μαρτίν . Τελικά η Ρεάλ επικράτησε 80-57 και εξακολουθεί να διεκδικεί την πρώτη θέση στον ΣΤ' όμιλο.