Ρεάλ Μαδρίτης - Γαλατάσαραϊ 93-78

Η Γαλατάσαραϊ παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στην Euroleague από τις 27 Μαρτίου. Σήμερα (08/01) η Ρεάλ Μαδρίτης υποχρέωσε τους Τούρκους στην ένατη σερί ήττα (93-78) μακριά από το Abdi İpekçi!

Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Γαλατά στην Euroleague... χάνεται στις 27 Μαρτίου 2014, όταν οι Τούρκοι επικράτησαν με 72-84 της Ζαλγκίρις Κάουνας στη "Zalgirio Arena".

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Σήμερα (08/01) η Ρεάλ Μαδρίτης υποχρέωσε τους Τούρκους στην ένατη σερί ήττα μακριά από το Abdi İpekçi αφού επικράτησε με 93-78 κι έκανε το 2-0 στον Ε' όμιλο της Euroleague, μολονότι παρατάχθηκε χωρίς τον Γιόνας Ματσιούλις (σ.σ. πρόβλημα στον δεξί ώμο).

Αντίθετα οι Γιάννης Μπουρούσης (ίωση), Γκουστάβο Αγιόν (ενοχλήσεις στον αριστερό ώμο) ξεπέρασαν τα προβλήματα που τους ταλαιπώρησαν τις προηγούμενες ημέρες και τέθηκαν στη διάθεση του Πάμπλο Λάσο. Ο κάπτεν Φελίπε Ρέγιες έκανε τη διαφορά στην επίθεση για τους γηπεδούχους (22π., 11ριμπ.) ενώ αποθεώθηκε από τους φίλους της "Βασίλισσας" όταν πέρασε στον πάγκο, στην τρίτη περίοδο.

Από την άλλη πλευρά, ο Έρτσεγκ προσπάθησε να κρατήσει όρθια τη Γαλατάσαραϊ στο πρώτο ημίχρονο όμως "σίγησε" στο β' μέρος και οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί κι "έπεσαν" στο 1-1 στο TOP-16. Στα επίσημα του "BarclayCard Center" βρέθηκε ο Πορτογάλος άσος της ποδοσφαιρικής Ρεάλ, Πέπε.

Ο Φελίπες Ρέγιες έδωσε λύσεις στην επίθεση της Ρεάλ για το 24-22 στο 8'51'', έχοντας 10 πόντους με 4/6 δίπ. σε αυτό το διάστημα. Οι Τούρκοι δεν επέτρεψαν στη "Βασίλισσα" να ξεφύγει, αντίθετα προηγήθηκαν με 25-27 (10'56'') με τρίποντο του Έρτσεγκ. Τι ακολούθησε; Σερί 13-0 για τη Ρεάλ και 38-27 με κάρφωμα του Μάρκους Σλότερ! Ο Αμερικανός έβγαλε τρομερή ενέργεια στο παρκέ, έδωσε λύσεις στην άμυνα κι έτσι οι γηπεδούχοι "έχτισαν" διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (55-39, 20').

Εν συνεχεία η Γαλατάσαραϊ προσπάθησε να βρει λύσεις με το περιφερειακό σουτ των Αρόγιο, Αρσλάν όμως η Ρεάλ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Οι φιλοξενούμενοι "έτρεξαν" σερί 7-0 και μείωσαν 83-69 με λέι-απ του Γκονλούμ στα 4'03'' για τη λήξη, υποχρεώνοντας τον Πάμπλο Λάσο να καλέσει τάιμ άουτ. Εν τέλει, η "Βασίλισσα" επικράτησε με 93-78 και συνεχίζει αήττητη στο TOP-16.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 55-39, 69-57, 93-78.