Πρώτη εντός έδρας νίκη της Νταρουσάφακα δια χειρός Γουοναμέικερ

Με καλάθι του Αμερικανού στα 32'', επικράτησε στο θρίλερ της Μπάμπεργκ με 72-70 και πανηγύρισε για πρώτη φορά μέσα στο σπίτι της.

Η Νταρουσάφακα έσπασε την... κατάρα των εντός έδρας αγώνων της, αν και φλέρταρε πάλι με την ήττα. Δια χειρός Μπραντ Γουοναμέικερ επικράτησε με 72-70 την Μπάμπεργκ, έφτασε στις τρεις νίκες στην EuroLeague, όμως ήταν η πρώτη φορά που πανηγύρισε μέσα στην VOLKSWAGEN ARENA.

MVP

Ο Μπραντ Γουοναμέικερ έβαλε το καλάθι της νίκης και δικαιωματικά παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου. Είχε 11 πόντους με /2 βολές, 3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, έδωσε 5 ασίστ, είχε 3 ριμπάουντ και αξιολόγηση 13. Ο Κλάιμπερν είχε 19 στην αξιολόγηση, όμως στα πιο καθοριστικό σημείο ο Γουοναμέικερ έδωσε τη λύση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ

Η Μπάμπεργκ έκανε σερί 0-10 και ισοφάρισε σε 70-70, μόλις δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Εμοιαζε να έχει τον έλεγχο και μάλιστα είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά. Δύο άστοχα τρίποντα όμως στην επόμενη φάση και ένα λάθος αμέσως μετά από αμυντικό ριμπάουντ, έδωσαν την ευκαιρία στην Νταρουσάφακα να πάρει εκ νέου τα ηνία. Στη συνέχεια οι Τούρκοι διαχειρίστηκαν ιδανικά τα φάουλ που είχαν να δώσουν, εξανλτήθηκαν τα 32'' και η Μπάμπεργκ έκανε ένα δύσκολο σουτ με τον Μέλι, που ήταν άστοχο.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Δεν είναι ακριβώς στατιστικό, είναι η διακύμανση ανά δεκάλεπτο. Η Νταρουσάφακα νίκησε 23-17 την πρώτη περίοδο, η Μπάμπεργκ 23-17 τη δεύτερη. Η Νταρουσάφακα επικράτησε με 20-10 στην τρίτη περίοδο και η Μπάμπεργκ ήταν μπροστά με 20-10 στην τέταρτη, μέχρι και 32'' πριν από τη λήξη. Εκεί έβαλε το καλάθι ο Γουοναμέικερ και έγειρε η πλάστιγγα υπέρ των Τούρκων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα είχε τον έλεγχο και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 8 (21-13) στο 7'. Ηταν εύστοχη, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και είχε εγκλωβίσει με την άμυνά της την Μπάμπεργκ.

Κάπου εκεί οι Γερμανοί έκαναν τις διορθωτικές κινήσεις κι αφού μείωσαν σε 23-17 στο δεκάλεπτο, άρχισαν να πλησιάζουν σιγά σιγά. Και όχι μόνο αυτό. Με τρίποντο του Νίκου Ζήση στο 19', έκαναν το 37-38, για να τελειώσει το ημίχρονο ισόπαλο (40-40).

Στην τρίτη περίοδο Κλάιμπερν και Μπέρτανς ήταν ασταμάτητοι και μαζί με τον Μόερμαν δημιούργησαν τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα της γερμανικής ομάδας. Κάπως έτσι άλλαξε η εικόνα και του αγώνα και η Νταρουσάφακα ανέβασε τη διαφορά στους 9 (55-46, 57-48). Και με τρίποντο του Μπέρτανς, έγινε το 60-50 στο 30'.

Η Μπάμπεργκ, όμως, δεν παραδόθηκε. Ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 0-8 στην τέταρτη περίοδο και μέσα σε ενάμιση λεπτό το σκηνικό ανατράπηκε. Ο Στάιγκερ μείωσε και σε 62-61 και το ματς πήρε... φωτιά. Η Νταρασούφακα έκανε το 70-63 στο 36' με τον Αλντεμίρ, αλλά ο Μίλερ έφερε εκ νέου τους Γερμανούς σε απόσταση βολής (70-68) στο 37'. Ο Στρέλνικς με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 70-70, ο Κλάιμπερν είχε 0/2, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/2 τρίποντα και ένα λάθος, που δεν τους επέτρεψε να περάσουν μπροστά. Ο Γουοναμέικερ με προσωπική προσπάθεια έγραψε το 72-70 στα 32'' και ο Μέλι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού αστόχησε σε σουτ από τα 3 μέτρα στα 2''.

Τα δεκάλεπτα:23-17, 40-40, 60-50, 72-70