Πρόκομ - Ολίμπια Λουμπλιάνας 67-52

Η Πρόκομ νίκησε την Ολίμπια Λουμπλιάνας με 67-52 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα. Διαβάστε αναλυτικά (video).

Η Πρόκομ κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ολίμπια Λουμπλιάνας με 67-52.

Οι Πολωνοί δεν άρχισαν καλά την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο οριακά πίσω στο σκορ με 13-15.

Στη συνέχεια, η Ολίμπια Λουμπλιάνας ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της και παρά την πίεση της Πρόκομ έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (27-30).

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφερε να επιμέρους σκορ 23-3 να βρεθούν μπροστά με 50-33 και να βάλουν τις βάσεις της νίκης, την οποία και πήραν τελικά με 67-52. Από την Πρόκομ οι Μπλασινγκάμε, Φρανκιουσέφσκι πέτυχαν από 12 πόντους.

Για την Ολίμπια Λουμπλιάνας ο Ρόθμπαρτς σημείωσε 16 πόντους και ο Ντιόν Τόμπσον πρόσθεσε 11.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 27-30, 50-33, 67-52.

Πρόκομ (Πατσέσας): Λαφαγιέτ 1, Σεβερίν 12(4), Μπλασινγκάμε 12(2), Μοτεγιούνας 11(2), Ντιμιτρίεφ, Φρανκιουσέφσκι 12(4), Λαπέτα 9, Ζαμοϊνσκι, Σζότκα, Κέμπλερ 6(2), Χρουκάνιουκ 4.

Ολίμπια Λουμπλιάνας (Φιλιπόφσκι): Καστράτι, Μίτσιτς, Καπίν 11(1), Ρόθμπαρτς 16, Μπλάζιτς 2, Τόμπσον 11, Σαλίν 10(2), Μπέρτανς 2, Μορίνα.