Ποδοπάτησε τη Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη η Ρεάλ Μαδρίτης

Το κίνητρο της Ρεάλ (που κυνηγά την πρώτη τετράδα) έκανε τη διαφορά στην Βαρκελώνη και οι Μαδριλένοι δεν είχαν πρόβλημα να συντρίψουν την "αιώνια" αντίπαλό τους.

Σε τροχιά τετράδας έμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά την πανεύκολη εκτός έδρας νίκη της (74-101) επί της Μπαρτσελόνα. Οι Μαδριλένοι έφτασαν το 14-9 και έχουν πλέον ίδιο ρεκόρ με την Χίμκι, τον Παναθηναϊκό και την Ζάλγκιρις, την ώρα που οι Καταλανοί κινδυνεύουν να τερματίσουν ακόμη και στην τελευταία θέση της κατάταξης της κανονικής περιόδου. Η εμφάνισή τους λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Ισπανικού Κυπέλλου ήταν αποκαρδιωτική, όμως μικρή σημασία είχε το αποτέλεσμα από τη στιγμή που δεν κυνηγούν εδώ και καιρό κάτι ιδιαίτερο.

H καλή βραδιά της Ρεάλ φάνηκε από νωρίς. Η ομάδα του Αλόνσο προηγήθηκε με 16 (5-21) μόλις στο έβδομο λεπτό και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 13-30, καθώς η Μπαρτσελόνα εκτελούσε με άσχημα ποσοστά και επέμενε στο τρίποντο που δεν την δικαίωνε. Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 δίποντα. Οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό στην δεύτερη περίοδο (22-22 το επί μέρους σκορ), δεν κατάφεραν όμως να μαζέψουν τη διαφορά. Το 35-52 του ημιχρόνου δεν άφηνε πολλές ελπίδες στους γηπεδούχους, που δέχθηκαν 31 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (57-83) και συμβιβάστηκαν με την μοίρα τους.

Το περσινό 63-102 πιστεύαμε πως δεν γινόταν να επαναληφθεί. Μπορεί η διαφορά να μην πήγε στους 40, όμως η εικόνα της αναμέτρησης ήταν τελικά ακριβώς η ίδια. Με τον ίδιο θύτη και το ίδιο θύμα.

O MVP

Κοζέρ, Ράντολφ, Ρέγες, Καμπάτσο, Αγιόν, Κάρολ έδωσαν όλοι τον καλύτερο εαυτό τους, όμως λίγο πιο εντυπωσιακός ήταν ο Αργεντινός πόιντ γκαρντ που σε 28 λεπτά συμμετοχής είχε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 8/30 τρίποντα της Μπαρτσελόνα, που με ποσοστό 27% δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Οι παίκτες του Πέσιτς ξεκίνησαν το ματς με 1/9, απέμειναν χωρίς λόγο στο περιφερειακό σουτ, βρέθηκαν πίσω με 20 (10-30 στο 9') και φυσικά δεν μπορούσαν να γυρίσουν αυτό το παιχνίδι, απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο αγώνας δεν αξίζει ιδιαίτερης ανάλυσης. Η Ρεάλ έκανε ό,τι ήθελε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και ακόμη και στο δεύτερο δεκάλεπτο που έδειξε άσχημες αντιδράσεις στην άμυνα, κατάφερε να μην το χάσει!

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 6829 θεατές βρέθηκαν στο Παλάου Μπλαουγκράνα

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Ράντοβιτς (Κροατία), Νέντοβιτς (Σλοβενία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-30, 35-52, 57-83, 74-101

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πρέσι, Χάνγκα 10, Τζάκσον 2, Ναβάρο 9 (1/4 τρίποντα), Ερτέλ 11 91/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοφ 11 (2), Κόπονεν 10 (2), Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 9, Μορμάν 9 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Αλόνσο): Κοζέρ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ράντλ 3 (1), Ράντολφ 16 (7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φερνάντεθ 5 (1), Ντόντσιτς 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος σε 15:20), Ματσιούλις, Ρέγες 13 (6/7 δίποντα), Καμπάτσο 11 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αγιόν 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρολ 18 (4/5 τρίποντα), Ταβάρες 5, Τέιλορ 8.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/33 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 12/17 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 30/45 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 8/14 βολές, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 14 επιθετικά), 25 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θα ταξιδέψει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει την επόμενη Πέμπτη την Ζάλγκιρις, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχθεί την Παρασκευή την Φενέρμπαχτσε.