Πήρε το ισπανικό ντέρμπι η Βαλένθια

Η Βαλένθια επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 81-76 και έφτασε τις τρεις νίκες στους τελευταίους τέσσερις αγώνες, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια.

Το ισπανικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής βάφτηκε πορτοκαλί! Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο σχεδόν επί 40 λεπτά, δεν άφησε τη Μπαρτσελόνα να προηγηθεί ποτέ μετά το αρχικό 0-2 και έφτασε δίκαια στη νίκη με 81-76. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες για την ομάδα του Τσους Βιντορέτα, την ώρα που η Μπαρτσελόνα υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα της στην EuroLeague.

Η Βαλένθια ήταν αυτή που έλεγξε το παιχνίδι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, χάρις στην κυριαρχία της στα ριμπάουντ (20-14) και την απόλυτη ευστοχία της από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (11/11). Η ομάδα του Βιντορέτα προηγήθηκε με 14-6 στο 6' χάρις σε ένα επιμέρους 12-2, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (22-14) αλλά η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε γρήγορα το ματς και στο 13' ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά τα πρώτα δύο λεπτά (25-25).

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως, έτσι και στο δεύτερο η Βαλένθια έκανε καλύτερο φίνις, ξέφυγε με 41-31 στο 19' και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (44-35), το οποίο δεν έχασε ποτέ. Με τον Ερτέλ σε ρόλο οδηγού (14 πόντοι, 10 ασίστ) η Μπαρτσελόνα κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους, ωστόσο δεν μπόρεσε να προηγηθεί ποτέ. Η Βαλένθια ξέφυγε με 68-61 στο 35' και με 75-66 στο 38', αντέχοντας στην αντεπίθεση των Καταλανών στα τελευταία δύο λεπτά χάρις στην τρομερή ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών.

Ο MVP

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν ο κορυφαίος της Βαλένθια. Ο Μαυροβούνιος πάουερ φόργουορντ πέτυχε 13 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 6/6 ελεύθερες βολές, μαζεύοντας ακόμα και 7 ριμπάουντ. Ο Ντούμπλιεβιτς είχε επίσης +26 στον δείκτη αξιολόγησης, τον μεγαλύτερο μεταξύ όλων των παικτών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Βαλένθια κυριάρχησε απόλυτα στις μάχες των ριμπάουντ, απέναντι μάλιστα στην τρίτη καλύτερη ομάδα της EuroLeague σε αυτόν τον τομέα! Η ομάδα του Βιντορέτα μάζεψε συνολικά 46 ριμπάουντ έναντι μόλις 24 της Μπαρτσελόνα. Μάλιστα, τα 17 εξ αυτών ήταν επιθετικά, όσα αμυντικά ριμπάουντ είχαν και οι Καταλανοί. Με άλλα λόγια, το 50% των ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα της Μπαρτσελόνα, κατέληξε στα χέρια παικτών της Βαλένθια!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Βαλένθια είχε 21/21 ελεύθερες βολές στο παιχνίδι! Η ομάδα του Βιντορέτα έγινε η υπ' αριθμόν 123 ομάδα που τελείωσε ένα ματς με ευστοχία 100% στην EuroLeague από τη σεζόν 2000-01 και ύστερα. Ωστόσο μόνο τέσσερις φορές στο παρελθόν μία ομάδα έχει ευστοχήσει σε περισσότερες βολές χωρίς να χάσει καμία: η Ρεάλ Μαδρίτης (34/34), η Τσιμπόνα (23/23) και η Ταού Θεράμικα (22/22) και η Μπενετόν Τρεβίζο (22/22).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν το Παμπεγιόν Φουέντε Ντε Σαν Λουίς. Οι 7.375 θεατές που παρακολούθησαν την αναμέτρηση αποτελούν μάλιστα την καλύτερη φετινή επίδοση της Βαλένθια. Μέχρι πρότινος το ρεκόρ ήταν οι 7.216 που πήγαν στον αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε (11/1).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Χόρντοβ (Κροατία), Πέτεκ (Σλοβενία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 44-35, 62-59, 81-76.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 4, Πουέρτο, Αμπάλντε 5, Βαν Ρόσομ 7 (7 ασίστ), Ρούντεζ 6, Ντούμπλιεβιτς 19 (7 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 13, Σαν Εμετέριο 9, Πλάις 6, Ντόρνεκαμπ 12.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 5, Πρέσι 2, Χάνγκα 2, Ναβάρο 14, Ερτέλ 14 (10 ασίστ), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 15, Σάντερς 11, Κόπονεν, Κλαβέρ 5, Τόμιτς 2, Μερμάν 4.

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 15/29 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 21/21 ελεύθερες βολές, 46 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά Μπαρτσελόνα: 20/35 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 9/13 ελεύθερες βολές, 24 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στο Κάουνας θα πάει η Βαλένθια, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (18/1) την Ζαλγκίρις στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της EuroLeague. Την ίδια μέρα η Μπαρτσελόνα θα υποδεχτεί τη Μπάμπεργκ.

Photo credits: twitter.com/FCBbasket