Παναθηναϊκός - Μακάμπι 92-94

Μετά από συγκλονιστικό ματς με συναρπαστική εξέλιξη, η Μακάμπι έκανε το "μπρέικ" μέσα στο ΟΑΚΑ νικώντας με 94-92 τον Παναθηναϊκό στην παράταση (videos)

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Μακάμπι δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το πρώτο, όπως άλλωστε αναμενόταν.

Η Μακάμπι έπαιξε σκληρά, ξέχασε το "στραπάτσο" του α' αγώνα και τελικά επικράτησε στην παράταση με σκορ 94-92 του Παναθηναϊκού, κάνοντας το 1-1.

Στο 1.10'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Μπατίστ ισοφάρισε σε 81-81, όμως ο Μπλου με κρύο αίμα έγραψε το 81-83. Ο Καϊμακόγλου στα 13,2'' πριν το τέλος με 2/2 βολές ισοφάρισε εκ νέου σε 83-83 και λίγο έλειψε ο Λάνγκφορντ να στείλει το ματς στην παράταση. Το τρίποντο που επιχείρησε ήταν εκπρόθεσμο και το παιχνίδι κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Εκεί, πάντως, ο Παναθηναϊκός φάνηκε πως δεν μπορούσε να αντέξει στον εξοντωτικό ρυθμό της Μακάμπι. Στα 4'' πριν τη λήξη ο Διαμαντίδης αστόχησε για τρεις και τελικά ο Γιασικεβίτσιους δεν πήρε το φάουλ που ζήτησε επίμονα από τους διαιτητές.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο Τελ Αβίβ την ερχόμενη Τρίτη (27/3), όπου οι "πράσινοι" θα προσπαθήσουν να πάρουν πίσω το πλεονέκτημα της έδρας.

Με την πεντάδα που εμπιστεύτηκε και στο προηγούμενο ματς ξεκίνησε ο Ομπράντοβιτς τον Παναθηναϊκό. Οι Διαμαντίδης, Καλάθης, Σάτο, Σμιθ και Μάριτς πήραν θέσεις στο παρκέ για να αντιμετωπίσουν την Μακάμπι που έδειξε λίγο... ψαρωμένη στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι "πράσινοι" το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και ξεκινώντας με 3/3 τρίποντα έκαναν τον Μπλατ να βλέπει εφιάλτες. Ο Διαμαντίδης έγραψε το 10-6 με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα έχοντας τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο, η είσοδος του Σχορτσανίτη στο παρκέ (δεν είχε ξεκινήσει βασικός) δυσκόλεψε τα πράγματα για τους "πράσινους".

Ισοφάρισε σε 13-13 και το ματς έγινε ντέρμπι για μερικά λεπτά με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν απανωτά καλάθια. Ο Τζέιμς έκανε το 18 όλα μέχρι που τελικά ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Τσαρτσαρή για το 24-20 του α΄δεκαλέπτου.

Ντέρμπι για γερά νεύρα

Όσο όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ίδια συγκέντρωσή του, η Μακάμπι έβρισκε τρόπους να σκοράρει εύκολα καλάθια. Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι, είχαν λιγότερα λάθη αλλά έχαναν τα ριμπάουντ... Πάντως, στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 7-0 με το οποίο κατάφερε να ξεφύγει παροδικά με 29-22.

Η Μακάμπι πάντως αντέδρασε άμεσα εκμεταλλευόμενη κάποια αμυντική δυσλειτουργία των "πράσινων", οι οποίοι έχαναν και πολλές βολές, δείχνοντας νευρικοί. Τελικά, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 31-24 πριν ακολουθήσει ένα σερί 6-0 από τη Μακάμπι (31-30). Με τους Τζέιμς και Μπλου να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια, οι Ισραηλινοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με 38-41.

Ένα σερί 5-0 με "ηθικό αυτουργό" τον Γιασικεβίτσιους και εκτελεστή τον Καϊμακόγλου επέτρψε στον Παναθηναϊκό να φύγει για τα αποδυτήρια προηγούμενος με 43-41, χάνοντας τη μάχη των ριμπάουντ (13-18), έχοντας όμως 53% στα τρίποντα.

Η απάντηση της Μακάμπι

Στην επανάληψη, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στο 22΄ο Σμιθ έκανε το 45-46 υπέρ της Μακάμπι που έπαιζε πολύ σκληρά στην άμυνα της και παίδευε τον Παναθηναϊκό. Μπορεί οι "πράσινοι" να είχαν το μπόνους των βολών, ωστόσο δεν το εκμεταλλεύονταν χάνοντας πάρα πολλές.

Ο Καϊμακόγλου πήρε προσπάθειες μέσα στη ρακέτα, έδωσε σκληρές μάχες, όμως η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος της Μακάμπι. Ένα απίστευτο καλάθι από τον Χέντριξ ισοφάρισε σε 54-54 και ήταν μόνο η αρχή του... κακού, καθώς ακολούθησε ένα σερί 7-0 με το οποίο η Μακάμπι ξέφυγε στο σκορ 54-61.

Οι "πράσινοι" είχαν και τον προσανατολισμό τους στην επίθεση, καθώς σε εκείνο το διάστημα είχε μείνει εκτός παρκέ ο Διαμαντίδης. Στο 1.37'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και τελικά οι "πράσινοι" μείωσαν σε 58-61 στο 30' με τον Τσαρτσαρή να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε νεκρό χρόνο.

Αντεπίθεση με τρίποντα και παράταση

Το μομέντουμ του αγώνα είχε γυρίσει για τα καλά υπέρ της Μακάμπι. Με τραγικές επιθετικές επιλογές και παιδαριώδη λάθη, η Μακάμπι μπήκε στο καθοριστικό δ΄δεκάλεπτο με ένα σερί 7-0 που την έφερε στο +10 (58-68) για πρώτη φορά στο ματς.

Το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς και το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου, έδωσαν το έναυσμα για δύο τρίποντα του Διαμαντίδη που μείωσε σε 64-70 στα 6.30'' πριν το τέλος. Ένα άστοχο τρίποντο του Γιασικεβίτσιους ακολουθήθηκε από ένα εύστοχο του Οχαγιόν ο οποίος έγραψε το 64-73 στο 35'.

Τρία τρίποντα από τους Γιασικεβίτσιους (2) και Καϊμακόγλου μείωσαν το σκορ σε 72-75, ενώ οι βολές του Σάτο πλησίασαν στον πόντο (75-76). Η Μακάμπι απάντησε με δύο συνεχόμενα λέι απ του Παπαλουκά που έκαναν το σκορ 77-80 στο 38'. Στο 1.34'' πριν το τέλος του αγώνα ο Μάικ Μπατίστ με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (79-80), ενώ ο ίδιος με εντυπωσιακό κάρφωμα μετά από εξαιρετική πάσα του Διαμαντίδη, ισοφάρισε σε 81-81. Στα 13,2'' πριν το τέλος και με το σκορ στο 83-83, οι "πράσινοι" έπαιξαν άμυνα κι έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Μπλου τον σκότωσε...

Στην παράταση 3/4 βολές από τους Γιασικεβίτσιους και Καϊμακόγλου, οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 86-83, όμως η απάντηση από τον Σμιθ ήταν άμεση. Στα 3.19'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Μπατίστ με νέες βολές έκανε το 88-85.

Ο Αμερικανός άλλωστε με δύο δικά του καλάθια έκανε το σκορ 92-90 στο 44', όμως ο Μπλου απάντησε σε ισάριθμες περιπτώσεις γράφοντας το 92-93 με δύο τρίποντες βόμβες που έδωσαν μετά από ώρα το ψυχολογικό προβάδισμα στη Μακάμπι στα 29'' πριν τη λήξη. Ο Γιασικεβίτσιους έχασε το δίποντο και ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές έκανε το 92-94.

Ο Διαμαντίδης έχασε το τρίποντο στα 4'' πριν το τέλος και ο Γιασικεβίτσιους εκβίασε ένα φάουλ που ποτέ δεν πήρε με την εκπνοή, μένοντας το τελικό 92-94 υπέρ της Μακάμπι. Το ριπλέι δείχνει στην αρχή βήματα του Σάρας και μετά φάουλ του παίκτη της Μακάμπι...

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-41, 58-61, 83-83, 92-94

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 12, Λόγκαν 2, Καλάθης 3, Σμιθ 3(1), Βουγιούκας 4, Σάτο 3, Μάριτς 2, Μπατίστ 16, Καϊμακόγλου 20, Τσαρτσαρής 12, Γιασικεβίτσιους 15.

Μακάμπι (Μπλατ): Παπαλουκάς 5, Χέντριξ 11, Ελιγιάχου 2, Μπλου 16, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 17, Σμιθ 15, Οχαγιόν 15, Τζέιμς 7, Μπερστάιν, Μάλετ, Πνίνι.