Παναθηναϊκός - ΚΚ Ζάγκρεμπ 94-76

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό ο οποίος "ξέσπασε" στην ΚΚ Ζάγκρεμπ νικώντας την με σκορ 94-76 για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Διαβάστε λεπτομέρειες...

Ο Παναθηναϊκός διασκέδασε τις εντυπώσεις από την ήττα στην Καβάλα και κόντρα στην ΚΚ Ζάγκρεμπ πέτυχε την 5η του νίκη στην Ευρωλίγκα με το ευρύ 94-76.

Μπροστά στον κόσμο τους, οι "πράσινοι" παρουσίασαν ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο το οποίο τους επέτρεψε να επιστρέψουν στις νίκες και παράλληλα να μείνουν στο κυνήγι της 2ης θέσης του ομίλου τους.

Στα ευχάριστα για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς η απόδοση του Μάικ Μπατίστ ο οποίος έδειξε πως σταδιακά θα βρει τον καλό του εαυτό. Ήταν ορεξάτος, είχε τα πατήματά του στο παρκέ και τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πολύ καλοί οι Νικ Καλάθης και Λόγκαν που σημείωσαν έκαστος 13 πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Διαμαντίδης πέτυχε μόλις δύο πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής σε ένα ματς που αγωνίστηκαν και οι 12 παίκτες των πρωταθλητών Ευρώπης.

Ο αγώνας:

Μουδιασμένος μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός ο οποίος πάντως ευτύχησε να έχει σε καλή μέρα τον Μπατίστ. Ο Αμερικανός άσος του "τριφυλλιού" μαζί με τον Λόγκαν ήταν όλα τα... λεφτά για την ομάδα τους, καθώς μέχρι το 8' είχαν πετύχει όλους τους πόντους του Παναθηναϊκού με το σκορ στο 15-14.

Οι Κροάτες από την πλευρά τους έδειχναν να εκμεταλλεύονται την νευρικότητα των γηπεδούχων και με τα εύστοχα τρίποντα μάλιστα του Ράνσιτς, κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 18-20. Ακολούθησε ένα επιμέρους 6-2 από πλευράς Παναθηναϊκού που έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 24-22 του α' δεκαλέπτου.

Η αφύπνιση και ο καταιγισμός από τα 6.75μ.

Τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού εξακολούθησαν και στη β΄περίοδο. Παρά τις φωνές του Ομπράντοβιτς, οι "πράσινοι" είχαν πολλά κενά κυρίως στην περιφερειακή τους άμυνα (δέχτηκαν 5/6 τρίποντα μέχρι το 20') και έδωσαν την ευκαιρία στην ΚΚ Ζάγκρεμπ να ξεφύγει με 34-40 στο 17'.

Όσα σουτ είχε χάσει ο Παναθηναϊκός από τα 6.75μ. τα έβαλε μαζεμένα στο τέλος της β' περιόδου. Ένας καταιγισμός με 4/4 εύστοχα σουτ τριών πόντων αφύπνισαν τον Παναθηναϊκό που ανέκτησε το προβάδισμα στο 19' με 46-45. Πάντως, κάποια καλάθια του Φορντ κράτησαν τους Κροάτες μέσα στο ματς και έτσι βρέθηκαν στο +1 στο τέλος του ημιχρόνου (48-49).

Γρανιτένια άμυνα και σερί

Στο β' ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με όπλο την άμυνα του. Οι "πράσινοι" πίεσαν και με ζώνη "2-3" αποπροσανατόλισαν τους αντιπάλους τους. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι έκλεψαν πέντε συνεχόμενες φορές την μπάλα μετατρέποντας το 55-58 σε 67-58 με σερί 12-0.

Οι "πράσινοι" δεν είχαν παρά να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα και αυτό έκαναν πάντα με αφετηρία την άμυνα τους. Έτσι, ολοκλήρωσαν το γ΄δεκάλεπτο με σκορ 71-62.

Γεγονός η 5η νίκη

Στο δ' δεκάλεπτο τα πράγματα απλοποιήθηκαν και ο Παναθηναϊκός χωρίς άγχος και πίεση έπαιξε ωραίο μπάσκετ. Στο 34' προηγήθηκε με 80-62 αφήνοντας την Ζάγκρεμπ να πετυχαίνει πόντους μόνο από τη γραμμή του φάουλ για σχεδόν ένα δεκάλεπτο (από το 24΄έως το 34').

Ο Γιασικεβίτσιους ανέλαβε την οργάνωση του αγώνα, ο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, συμπεριλαμβανομένου και του Άλεκς Μάριτς ο οποίος πέρασε στο παρκέ στο 38ο λεπτό. Η νίκη για τον Παναθηναϊκό ήρθε εύκολα με το τελικό 94-76 να αφήνει χαμόγελα στον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-49, 71-62, 94-76

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Μπατίστ 18 (8/11 διπ., 9 ριμπ.), Λόγκαν 13(3), Σάτο 12(4), Π. Καλάθης 2, Διαμαντίδης 2 (5 ασίστ), Βουγιούκας 10, Ν. Καλάθης 13(1), Κυρίτσης 5(1), Σμιθ 9, Καϊμακόγλου 5(1/3 τριπ., 11 ριμπ), Γιασικεβίτσιους 5(1).

ΚΚ Ζάγκρεμπ (Άντροϊτς): Μουλαομέροβιτς 18(1), Μάσιτς, Χαλίλοβιτς, Σιμόν 15(1), Μπάμπιτς, Κασούν 4, Φορντ 12(1), Ντιασέ 2, Μέι 12, Ράνσιτς 6(2), Όζμπολτ 2, Χάιτβελτ 5(1).