Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε 72-62

Με διακυμάνσεις στην απόδοσή του ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 72-62 της Φενέρμπαχτσε και αγκάλιασε την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας (videos)

Την τρίτη του νίκη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας πέτυχε ο Παναθηναϊκός νικώντας με 72-62 την Φενέρμπαχτσε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για την 4η αγωνιστική του Ζ' ομίλου.

Οι "πράσινοι" είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, ωστόσο ήταν καλύτεροι και επικράτησαν δίκαια της τουρκικής ομάδας για δεύτερη φορά μέσα σε μία εβδομάδα.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με του Διαμαντίδη, Περπέρογλου, Μπατίστ, Σάτο και Καϊμακόγλου και ήταν εμφανής η πρόθεσή του να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Και τα κατάφερε μία χαρά...

O Μπατίστ όντας ορεξάτος στο ξεκίνημα και παίρνοντας πολλές προσπάθειες, έκανε το 10-4. Πάντως, με την ολοκλήρωση του α' πενταλέπτου ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε σε 11-9 και μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Ομπράντοβιτς, οι "πράσινοι" παρουσιάστηκαν πολύ καλύτεροι στη συνέχεια. Ο Τσαρτσαρής ανέλαβε δράση στην επίθεση και έγραψε το 21-9 στέλνοντας τη διαφορά στο +12 για πρώτη φορά στο ματς.

Οι Τούρκοι έκαναν με ευκολία το λάθος και έδιναν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να τρέχει στον αιφνιδιασμό. Τελικά το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 24-13. Σε ένα δεκάλεπτο που διήρκησε σχεδόν 26 λεπτά, οι "πράσινοι" είχαν μόλις 2 λάθη, έναντι 6 της Φενέρ, αλλά και 9/11 βολές.

Με όπλο την άμυνα του

Με σερί γρήγορο 5-0 που προήλθε από κλεψίματα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +16 (29-13) και υποχρέωσε τον Σπάχια να πάρει στο 11ο λεπτό τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Ωστόσο, δεν κατάφερε και κάτι ιδιαίτερο. Στο 13΄οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-18 αλλά ο Διαμαντίδης με τρίποντη βόμβα έκανε το 32-18.

Ο Παναθηναϊκός έλεγχε απόλυτα το ματς και παρά το γεγονός ότι έκανε κάποια λάθη βιασύνης, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος με όπλο τα ριμπάουντ και τον επιθετικό του πλουραλισμό. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 38-27 λίγο πριν το ημίχρονο εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Διαμαντίδη, ωστόσο οι "πράσινοι" έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +13 (40-27).

Ξέφυγε και με 19

Στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 και ξέφυγε με 45-27 μετά από τρίποντο του Διαμαντίδη. Ωστόσο, ένα φάουλ πάνω στον Βουγιούκα, συν μια τεχνική ποινή στον πάγκο της τουρκικής ομάδας, έδωσαν την ευκαιρία στους "πράσινους" να ανεβάσουν τη διαφορά στους 19 πόντους (53-34).

Η απουσία των Μπατίστ και Διαμαντίδη στη συνέχεια, προκάλεσε κάποια προβλήματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως κατάφεραν να τα ξεπεράσουν και να διατηρήσουν τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ στο 58-43.

Πολλά σκαμπανεβάσματα

Όπως αντιλαμβάνεται κανείς η νωθρότητα του Παναθηναϊκού σε κάποια σημεία του αγώνα, έδινε την ευκαιρία στην Φενέρμπαχτσε να κυνηγήσει το ματς. Στο 32΄μείωσε με τον Τζέρελς σε 58-47 ενώ πλησίασε και στους 9 ένα λεπτό αργότερα με τον Μπογντάνοβιτς να γράφει το 58-49.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν σερί 7-0 το οποίο έκανε το σκορ 65-59 και ξεσήκωσε τον κόσμο στο γήπεδο που αφυπνίστηκε και ζητούσε επιτακτική νίκη μέσα στο ΣΕΦ την ερχόμενη Κυριακή. Στο 35' ο Τσαρτσαρής έγραψε το 67-49 με κάρφωμα (ανεβάζοντας τελικά το σερί στο 9-0), πριν ο Ούκιτς με καλάθι και φάουλ μειώσει σε 67-51.

Η διαφορά έφτασε ξανά τους 18 πόντους (69-51), πριν η Φενέρμπαχτσε τρέξει ένα 9-0 και μειώσει στα 2.19'' πριν το τέλος του αγώνα σε 69-60, εκμεταλλευόμενη τις βεβιασμένες ενέργειες των "πράσινων".

Τη λύση έδωσε ο Μάικ Μπατίστ και όχι ο Τσαρτσαρής που έψαχνε ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων για να κάνει νέο ατομικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα. Στα 49'' πριν το τέλος ο Αμερικανό σέντερ του 'τριφυλλιού" έγραψε το 72-60, με ένα εκπληκτικό τρίποντο και σφράγισε την τρίτη νίκη της ομάδας του στο "Top-16".

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 40-27, 58-43, 72-62.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 1, Μπατίστ 11(1), Λόγκαν 2, Σάτο 9(1), Τσαρτσαρής 21(1), Διαμαντίδης 8(2), Βουγιούκας 9, Καλάθης 3, Κυρίτσης, Καϊμακόγλου 3, Γιασικεβίτσιους 5(1).

Φενέρμπαχτσε (Σπάχια): Ούκιτς 13(1), Τζέρελς 11, Τουρκσάν 5(1), Ατσούρ 4, Βίντμαρ, Πεκέρ 5, Γκιστ, Σαβάς 8, Μπογκντάνοβιτς 15(1), Πρελτζιτς 1.