Ούνικς Καζάν - Σάσαρι 85-62

Η Σάσαρι ζόρισε για ένα ημίχρονο την Ούνικς Καζάν όμως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 85-62 στο Basket Hall και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον Α' όμιλο της Euroleague. Τι έκαναν οι Έλληνες.

Η κάτοχος του ιταλικού SuperCoppa προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Ούνικς και η αλήθεια είναι ότι, μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε. Έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της 35-37 ενώ προηγήθηκε με 43-46 στο 23'53''. Τι ακολούθησε;

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ''έτρεξε'' σερί 12-0, προηγήθηκε με 55-46 στο 27'11'' κι έκτοτε δεν απειλήθηκε ξανά από τη Σάσαρι, επικρατώντας με 85-62 και κάνοντας το 1-2 στον Α' όμιλο της Euroleague. Από την άλλη πλευρά, οι Ιταλοί παραμένουν χωρίς νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ ο Ντ'Ορ Φίσερ άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Όσον αφορά τους Έλληνες της Ούνικς, ο Νίκος Ζήσης είχε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ σε 23'56'' ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου πρόσθεσε 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 8 (!) ασίστ σε 28'46'' συμμετοχής.

Η Ούνικς προσπάθησε να περιορίσει το γρήγορο τέμπο της Σάσαρι, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Γουάιτ, Φίσερ, Τζέρελς και προηγήθηκε 10-6, στο 5'24''. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (18-14, 9'11''), άντεξε στην πίεση της Σάσαρι κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 21-17, με τρίποντο του Πανίν. Εν συνεχεία ο Μπίκοφ εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (25-17, 11'58'') όμως οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Μπρουκς, Σόσα και μείωσαν σε 35-33, λίγο πριν από τη λήξη του α' ημιχρόνου στο Basket Hall, του Καζάν! Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Ούνικς, η Σάσαρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-37, έπειτα από τρίποντο του Σάντερς!

Στην επανάληψη, ο Τζερόμ Ντάισον διαμόρφωσε το 43-46 στο 23'53'' όμως οι Ρώσοι ''έτρεξαν'' σερί 12-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 55-46, στο 27'11'' με γκολ φάουλ του Τζέιμς Γουάιτ! Ο Έντγκαρ Σόσα μείωσε σε 59-51 για τη Σάσαρι ωστόσο το τρίποντο του Γουάιτ και το λέι-απ του Σανικίτζε έστειλαν τη διαφορά στο +12 (66-54) υπέρ των γηπεδούχων, με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η κάτοχος του ιταλικού SuperCoppa έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά όταν ο Ντέιβιντ Λόγκαν με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 66-59. Παρ' όλα αυτά η Ούνικς διεύρυνε τη διαφορά με κορυφαίο τον Φίσερ κι επικράτησε με 85-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-37, 66-54, 85-62.