Ούνικς Καζάν - Νίζνι Νόβγκοροντ 73-79

Η Νίζνι Νόβγκοροντ εμφανίστηκε για δεύτερη φορά -σε τέσσερις ημέρες- στο Καζάν και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη (73-79). Αυτή τη φορά για την 5η αγωνιστική της Euroleague, για να έλθει πιο κοντά στο ΤΟΡ16.

Η Νίζνι Νόβγκοροντ νίκησε δυο φορές την Ούνικς Καζάν, σε διάστημα τεσσάρων ημερών, με το 73-79 για την 5η αγωνιστική της Εuroleague να τη φέρνει πιο κοντά στην πρόκριση στο ΤΟΡ16. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έχει πια ρεκόρ 1-4, ενώ αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα.

Ο Τέιλορ Ρότσεστι τελείωσε με 24π., ο Παρακούσκι πρόσθεσε 19 και 9 ριμπ., οι Κίνσεϊ και Τόμπκινς από 12, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Ζήσης έφτασε τους 15π. (τους οκτώ τους σκόραρε στη β' περίοδο), συν 5 ασίστ, ο Λάνγκφορντ τους 13 (είχε 5 στο πρώτο μισό), ο Καϊμακόγλου 12π., 6 ριμπ., 2 κλεψ., 2 λάθη και 3 ασίστ, ενώ οι Γκουμπάνοφ και Τζέρελς είχαν από 10π.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των προπονητών και του Ρότσεστι

Το street ball της Ούνικς δεν βοήθησε ιδιαίτερα στην εκκίνηση, με τη Νίζνι να σκοράρει τους έξι πρώτους πόντους του ματς (0-6, 2') και τους γηπεδούχους να χρειάζονται σχεδόν τρία λεπτά για να ανοίξουν το λογαριασμό (2-6, με τον Γκουμπάνοφ). Όχι ότι μετά πήραν φόρα (4-12 στο 5.23, 9-14 στο 6.46''). Αυτό θα γινόταν στο τελείωμα της πρώτης περιόδου, χάρη στον Φίσερ που έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση (16-18, 8.56'' με τον Αμερικανό κάτοχο ισραηλινού διαβατηρίου σέντερ να 'χει 6π. και 1 κλεψ.).

Αμέσως μετά το ματς Ολυμπιακός-Γαλατάσαραϊ μη χάσετε την εκπομπή Superbasketball με τους Μάνο Μίχαλο, Στέφανο Τριαντάφυλλο, Γιάννη Φιλέρη και την καλύτερη συντακτική ομάδα! Ρεπορτάζ, σχόλιο και ανάλυση. Κάθε Πέμπτη τα βλέπουμε όλα πορτοκαλί!

Ζήσης, ο λυτρωτής

Ο Ρότσεστι "έκλεισε" το α' δεκάλεπτο (16-21) και "άνοιξε" το β' (16-23, 10.48''), για να φτάσει τους 10π. Η Ούνικς πάλι είχε προβλήματα (οι Τζέρελς και Λάνγκφορντ ήταν... εκτός, ενώ έγιναν 4 λάθη στο πρώτο τρίλεπτο), με τον Ζήση να δίνει το πρώτο εντός παιδιάς στο 16.31 (21-29). Προηγήθηκαν δυο δικές του βολές και μεταξύ μας, μόνος του έτρεξε το επί μέρους 8-2 για το 24-29. Δικές του ήταν και οι ασίστ στον Γκουμπάνοφ, καθ' οδόν για το 31-36 (19.19''), πριν το 34-39 του Λάνγκφορντ, στο τελείωμα του πρώτου μισού. Ο Αμερικανός έφτασε τους 5π. σε 17.55''! Η ομάδα του Πεδουλάκη είχε στη β' περίοδο 2/9 20. και 3/4 τριπ., ελέω των οποίων σώθηκε. Η Νίζνι μέτρησε 6/7 διπ. και 1/5 τριπ., στο ίδιο διάστημα.

Ο Καϊμακόγλου σκόραρε τους πρώτους του πόντους στο 27.57'', για να υπογράψει το 45-50. Έως εκεί είχε δώσει πέντε πόντους ο Λάνγκφορντ, ενώ έφτασε τους 10π. ο Ζήσης, αλλά οι άλλοι είχαν τις απαντήσεις (με τους Κίνσεϊ και Παρακούσκι). Εν πάση περιπτώσει, μπήκε και ο Τζέρελς στο παιχνίδι (γενικά και ειδικότερα) και με δικό του τρίποντο -με ταμπλό- η διαφορά έφτασε στο -4 για την Ούνικς (48-52). Ο Τόμπκινς που είχε 4 φάουλ από το 24' (!) πρόλαβε να διαμορφώσει το 48-54 για σκορ στο 30', με τους φιλοξενούμενους να κάνουν 5 λάθη στην περίοδο, αλλά να μην τα πληρώνουν ακριβά (είχαν 0/3 τριπ. και 7/11 διπ., έναντι των 2/5 και των 4/7 των γηπεδούχων).

Η συνεργασία των Καϊμακόγλου και Ζήση "έβγαλε" στο 52-54 και μετά το λάθος του Ρότσεστι, με τον Τζέρελς να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Ούνικς, με έμμεσο τρίποντο (55-54, 32.15). Αλλά δεν το κράτησε για πολύ, με τη Νίζνι να τρέχει επί μέρους 14-4 για το 59-68, στο 36.22''. Οι Παρακούσκι και Ρότσεστι είχαν από 17π.

Αυτό ήταν το... σήμα για να κάνει ένα βήμα μπροστά ο "Κάι" και με πέντε σερί πόντους να μειώσει στους 4 (64-68), με τον Ρότσεστι να αναλαμβάνει τη συνέχεια. Μεταξύ αυτών που έκανε, ήταν να σκοράρει τρίποντο μπροστά στον Καϊμακόγλου από τα 6.75, για να κάνει 4/4 τα τρίποντα του και 22 τους πόντους του. Έκανε και το σκορ 64-73 (38.19), με τον Παρακούσκι να λήγει το ματς ένα λεπτό πριν ακουστεί η κόρνα, όταν δημιούργησε το 64-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-39, 48-54, 73-79.