Ούνικς Καζάν - Ζάλγκιρις 73-60

Η τεράστια διαφορά σε εμπειρίες και παραστάσεις και ο Νίκος Ζήσης έδωσαν στην Ούνικς τη νίκη με 73-60 επί της Ζάλγκιρις, στην 9η αγωνιστική.

Αυτό που ίσχυε ήταν πως όποιος νικούσε, θα έφτανε μια ανάσα από την πρόκριση στο ΤΟΡ16. Η Ζάλγκιρις κατάφερε να είναι ανταγωνιστική έως την ανάπαυλα. Στην τρίτη περίοδο (του 19-8) η Ούνικς εκμεταλλεύτηκε όλα τα εφόδια που διαθέτει, για να εκθέσει την απειρία των Λιθουανών, να νικήσει (73-60) και να βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του... εισιτηρίου για την επόμενη φάση..

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των προπονητών

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν από την αρχή τους ψηλούς τους (10/13 διπ. στην πρώτη πράξη), με τους Λιθουανούς να μην μπορούν να βρουν τον Άντερσον και αυτός το σκορ (ο Μπίκοφ τον είχε αναλάβει με επιτυχία του τύπου των 0/6 σουτ στην πρώτη περίοδο) και να σκοράρουν με τρίποντα, ενώ έπαιρναν ριμπάουντ που τους βοηθούσαν να προλάβουν απροετοίμαστους τους αντιπάλους τους, έως το 10-14 στο 6'.

Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια έως το 20-19 του 10'. Αυτό θα συνεχιζόταν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Τζέρελς πάτησε παρκέ (στο 14' και ενώ το σκορ ήταν 24-25) για να φύγει ο Λάνγκφορντ, μετά το χτύπημα που δέχθηκε στο γόνατο. Όπως αποδείχθηκε, από την επιστροφή του για το φινάλε του πρώτου μισού, δεν ήταν κάτι το σοβαρό. Μετά το 29-29 του 17.10, η Ούνικς προηγήθηκε 34-29 (με τους Μπίκοφ και Φίσερ, 17.10), για να πιέσουν περισσότερο οι της Ζάλγκιρις και συν το τρίποντο του Καρινιάουσκας, να βρεθούν στο 34-36 (19.53'') που έμεινε ως σκορ ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα, η Ούνικς είχε 0/1 βολές, 14/24 διπ., 2/8 τριπ., 10-3 ριμπ., 5 κλεψ., 5 λάθη και 8 ασίστ, ενώ η Ζάλγκιρις μετρούσε 2/2 βολές, 11/19 διπ., 4/11 τριπ., 13-5 ριμπ., 3 κλεψ., 8 λάθη και 6 ασίστ. Ο Άντερσον περιορίστηκε μεν, στους 6π., αλλά σκόραραν όλοι οι άλλοι.

Με άμυνα και Ζήση

Το μυαλό του Ζήση ήταν το κυρίαρχο στοιχείο, στην αρχή του τρίτου δεκάλεπτου, με τον διεθνή γκαρντ να προσφέρει έμπροσθεν και όπισθεν και να κάνει την ομάδα του να δείχνει καλύτερη. Μόνο που η Ζάλγκιρις εκμεταλλευόταν κάθε ευκαιρία που της έδιναν και έτσι καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Είχε όμως, τα διπλάσια (και βάλε) λάθη. Έγιναν 12 στη δεύτερη φορά που ο Γιανκούνας χρεώθηκε βήματα (το σκορ ήταν 42-42, 24.37''). Την ίδια ώρα, η Ούνικς είχε 5. Στην εξέλιξη του σκορ σε 51-42 (28.30'', με σερί 11-0) βοήθησε το γεγονός ότι οι Λιθουανοί αστοχούσαν στην καλή άμυνα των Ρώσων, με τους τελευταίους να παίρνουν τα ριμπάουντ (είχαν και τις διπλάσιες ασίστ). Ο Γκουντάιτις σταμάτησε το σερί (51-44), όχι όμως, και το momentum (53-44, στο 30', με επί μέρους 19-8). Ο Ζήσης αποχώρησε στο 27.53'' (δέχθηκε χτύπημα στο σαγόνι και αιμορραγούσε), αλλά είχε... θέσει το ρυθμό. Η καλή άμυνα της Ούνικς συνεχίστηκε και όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά εμπειρίας έκανε και διαφορά στο ματς, με την ομάδα του Πασούτιν να διαχειρίζεται πολύ καλύτερα την κατάσταση (64-48, 33.48'') και να έχει τέσσερις διψήφιους. Χαρακτηριστικό των χαζών λαθών που έκανε η Ζάλγκιρις, ως απόρροια της εμπειρίας, ήταν το φάουλ του Ντίμσα στον Λάνγκφοντ, 1.5'' πριν λήξει η επίθεση. Ο Άντερσον σκόραρε για πρώτη φορά στο β' ημίχρονο στα 3.40 για το τέλος (68-56), συνέχεια δεν υπήρξε και έτσι η Ούνικς πήρε τη νίκη, με ρελάνς διαρκείας και η Ζάλγκιρις θα διεκδικήσει τις πιθανότητες που έχει, στην τελευταία αγωνιστική -"έχει" την ισοβαθμία με τη Νίζνι.

Δεκάλεπτα: 20-19, 34-36, 53-44, 73-60.