Ολυμπιακός - Καντού 86-61

"Καθάρισε" στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός απέναντι στην Καντού (86-61), έχοντας το αήττητο στο ΣΕΦ με 5/5 νίκες. Διαβάστε αναλυτικά. (vid)

Κάθε δεκάλεπτο που περνούσε ο Ολυμπιακός γινόταν όλο και καλύτερος απέναντι στην Καντού, φτάνοντας στο τέλος στην μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα με 86-61.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση για τους "16"!

Από τον Ολυμπιακό ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 22 πόντους και ήταν για ακόμα μία οφρά πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης πρόσθεσε 16 και ο Κάιλ Χάινς 12. Για την Καντού ο Μίκοφ πρόσθεσε 17.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι με τρίποντο του Τζανλούκα Μπαζίλε θα κάνει το 9-12 στο 7' της αναμέτρησης.

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα ανεβάσουν την απόδοση τους και με επιμέρους σκορ 9-0 θα καταφέρουν με τους Λούκας, Πρίντεζη και Χάινς να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (18-12), την ώρα που οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να πλησιάσουν το καλάθι του Ολυμπιακού.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους στο σκορ, παρά τις προσπάθειες της Καντού να μειώσουν την διαφορά και να πλησιάσουν τους Πειραιώτες. Ο Γιώργος Πρίντεζης θα κάνει το 22-14 στο 12' του αγώνα.

οι Ιταλοί, όμως θα πιέσουν και με τον Μίκοφ, ο οποίος θα πετύχει καλάθι και θα είναι εύστοχος σε συμπληρωματική βολή θα κάνουν το 24-21, ενώ ο Τζανέλα στο 15' θα δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (24-25).

Ο Ολυμπιακός, όμως θα αντιδράσει και με αιχμή του δόρατος κυρίως τους Πρίντεζη, Άντιτς και γκαρντ του Σπανούλη, Σλούκα, Μάντζαρη οι "ερυθρόλευκοι" δεν θα αφήσουν περιθώρια στους Ιταλούς και θα κλείσουν το ημίχρονο με... αέρα 9 πόντων, ύστερα από καλάθι στην εκπνοή του Πρίντεζη (38-29).

Πάτησε γκάζι στην επανάληψη...

Έπειτα ο Ολυμπιακός φαίνεται ότι πάτησε για τα καλά... γκάζι το παιχνίδι και κατάφερε να αποσπαστεί από την Καντού, η οποία δεν μπορούσε να πετύχει καλάθι και να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Ο Λούκας με τρίποντο θα αυξήσει την διαφορά για τους γηπεδούχους στους 21 πόντους, καθώς με τρίποντο θα κάνει το 57-36 για να μειώσουν οι Ιταλοί σε 59-44 κι ενώ απέμεναν ακόμα περίπου τέσσερα λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το 30', λοιπόν θα βρει τον Ολυμπιακό α προηγείται με 19 πόντους (63-44), ύστερα από τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου!

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το ματς και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της Καντού που είχε την συμπαράσταση περίπου 50 οπαδών της βρέθηκε στο 34' μπροστά με 67-48.

Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων", Βασίλης Σπανούλης θα κάνει το 69-48, προτού οι Πειραιώτες προηγηθούν με 78-53, φτάνοντας στο τέλος στο θετικό αποτέλεσμα με 86-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 38-29, 63-44, 86-61.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 12, Λούκας 7(1), Άντιτς 8(1), Σπανούλης 22(1), Κέσελ, Παπαδόπουλος 10, Γκετσεβίτσιους, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης 2, Σλούκας 4.

Καντού (Τρινκιέρι): Μίκοφ 17, Όρτνερ 2, Μαρκοϊσβίλι 6, Λιούνεν 9(1), Μαρκονατο 6, Ματζαρίνο 4, Τζανέλα 8, Σερμαντίνι 4, Τσινκιαρίνι 2, Μπαζίλε 3(1).