Ο Μπουρούσης οδηγεί τη Λαμποράλ Κούτσα στα playoffs!

Η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε της Μπάμπεργκ με σκορ 90-64 στη Fernando Buesa Arena και ανέβηκε στην κορυφή του ΣΤ' ομίλου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος έκανε double-double!

Η Λαμποράλ Κούτσα οδηγεί την κούρσα στον ΣΤ' όμιλο του TOP-16 με ρεκόρ 5-2 (σ.σ. η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχεται αύριο, 12/2, τον Ολυμπιακό), έπειτα από το 90-64 επί της Μπάμπεργκ στη Fernando Buesa Arena!

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

O Γιάννης Μπουρούσης έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με 18 πόντους (6/9 δίπ., 2/4 τρίπ.), 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 2 κερδισμένα φάουλ και 28 ranking! Από την άλλη πλευρά, ο Νίκος Ζήσης είχε 7 πόντους (2/2 βολές, 1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 21'44" για την Μπάμπεργκ που έπεσε στο 3-4.

Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε... εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο στη Fernando Buesa Arena κόντρα στην Μπάμπεργκ και το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον Γιάννη Μπουρούση! Ο διεθνής σέντερ είχε 10 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 3'42" συμμετοχής για τους Βάσκους του Βέλιμιρ Περάσοβιτς που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 26-13. Νωρίτερα ο Γουοναμέικερ μείωσε 18-13 ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν 28-13 με τον Μάικ Τζέιμς.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20 (45-25) στο 17'10" και φτάνοντας τους 11 πόντους σε αυτό το διάστημα! Ο άλλοτε πόιντ γκαρντ του Κολοσσού έκανε τη διαφορά με τις διεισδύσεις και τα επιθετικά ριμπάουντ για τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-30. Η Λαμποράλ σούταρε με 50% στα δίποντα (12/24) και είχε 7 κλεψίματα, την ώρα που η ομάδα του κόουτς Τρινκέρι υπέπεσε σε 9 λάθη στο πρώτο 20λεπτο.

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στο β' ημίχρονο, όταν ο Μέλι μείωσε σε 54-42 με 2/2 βολές όμως οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 15-2 και προηγήθηκαν 69-44, λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου! Το comeback της Μπάμπεργκ δεν ήλθε ποτέ κι έτσι οι Βάσκοι επικράτησαν με 90-64, παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης στα playoffs!