O Μπερτάνς ξέρανε τη Ρεάλ στη Βιτόρια!

Το απίστευτο τρίποντο του Νταβίς Μπερτάνς χάρισε τη νίκη στη Λαμποράλ Κούτσα επί της Ρεάλ στο καλύτερο ματς της χρονιάς στην εφετινή Euroleague και κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό στη "μάχη" για την πρόκριση στα playoffs (VIDEOS)!

Ασύλληπτα πράγματα στη Fernando Buesa Arena! Ο Νταβίς Μπερτάνς πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο στα 2.3" για το τέλος του αγώνα με την Ρεάλ Μαδρίτης και χάρισε τη νίκη στη Λαμποράλ Κούτσα με 89-88! Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός συνεχίζει να διατηρεί "ζωντανές" τις ελπίδες του για πρόκριση στα playoffs της Euroleague!

Όλα τα σενάρια της τελευταίας αγωνιστικής

Τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Λαμποράλ Κούτσα έχουν ρεκόρ 9-4 κι έτσι οι θέσεις 1-2 στον ΣΤ' όμιλο θα παιχτούν στην τελευταία αγωνιστική του Top-16. Εκεί όπου οι Ρώσοι δοκιμάζονται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας απέναντι στον Ολυμπιακό ενώ οι Βάσκοι αντιμετωπίζουν εκτός έδρας την Μπάμπεργκ.

Το ματς τα είχε όλα! Ο Τζέιμς τελείωσε το ματς με 27 πόντους και 6/6 τρίποντα (5/5 στην τρίτη περίοδο) για τους Βάσκους που γύρισαν από το -10 του ημιχρόνου (36-46), ο συγκλονιστικός Μπουρούσης κράτησε όρθια την Μπασκόνια με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε έξι σερί τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο! Στο... μεσοδιάστημα, ο Νοτσιόνι αποχώρησε λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου αφού υπέστη διάστρεμμα σε προσπάθειά του να κόψει τον Τζέιμς.

H Λαμποράλ Κούτσα είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα playoffs μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Χίμκι όμως πήρε τη νίκη απέναντι στη "Βασίλισσα" που στηρίχτηκε στο τρίποντο... παραλήρημα των Γιούλ, Ροντρίγκεθ για να γυρίσει το ματς στην τέταρτη περίοδο. Για τους νικητές, ο Μπουρούσης έκανε double-double με 25 πόντους (4/6 βολές, 6/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμα 3 κλεψίματα και 3 ασίστ σε 29'06" συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 36-46, 67-67, 89-88.
Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 27 (6/6 τρίπ.), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 7, Μπουρούσης 25 (3), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ Ιλ., Τιγί 6, Άνταμς 4, Κορμπάτσο 3 (1), Μπερτάνς 9 (3).
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 10 (2), Φερνάντεθ 7, Νοτσιόνι 8 (2), Ματσιούλις, Ρέγιες 8 (1), Ροντρίγκεθ 18 (5), Αγιόν 14, Κάρολ 2, Λίμα 4, Γιουλ 14 (4), Τέιλορ 3.