Ο Καλάθης έδειξε τον δρόμο, 90-79 την Αναντολού Εφές

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΠΑΟ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ / PANATHINAIKOS - ANADOLU EFES / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Το ΟΑΚΑ έκανε ξανά τη δουλειά του για τον Παναθηναϊκό Superfoods, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Αναντολού Εφές (90-79). Σταθερά στην τριάδα της κατάταξης οι "πράσινοι".

Το νέο έτος μπήκε με το... δεξί για τον Παναθηναϊκό Superfoods, ο οποίος ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα μπορεί να είχε σημειώσει αγωνιστική πρόοδο το τελευταίο δεκαήμερο, αλλά στο ΟΑΚΑ οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα να αμφισβητηθεί η κυριαρχία τους. Με την άμυνα να είναι στα "κόκκινα" και την επίθεση να αποδίδει εξαιρετικά, ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε το "οκτώ στα οκτώ" στο γήπεδό του στην EuroLeague (90-79).

Η αμυντική συνέπεια ήταν αυτή που έδωσε από νωρίς το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό Superfoods να "χτίσει" μια καλή διαφορά. Δίχως η επίθεση να λειτουργεί υποδειγματικά, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο +10 (19-9 στο 7'). Ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός που έδινε τον ρυθμό, ο Κρις Σινγκλετον με τον Θανάση Αντετοκούνμπο λειτουργούσαν ως... τερματοφύλακες στο πίσω μέρος του παρκέ και κάπως έτσι το "τριφύλλι" έβαλε από νωρίς τις βάσεις για να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ.

Ο Εργκίν Αταμάν επέμενε για αρκετή ώρα με τον Τζος Άνταμς στο "1", με τον -υπ' ατμόν- βραχύσωμο γκαρντ να τον δικαιώνει (10 πόντοι στο ημίχρονο), την ώρα που ο Έρικ ΜακΚόλουμ δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε δευτερόλεπτο λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε στο πόδι στη διάρκεια της προθέρμανσης.

Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού στο ματς με την Εφές

Κι αν οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στο β' δεκάλεπτο την ευκαιρία να σκοράρουν με μεγαλύτερη ευκολία, το ίδιο ίσχυε και για τους γηπεδούχους. Ο Νίκος Παππάς (7 πόντοι) και ο Μάρκους Ντένμον (6 πόντοι) αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος μέχρι την ανάπαυλα, με τον δεύτερο να σκοράρει... at the buzzer για τρεις και να στέλνει την ομάδα τους στα αποδυτήρια, ούσα στο +14 (47-33).

Ο Εργκίν Αταμάν προσπαθούσε με διάφορα τρικ να αλλάξει το μομέντουμ της αναμέτρησης στο β' μέρος, αλλά τίποτα δεν έπιανε. Οι "πράσινοι" έκαναν σμπαράλια την άμυνα ζώνης (2-3) που επέλεξε στο γ' δεκάλεπτο, έχοντας 9/14 εντός παιδιάς (με 7 ασίστ) για να πάει η διαφορά μέχρι το +19 (70-51) στο 29ο λεπτό, κι ενώ ο ένας μετά τον άλλον οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έβρισκαν τον στόχο από την περιφέρεια.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρόπους να σταματήσουν την ορμή των "πρασίνων", οι οποίοι πήραν μια ακόμη εντός έδρας νίκη (90-79) και διατηρήθηκαν στην πρώτη τριάδα της κατάταξης, συνεχίζοντας να διατηρούν αλώβητη την έδρα τους στην EuroLeague.

Ο MVP

Ο Νικ Καλάθης επέστρεψε στην δωδεκάδα του Παναθηναϊκού Superfoods, κι αμέσως εξελίχθηκε στον πολυτιμότερο της βραδιάς για την ομάδα του. Στα 26'06'' που αγωνίστηκε, πρόλαβε να γράψει στην στατιστική του 17 πόντους (με 4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 0/1 βολή), 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Εργκίν Αταμάν επιχείρησε να αλλάξει τον ρυθμό στο γ' δεκάλεπτο, με άμυνα ζώνης (2-3). Δεν τα κατάφερε όμως, αφού οι "πράσινοι" την "χτύπησαν" με 4/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 7 ασίστ σε αυτό το διάστημα!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε τον... τόνο για το "τριφύλλι", που πήρε από νωρίς διψήφιο προβάδισμα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από το τέλος της α' περιόδου κι έπειτα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι 12.500 φίλοι του Παναθηναϊκού Superfoods που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ έκαναν αισθητή την παρουσία τους, βοηθώντας κι αυτοί την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να φτάσει στο "οκτώ στα οκτώ" στο γήπεδό της.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Γιόβτσιτς (Σερβία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8, Ρίβερς (0/5 σουτ), Παππάς 16 (4/5 τρίποντα), Ντένμον 9 (3/3 τρίποντα), Γκιστ 10 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λέντο, Μπράουν 6, Μπατούκ 4 (1), Μότουμ 14 (1), Άνταμς 20 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Στίματς 4 (5 ριμπάουντ), Μουσταφά, Ντράγκιτς 6, Ντάνστον 12 (8 ριμπάουντ), Σιμόν 13 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 21/36 δίποντα, 14/26 τρίποντα, 6/7 βολές, 16 ριμπάουντ (13+3), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Αναντολού Εφές: 25/42 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 11/19 βολές, 29 ριμπάουντ (20+9), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τον Παναθηναϊκό Superfoods ακολουθούν οι εντός έδρας αγώνες με τον Κόροιβο (7/1, 18:30) και την Μπαρτσελόνα (11/1, 21:00), ενώ η Αναντολού Εφές έχει μπροστά τη μονομαχία με τον Ερυθρό Αστέρα (12/1, 19:30) στο Sinan Erdem Dome.