Νίζνι - Αναντολού Εφές 109-90

Η Νίζνι διέσυρε την Εφές (109-90), πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία της Euroleague με τους 65 πόντους στο ημίχρονο ενώ ο Ρότσεστι έκανε ρεκόρ στο TOP-16 με 15 ασίστ, ξεπερνώντας τον Μίλος Τεόντοσιτς!

Η Νίζνι πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση απέναντι στην Αναντολού Εφές! Οι Ρώσοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι εν τέλει επικράτησαν με 109-90, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στο TOP-16.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις

Ο Άρτσιομ Παρακχούσκι ήταν πρώτος σκόρερ για τη Νίζνι με 27 πόντους ενώ ο Τέιλορ Ρότσεστι μοίρασε 15 ασίστ, ξεπερνώντας την προηγούμενη καλύτερη επίδοση στο TOP-16 που σημείωσε μόλις χθες (22/01) ο Μίλος Τεόντοσιτς με 14 ασίστ κόντρα στη Μάλαγα!

Show time στο ημίχρονο

Η Νίζνι έκανε το... τέλειο ημίχρονο κόντρα στην Αναντολού Εφές. Κατ' αρχάς οι Ρώσοι σημείωσαν 65 πόντους στο πρώτο μέρος, με 24/29 σουτ εντός παιδιάς (82.7%). Για να γίνει κατανοητό το μέγεθος του αμυντικού προβλήματος της Εφές, σκεφτείτε ότι οι Τούρκοι δέχονταν 70 πόντους μ.ό. στις προηγούμενες 13 αναμετρήσεις τους στη φετινή Euroleague! Επίσης, οι 65 πόντοι στο ημίχρονο συνιστούν τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης, μετά τους 66 της Κίντερ Μπολόνια το 2000. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παρακχούσκι είχε 19 πόντους με 7/9 δίποντα σε αυτό το διάστημα, ο Ρότσεστι πρόσθεσε 15 πόντους κι 7 ασίστ (χωρίς λάθη) ενώ ο Τέρενς Κίνσεϊ έδωσε 12 πόντους για τη Νίζνι Νόβγκοροντ!

Η Εφές κράτησε επαφή με το σκορ ως το 3'30'', όταν ο Ματ Τζάνινγκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 11-8. Τι ακολούθησε; Σερί 7-0 για τη Νίζνι και 18-8 με γκολ-φάουλ του Ρότσεστι στο 4'33''. Ο Οσμάν μείωσε σε 29-21 όμως ο Κίνσεϊ σκόραρε εκ νέου για τους γηπεδούχους που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 31-21. Εν συνεχεία ο Κρστιτς μείωσε σε 42-31 όμως η Νίζνι ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +18 (49-31, 14'56''). Ο Περπέρογλου σκόραρε τους πρώτους του πόντους στον αγώνα για το 61-42 όμως ο Ρότσεστι εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (76-51, 23'15''). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά όταν ο Κορκμάζ μείωσε σε 88-73 με 2/2 βολές. Εν τέλει η Νίζνι έφτασε στη νίκη με 109-90 και ανέβηκε στο 2-2 στον ΣΤ' όμιλο του TOP-16.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 65-47, 88-71, 109-90.