Νίκη με... πόνο (για Καλάθη) ο Παναθηναϊκός

Με όπλο την περιφερειακή ευστοχία και την αμυντική του απόδοση -μετά το 16'- ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε στο ΟΑΚΑ την Αρμάνι Μιλάνο (80-72). Το θετικό αποτέλεσμα δεν συνοδεύτηκε με χαμόγελα όμως, λόγω του τραυματισμού του Νικ Καλάθη.

Το ΟΑΚΑ έκανε (ξανά) τη δουλειά του για τον Παναθηναϊκό Superfoods, ο οποίος ξεπέρασε την κακή απόδοση που είχε για μιάμιση περίοδο και πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (80-72). Έφτασαν τις οκτώ νίκες σε δώδεκα αγώνες οι "πράσινοι", που όμως αγωνιούν για την κατάσταση της υγείας του Νικ Καλάθη , ο οποίος αποχώρησε άρον άρον από το παρκέ στο 29ο λεπτό με πρόβλημα στον ώμο, μετά από σύγκρουση που είχε με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ.

Ο τρόπος με τον οποίο αμύνθηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods για μιάμιση περίοδο δεν ήταν ο ενδεδειγμένος, ή τουλάχιστον αυτός με τον οποίο μας έχει συνηθίσει φέτος. Οι φιλοξενούμενοι "χτύπησαν" την αδυναμία του Ζακ Όγκαστ να εμπλακεί σε περιστροφές, μέσα από το πικ εν ρολ, εκμεταλλεύτηκαν την αποτελεσματικότητα των ψηλών τους στη ρακέτα και βρέθηκαν στο +12 (27-39 στο 16').

Ο Τσάβι Πασκουάλ, που είδε από νωρίς στο α' δεκάλεπτο τους τόσο τον Τζέιμς Γκιστ όσο και τον Ίαν Βουγιούκα να φορτώνονται με δύο προσωπικά φάουλ, πήρε αυτά που προσδοκούσε μόνο από τους κοντούς τους. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Κέι Σι Ρίβερς και Νίκος Παππάς ήταν οι μοναδικοί "πράσινοι" που σκόραραν εντός παιδιάς στη β' περίοδο. Ακόμη κι έτσι πάντως, έγινε η δουλειά. Οι δυο τους είχαν 6/7 τρίποντα και βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει στο -2 (39-41) στο φινάλε του α' μέρους.

Κι όλα αυτά, την στιγμή που το "τριφύλλι" είχε 4/12 δίποντα (!) στο παιχνίδι, εν αντιθέσει με τα 13/21 δίποντα (6/6 οι Κάλεμπ Ταρτσέφσκι και Αρτούρας Γκουντάιτις) που είχαν οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι.

Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ

Η άμυνα συνέχισε να αποτελεί το "όπλο" για τον Παναθηναϊκό Superfoods στη γ' περίοδο, με τρία διαδοχικά κλεψίματα να αποτελούν το έναυσμα για την πλήρη ανατροπή σκηνικού. Το μομέντουμ είχε αλλάξει πλήρως πλέον, με τους "πράσινους" να βρίσκουν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και -την ίδια ώρα- να μην επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με συνέπεια.

Μόλις δε προέκυψε η αποβολή του Τζόρνταν Θίοντορ στα μισά της γ' περιόδου (με δεύτερη τεχνική ποινή), τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο περίπλοκα για την Αρμάνι Μιλάνο. Όχι ότι το +7 (64-57) του 30ου λεπτού έφερνε ικανοποίηση στην ελληνική πλευρά, κι αυτό λόγω του τραυματισμού του Νικ Καλάθη, ο οποίος αποχώρησε με πόνους στον δεξί ώμο μετά από σύγκρουση με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ.

Η τελευταία περίοδος δεν έκρυβε εκπλήξεις για το "τριφύλλι", το οποίο διατήρησε με σχετική άνεση τη διαφορά ασφαλείας, για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (80-72) και να φτάσει τις οκτώ επιτυχίες σε δώδεκα αγώνες. Όσο για την ιταλική ομάδα; Έφτασε τις έξι ήττες στα τελευταία εφτά παιχνίδια της σε EuroLeague και Lega Basket.

Ο MVP

Ο Νικ Καλάθης έφτασε κοντά στο νταμπλ νταμπλ (9 πόντοι, 12 ασίστ) στα 22'29'' που πρόλαβε να αγωνιστεί, αλλά ο πολυτιμότερος της βραδιάς ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς. Ο αριστερόχειρας γκαρντ/φόργουορντ αγωνίστηκε για 25'24'' έχοντας 20 πόντους (με 1/4 τρίποντα, 6/9 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι "πράσινοι" στηρίχθηκαν πολύ στο περιφερειακό σουτ και δικαιώθηκαν. Δεν είναι μόνο ότι τελείωσαν τον αγώνα με 53.6% από τα 6μ75, αλλά πολύ περισσότερο ότι είχαν περισσότερα εύστοχα σουτ τριών πόντων (15) παρά δύο πόντων (13).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods βελτίωσε αισθητά την αμυντική του συμπεριφορά μετά το 16ο λεπτό της αναμέτρησης, γεγονός που αποδεικνύεται βάσει αριθμών από το γεγονός πως μετέτρεψε το -12 (27-39) εκείνου του σημείου σε +7 (64-57) στο τέλος της γ' περιόδου. Φυσικά, σε αυτό έπαιξαν ρόλο επίσης τα 12/19 τρίποντα μέχρις εκείνο το σημείο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 12.000 φίλοι του Παναθηναϊκού Superfoods βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, δημιουργώντας για μία ακόμη φορά πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρότσα (Πορτογαλία), Κορτές (Ισπανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 39-41, 64-57, 80-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (2), Ρίβερς 20 (6), Παππάς 8 (1), Γκιστ 11 (7 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 5 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 9 (12 ασίστ), Αντετοκούνμπο 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 7 (1/5 τρίποντα), Μίτσοφ 13, Καλνιέτις 7 (1), Ταρτσέφσκ 9, Τσιντσαρίνι 7, Εμπαγιέ 2, Θίοντορ 9 (1), Τζέφερσον 2, Μπερτάνς, Τζέρελς 5 (1), Γκουντάιτις 11.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 13/27 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 9/15 βολές, 23 ριμπάουνμτ (18+5), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 20/35 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 20/25 βολές, 16 ριμπάουντ (14+2), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τον Παναθηναϊκό Superfoods ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνα με το Ρέθυμνο (17/12, 15:00) για το πρωτάθλημα, πριν τις back to back αναμετρήσεις της EuroLeague με Μακάμπι Τελ Αβίβ (19/12, εντός) και Ερυθρό Αστέρα (21/12, εκτός). Από μέρους της, η Αρμάνι Μιλάνο θα δώσει δύο αγώνες με ισπανικές εβδομάδες την ερχόμενη εβδομάδα, κατά σειρά με την Μπασκόνια (20/12, εντός) και την Ουνικάχα Μάλαγα (22/12, εκτός).