Νίκη γοήτρου για Μπάρτσα, 76-71 την Μακάμπι

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 76-71 της Μακάμπι και έφτασε στις 12 νίκες στην EuroLeague.

Το ματς στο άδειο (3000 θεατές) Παλάου Μπλαουγκράνα ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, όμως η Μπαρτσελόνα και η Μακάμπι έδωσαν τα πάντα για να κερδίσουν. Οι Καταλανοί ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και με κορυφαίο τον Αντε Τόμιτς έπικράτησαν με 76-71.

Έφτασαν έτσι στις 12 νίκες στην EuroLeague, αφήνοντας στις 10 τους Ισραηλινούς.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

MVP

O Αντε Τόμιτς δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του και έκανε ό,τι ήθελε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Είχε 15 πόντους με 3/6 βολές και 6/12 δίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε και 6 ασίστ. Συνολικά στην αξιολόγηση είχε 23.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο αγωνίστηκε μόλις 4:12 - όλα στο πρώτο ημίχρονο - αφού η παρουσία του δεν βοήθησε καθόλου την Μπάρτσα. Είχε 0/2 τρίποντα, 1 λάθος και η αξιολόγηση ήταν στο -3... Δεν είχε άδικο ο Μπαρτζώκας που τον άφησε έξω σε όλη την επανάληψη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το ματς πήγε στις λεπτομέρειες κι εκεί η Μπαρτσελόνα ήταν πιο ψύχραιμη. Εβαλε όλες τις βολές, την ίδια στιγμή που η Μακάμπι έχασε τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο τελευταίο ενάμιση λεπτό. Είχε δύο άστοχα δίποντα και ένα άστοχο τρίποντο και οι Καταλανοί πήραν τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα φάνηκε ότι θα κάνει περίπατο, αφού στο δεκάλεπτο δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση. Το 23-13 στο 10' ήταν ενδεικτικό της διαφοράς των δύο ομάδων, όμως η Μακάμπι με τρία συνεχόμενα τρίποντα (τα δύο από τον Λέβι) μείωσε σε 33-32 στο 18'. Τόμιτς και Βεζένκοφ έγραψαν το 40-32 του ημιχρόνου, ενώ με την έναρξη της επανάληψης το σερί των Καταλανών έφτασε στο 10-0 και το σκορ στο 43-32.

Οι Ισραηλινοί επέστρεψαν ξανά και με τον Λάντσμπεργκ μείωσαν σε 58-54 στο 30'. Με Τόμιτς και Βεζένκοφ η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο +11 (67-56) στο 33', αλλά η Μακάμπι έφτασε πάλι σε απόσταση βολής (69-66) στο 36'. Ο Αλεξάντερ μείωσε σε 71-69 με τρίποντο και η Μακάμπι έχασε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει.

Το ματς πήγε στην διαδικασία των βολών, όλοι ήταν εύστοχοι, ο Μέκελ αστόχησε σε τρίποντο στα 4'' και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 76-71 δια χειρός Κόπονεν.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-32, 58-54, 76-71.