Νεπτούνας - Βαλένθια 94-87

Η Νεπτούνας πήρε τη δεύτερη νίκη της στη Euroleague, επικρατώντας της Βαλένθια με 94-87. Στο 2-3 πήγαν το ρεκόρ τους οι Λιθουανοί, με τους Ισπανούς να πέφτουν στο 1-4.

Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στην τελευταία περίοδο, τότε πρέπει να είσαι προσεκτικός. Κάτι που δεν ίσχυσε για τη Βαλένθια στο παιχνίδι με τη Νεπτούνας. Οι Λιθουανοί πήραν τη νίκη (94-87) και μαζί αύξησαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στο Top 16. Για να τα καταφέρουν χρειάστηκε να έχουν τον Γκαΐλιους (19π. με 6/8 σουτ και 6/7 βολές) σε εξαιρετικό βράδυ, με τους Ισπανούς να υποπίπτουν σε διαδοχικά λάθη όταν το παιχνίδι "έκαιγε".

Αμέσως μετά το ματς Ολυμπιακός-Γαλατάσαραϊ μη χάσετε την εκπομπή Superbasketball με τους Μάνο Μίχαλο, Στέφανο Τριαντάφυλλο, Γιάννη Φιλέρη και την καλύτερη συντακτική ομάδα! Ρεπορτάζ, σχόλιο και ανάλυση. Κάθε Πέμπτη τα βλέπουμε όλα πορτοκαλί!

Τα στατιστικά του αγώνα

Τι είπαν οι πρωταγωνιστές

Επιμέλεια: Νάνσυ Μητσοστέργιου

Οι επτά πρώτοι πόντοι στο ματς ήταν των γηπεδούχων (7-0, στο 2'), με τον Μουσταφά Σακούρ να σκοράρει μόνος έως το 5-0. Ο Ντούμπλιεβιτς ήταν εκείνος που σταμάτησε το σερί των Λιθουανών (7-3), χωρίς όμως να υπάρξει συνέχεια για τους Ισπανούς (13-3, με τον Γκάλτικας να ολοκληρώνει το νέο... οίστρο). Ο Βαν Ρόσομ πρόσθεσε ένα ακόμα τρίποντο για τη Βαλένθια, που βελτίωσε την άμυνα της για να φτάσει στο 19-15 (8'). Συνέχεια όμως, δεν υπήρξε (24-17 στο 10'), γιατί οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες συνεργασίες.

Η διαφορά επέστρεψε στους δέκα πόντους, με το τρίποντο του Σίνιτσα (27-17, 10.17''), αλλά αυτή τη φορά οι παίκτες του Περάσοβιτς ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι, με τον Ρίμπας να τους οδηγεί σε αυτό που έγινε 34-30 (25.21''). Διαδοχικά τρίποντα των γηπεδούχων τους έδωσαν πάλι έναν αέρα (42-33, 17.01''), με τον Μπουτκεβίτσιους να οργανώνει και να εκτελεί έως το 53-42 του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα, η Νεπτούνας είχε κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (11-4 vs. 7-2), ενώ είχε καλύτερα ποσοστά στα σουτ δύο πόντων (10/14 vs. 7/15). O Zάβακας ηγείτο των σκόρερ με 13π. (είχε 3/4 τριπ.), ενώ από τη Βαλένθια ο Ρίμπας είχε 11π.

Τα τρίποντα "χαντάκωσαν" τη Βαλένθια στη τρίτη περίοδο. Μολονότι οι Ισπανοί έκαναν πολύ καλύτερη δουλειά μέσα στη ρακέτα (4-2 vs 5-9) έδειξαν εμμονή στα τρίποντα η οποία δεν δικαιώθηκε (1/9). Ο Γκαΐλιους με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 61-50 στο 24:08", με τους Σακούρ, Ντίμσα και Μπουτκεβίτσιους να φροντίζουν να μη πέφτει η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (69-58, 29:39").

Ο εγωισμός των παικτών της Βαλένθια δεν τους επέτρεψε να "πετάξουν λευκή πετσέτα". Με πρώτο και καλύτερο τον Σάτο. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που προσπαθούσε να αλλάξει τα δεδομένα, αλλά τα παιδαριώδη λάθη των συμπαικτών του αρκούσαν για να "γκρεμίσουν" ό,τι προσπαθούσε να "χτίσει".

Οι Λιθουανοί, από την πλευρά τους, δεν χρειάστηκε να κάνουν πολλά. Πέτυχαν μερικά μεγάλα σουτ τριών πόντων και εκμεταλλεύτηκαν στον μέγιστο βαθμό τα λάθη των αντιπάλων τους. Λάθη που δεν σταμάτησαν ούτε όταν η διαφορά πλησίασε στους έξι (84-78), με τους Ρίμπας και Ντούμπλιεβιτς να αστοχούν σε λέι απ. Κάτι που όμως δεν συνέβη με τον Γκαΐλιους, που έφερε τη Νεπτούνας στο +8 (86-78) στο 38ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν είχε άλλες αντοχές να γυρίσει το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουν τη δεύτερη νίκη τους στη φετινή Euroleague (94-87). Όσο για τη Βαλένθια; Έπεσε στο 1-4 στον όμιλο και, πλέον, πρέπει να κάνει διαδοχικές υπερβάσεις για να κερδίσει ένα εισιτήριο για το Top 16.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 53-42, 73-63, 94-87.