Νεπτούνας - Ερυθρός Αστέρας 83-81

Η Νεπτούνας πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στη Euroleague, με θύμα τον Ερυθρό Αστέρα (83-81). Οι Λιθουανοί άντεξαν στην αντεπίθεση των Σέρβων στο φινάλε και με καλάθι του Βασίλιους 3.2'' πριν το τέλος, έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Παρά το γεγονός πως έχασε την υπέρ της διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Νεπτούνας έφτασε στη νίκη (83-81) απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, χάρη στο καλάθι που πέτυχε ο Βασίλιους λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Οι Λιθουανοί είχαν ως άρμα μάχης την ευστοχία τους από την περιφέρεια (στο πρώτο ημίχρονο) και την... επιπολαιότητα των αντιπάλων τους στο φινάλε της αναμέτρησης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Η εμπειρία των παικτών του Ερυθρού Αστέρα ήταν αυτή που τους έδωσε τον έλεγχο του ρυθμού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά ο ενθουσιασμός αυτών της Νεπτούνας αρκούσε για να φέρει τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Μαζί με τα τρίποντα!

Οι γηπεδούχοι, παρότι δυσκολεύονταν να περιορίσουν τη δράση του Μαριάνοβιτς στα πρώτα λεπτά (6-6 στο 5'), βρήκαν τον τρόπο να αποκτήσουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Κρατώντας φυσικά εκτός εξίσωσης τον γίγαντα των "ερυθρόλευκων", αφού... αρνούνταν επιδεικτικά να "ακουμπήσουν" τη μπάλα στο λόου ποστ.

Ειδικά από τη στιγμή που τα περιφερειακά σουτ έβρισκαν στόχο. Σε υπερθετικό βαθμό μάλιστα, αφού οι παίκτες της Νεπτούνας ξεκίνησαν με 4/4 τρίποντα το παιχνίδι, στοιχείο που τους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (20-14) από το 7ο λεπτό. Με μπροστάρη τον Γκαΐλιους (είχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) μάλιστα, οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (25-20).

Η ευστοχία των Λιθουανών πίσω από τα 6μ75 δεν ήταν κάτι... πρόσκαιρο. Αντίθετα συνέχισε να αποτελεί το μεγαλύτερο όπλο τους προς την τελική επικράτηση. Γι αυτό και η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (30-20) στο 11', με τον Γκαΐλιους να μην σταματά να σκοράρει.

Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας έμοιαζε έξω από τα νερά του. Ή για να είμαστε πιο ακριβείς, δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που έκανε ό,τι ήθελε τη Γαλαατάσαραϊ πριν από μια βδομάδα. Κυριότερο πρόβλημα ήταν η αδυναμία ελέγχου του ρυθμού και η ανικανότητα των "κοντών" των Σέρβων να περάσουν τη μπάλα στον Μαριάνοβιτς.

Γι αυτό και το προβάδισμα της Νεπτούνας συνέχισε να μεγαλώνει (38-25 στο 14'), με τους "μπλε" να σουτάρουν με... μόλις 8/12 (!) από το τρίποντο, την ίδια ώρα που είχαν ακόμη 7/12 μέσα από τη γραμμή των τριών πόντων.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ελάχιστο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με τους Λιθουανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας στο +10 (47-37), μα πάνω απ όλα να έχουν εξαιρετική ψυχολογία. Η οποία πήγαζε τόσο από το σημαντικό προβάδισμα, όσο και από τα εκπληκτικά ποσοστά σε δίποντα (10/19) και τρίποντα (9/17), την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλευόταν το ποσοστό του από τη γραμμή των βολών (7/10).

Αντέδρασε ο Ερυθρός Αστέρας

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης. Κι αυτό γιατί ο Ουίλιαμς πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Κυριολεκτικά. Ο Αμερικανός κόμπο γκαρντ δεν... μάσησε και σκοράροντας συνεχόμενα καλάθια, αποτέλεσε τον κύριο λόγο που έπεσε η διαφορά (57-49 στο 25').

Κι αν κανείς περίμενε πως η Νεπτούνας θα απαντήσει με σουτ τριών πόντων, έκανε λάθος. Γιατί; Οι Λιθουανοί δεν έδειξαν την ίδια επιθυμία να σουτάρουν από μακριά, πήγαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι έχασαν το μεγαλύτερο όπλο τους.

Αντίθετα, ο Ερυθρός Αστέρας είχε βρει πλέον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, είχε το δίδυμο των Ουίλιαμς - Μπλάζιτς σε εξαιρετική κατάσταση και λεπτό με το λεπτό έριχνε τη διαφορά. Με το -6 (67-61) του 30ου λεπτού να του δίνει το δικαίωμα να... ελπίζει στο "διπλό".

Κι αν οι Σέρβοι έδειχναν ικανοί για την ολική ανατροπή, δύο συνεχόμενα λάθη του Κάλινιτς στο πιο κρίσιμο σημείο καταδίκασαν την ομάδα του. Ο νεαρός φόργουορντ -με το σκορ στο 77-74 στο 34- έχασε το λέι απ στον αιφνιδιασμό, ενώ λίγο μετά υπέπεσε σε φάουλ, χαρίζοντας δύο βολές στους παίκτες της Νεπτούνας.

Στην κόψη του ξυραφιού

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερις γρήγορους πόντους, για να βρεθούν στο +7 (81-74) στο 36'. Στοιχείο που όμως, δεν απογοήτευσε τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς. Οι Σέρβοι έμοιαζαν εφτάψυχοι, έχοντας ως οδηγό τους τον Ουίλιαμς, που έδωσε το μήνυμα της τελικής αντεπίθεσης.

Κι η Νεπτούνας πάντως έδωσε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να αναθαρρήσουν. Πώς; Σούταραν συνεχόμενα τρίποντα, τα οποία όμως -εν αντιθέσει με ό,τι έγινε στο πρώτο μέρος- δεν έβρισκαν στόχο. Γι αυτό και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (81-81) με 30'' για το τέλος, χάρη σε 1/2 βολές του Μίτροβιτς.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγούταν στην παράταση, ο Βασίλιους πέτυχε -με ταμπλό- ένα δύσκολο καλάθι από τα τέσσερα μέτρα, για να δώσει προβάδισμα δύο πόντων (83-81) στην ομάδα του, με 3.2'' να απομένουν για το φινάλε. Ο Ουίλιαμς πήρε το τελευταίο σουτ (για τρεις), αλλά δεν βρήκε τον στόχο.

Έτσι, η Νεπτούνας επικράτησε με δύο πόντους (83-81), πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας της στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 67-61, 83-81.