Νέα επική ανατροπή από τη Μπάμπεργκ!

Αν και βρέθηκε στο -12 στο 37', η Μπάμπεργκ πανηγύρισε την πέμπτη φετινή της νίκη σε εννέα αγώνες, καθώς επικράτησε (83-82) της Βαλένθια που "αυτοκτόνησε" και έχασε δικό της παιχνίδι

Στο 37', η Βαλένθια βρισκόταν στο +12 (69-81). Όλα έδειχναν ότι οι Ισπανοί θα πάρουν την τέταρτη φετινή τους νίκη, όμως η Μπάμπεργκ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στην επανεμφάνιση του Ντάνιελ Χάκετ μετά τον τραυματισμό του στη γάμπα, οι Γερμανοί στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, πάλεψαν στο τέλος με όλες τους τις δυνάμεις και έκαναν άλλη μία μεγάλη ανατροπή, όπως είχαν κάνει απέναντι στη Μπαρτσελόνα.

Ο Ρίκι Χίκμαν ξεκίνησε εκπληκτικά, όμως οι Ισπανοί ήταν ψύχραιμοι, πήραν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-23), το μεγάλωσαν στα μέσα της δεύτερης (26-36 με 6/9 τρίποντα), το συντήρησαν μέχρι το ημίχρονο και στη συνέχεια πήγαν ακόμη και στο +12 (69-71 στο 37').

Εκεί, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, τίποτα δεν έδειχνε υπέρ της Μπάμπεργκ. Και όμως, οι παίκτες του Τρινκιέρι ροκάνισαν τη διαφορά, έβγαλαν διαδοχικές μεγάλες άμυνες, πριν ο Χίκμαν κερδίσει φάουλ στα 2.1" και πετύχει τις τρεις βολές που έγραψαν το τελικό 83-82.

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο Ρίκι Χίκμαν φυσικά! Σε 33 λεπτά συμμετοχής ο πολύπειρος Αμερικανός έβαλε 26 πόντους με 3/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 5/6 βολές, μάζεψε ένα αμυντικό ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 μπάλες και δεν έκανε ούτε ένα λάθος για να συγκεντρώσει 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Έβαλε και τις 3/3 βολές και έγινε ο ήρωας της βραδιάς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ξεκάθαρα τα 12/21 τρίποντα της Βαλένθια (57.1%), που έκανε σπουδαία δουλειά από τα 6μ.75, αλλά δεν κατάφερε να πάρει και τη νίκη, μια νίκη που έμοιαζε δική της. Εντυπωσιακή επίδοση, αλλά με αρνητική χροιά, οι δυο πόντοι του Ντορέλ Ράιτ που τελείωσε την αναμέτρηση με 0/7 σουτ σε 20 λεπτά συμμετοχής. 93 μονάδες είχαν οι Ισπανοί στο σύστημα αξιολόγησης, 15 περισσότερες από τις 78 των Γερμανών, σε μια κάπως παράδοξη γι' αυτούς βραδιά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πείσμα των γηπεδούχων, που δεν παράτησαν το ματς στο 37' με το σκορ στο 69-81. Επέμειναν, πίεσαν στην επίθεση, έκαναν τρομερή δουλειά στην άμυνα, στάθηκαν και λίγο τυχεροί και στο φινάλε δικαιώθηκαν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 6.150 θεατές βρέθηκαν στην Brose Arena της Βαμβέργης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Μάικιτς (Σλοβενία), Ομπερκνιέζεβιτς (Σερβία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 41-47, 52-66, 83-82.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 9 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χίκμαν 26 (5), Ράιτ 2, Ζήσης 6, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς 6, Λο 9 (1), Ρούμπιτ 13 (8 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 2, Τέιλορ 10 (2).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 12 (6 ριμπάουντ), Πουέρτο, Βαν Ρόσομ 12 (4/4 τρίποντα), Ρούντεζ 3 (1), Βίβες 3 (1), Σαν Εμετέριο 12 (1), Πλάις 7 (7 ριμπάουντ), Σάστρε 8 (2), Γκριν 17 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές), Ντόρνεκαμπ 8 (2).

Ομαδικά στατιστικά Μπάμπεργκ: 21/48 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 14/17 βολές, 27 ριμπάουντ (10 επιθετικά - 17 αμυντικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 15/29 δίποντα, 12/21 τρίποντα, 16/18 βολές, 28 ριμπάουντ (3 επιθετικά - 25 αμυντικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Μπάμπεργκ θα ταξιδέψει την επόμενη Πέμπτη στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι, ενώ η Βαλένθια θα υποδεχθεί μία μέρα αργότερα τον Ολυμπιακό.