Νέα άνετη εντός έδρας νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Με τον Νάντο Ντε Κολό σε τρομερή κατάσταση, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εύκολα της Βαλένθια (94-67) για την έκτη αγωνιστική της EuroLeague.

Το ξεκίνημά της, δεν ήταν καλό. Νωθρή, αργή, άστοχη, η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε να χάνει με 11 (6-17) στο ξεκίνημα του ματς, όμως το τηλεοπτικό timeout την βοήθησε να σταθεί όρθια, να κερδίσει την πρώτη περίοδο (20-19) και μαζί τον αγώνα της έκτης αγωνιστικής με τη Βαλένθια. Το τελικό94-67 ήταν αποτέλεσμα της νέας σπουδαίας βραδιάς του Νάντο Ντε Κολό, που έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Ισπανών για να παραμείνει η ομάδα του στην κορυφή της κατάταξης και να κρατήσει αλώβητη την έδρα της.

Πολύ καλός και ο Κόρι Χίγκινς, άστοχος ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, μοιράστηκαν το χρόνο στη θέση του σέντερ Χάινς και Χάντερ, με τον δεύτερο να βρίσκεται στη βασική πεντάδα και να αγγίζει το double-double (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ σε 21 λεπτά). Μόνο ο Τίμπορ Πλάις πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για τη Βαλένθια, καθώς οι Ντούμπλιεβιτς, Σαν Εμετέριο, Γκριν είχαν απλώς μερικά ξεσπάσματα.

O MVP

Ο Νάντο Ντε Κολό είναι σε τρομερή κατάσταση. Έπαιξε μόλις 20 λεπτά, σκόραρε 23 πόντους με 5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε μία ασίστ, έκλεψε δυο μπάλες, κέρδισε 6 φάουλ και συγκέντρωσε 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Μετά από έξι αγώνες έχει 27/45 δίποντα, 7/14 τρίποντα και 22/22 βολές...

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 6/23 τρίποντα της Βαλένθια, που με ποσοστό 26% δεν είχε πιθανότητα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από αυτό το παιχνίδι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ στην τρίτη περίοδο, όταν έβαλε όσα σουτ έχασε στις προηγούμενες δυο. Οι Μοσχοβίτες "έχτισαν" μια καλή διαφορά που τους βοήθησε να κάνουν στο τέλος και συντήρηση, την ώρα που η Βαλένθια έδειχνε άσχημο πρόσωπο από το πέμπτο λεπτό κι έπειτα. Οι Ισπανοί δεν εκμεταλλεύθηκαν το +11 στο ξεκίνημα (6-17) και γενικά έδειχναν να κάνουν αγγαρεία. Σίγουρα δεν ήταν ένα από τα ματς που είχαν κυκλώσει στο πρόγραμμά τους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7000 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στη Megasport Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ζαμόισκι, Καρτάλ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 43-38, 73-54, 94-67

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (3), Φριτζόν 4, Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 6 (1/8 σουτ, 7 ασίστ σε 25 λεπτά), Βοροντσέβιτς 8 (2), Κλάιμπερν 3, Χίγκινς 16 (1), Κουλάγκιν 8 (2), Χριάπα, Κουρμπανόφ 8 (2), Χάινς 8, Χάντερ 8 (10 ριμπάουντ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1), Ρούντεζ 2, Ντούμπλιεβιτς 11, Βίβες 6 (1), Μαρτίνεθ 2, Σαν Εμετέριο 11 (3), Πλάις 12 (7 ριμπάουντ), Σάστρε 2, Γκριν 8 (3/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Ντόρνεκαμπ 8 (1)

Ομαδικά στατιστικά ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 25/44 δίποντα, 10/17 τρίποντα, 14/16 βολές, 33 ριμπάουντ (9 επιθετικά - 24 αμυντικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 λάθη, 6 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 20/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 9/10 βολές, 32 ριμπάουντ (14 επιθετικά - 18 αμυντικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει την επόμενη Παρασκευή τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ την ίδια μέρα η Βαλένθια θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο.