Ναντέρ-Μπουντιβέλνικ 80-61

Η Ναντέρ έκανε το 2/2: μετά την Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Μπουντιβέλνικ, που προσπάθησε να αντιδράσει στο β' ημίχρονο και κατάφερε να "κόψει" τη διαφορά στο ελάχιστο δυνατό (80-61).

Μετά τη νίκη στη Βαρκελώνη ενδεχομένως κάποιοι να περίμεναν πως η Ναντέρ θα επαναπαυθεί στις δάφνες της. Λάθος! Έκανε ακριβώς το αντίθετο: ό,τι μπορούσε για να αποδείξει πως τίποτα δεν γίνεται τυχαία.

Οι δηλώσεις του αγώνα

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν με ένα... κάθε άλλο παρά ταπεινό 17-0, με το οποίο εξέλιξαν το 5-3 στο 2.19'' σε 22-3 (6.37''), κυριαρχώντας απόλυτα παντού, γιατί αυτό επέτρεπε η άμυνα τους. Οι παίκτες του Ντοναντιέ είχαν 10/14 σουτ, 8 ασίστ και 4 λάθη, με τους Ουκρανούς να έχουν ξεκινήσει με 3/13 σουτ, 9 λάθη και μόλις 1 ασίστ.

Η επιθετική άμυνα της Ναντέρ και το φεστιβάν σκοραρίσματος συνεχίστηκε και στη β' περίοδο, του επί μέρους 24-15 (ημ. 51-23), με τους γηπεδούχους να 'χουν στο β' δεκάλεπτο 5/9 διπ., 3/6 τριπ., 11-2 ριμπ., 7 ασίστ και μόλις ένα λάθος. Η Μπουντιβέλνικ έκανε κάτι καλύτερο από το τίποτα του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά όχι κάτι το φανταστικό (3/8 διπ., 0/2 τριπ., 8-3 ριμπ., 6 λάθη και καμία ασίστ).

Στην ανάπαυλα προφανώς και οι Ουκρανοί τα είπαν λίγο μεταξύ τους και αποφάσισαν να αντιδράσουν, με τον ΝταΧουάν Σάμερς και τον Ντροζντόφ να εκτελούν από το τρίποντο και όλη την παρέα τους να τρέχει ένα 12-4 έως το 55-35 στο 23'. Η αμυντική προσέγγιση συνεχίστηκε κατά τρόπο που η Ναντέρ έκανε 6 τα λάθη της στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, έγινε στατική και άλλο που δεν ήθελαν οι φιλοξενούμενοι της για να φτάσουν στο 57-39 (27'), όταν ο Ντοναντιέ πήρε τάιμ άουτ και ο Φόστερ (στο τελευταίο του παιχνίδι με τη γαλλική ομάδα) διαμόρφωσε το 68-45, στο 30'.

Το παιχνίδι σαφέστατα και είχε αλλάξει (δεν ήταν πια μονόλογος της Ναντέρ), αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με τον Λάιτι και τον Φόστερ, ενώ όλοι είχαν συμμετοχή στην πίεση της άμυνας. Η Μπουντιβέλνικ έφτασε τα 20 λάθη στο 74-50, στο 37' (ναι, μαζί οι αντίμαχοι είχαν βάλει μόλις 13 πόντοι στο πρώτο επτάλεπτο της τελευταίας πράξης) και άφησε το καλύτερο για το τέλος. Με επτά πόντους σε 20'' πλησίασε στο 76-61 (48'' για τη λήξη). Ο Μπάγκατσκις κάλεσε τάιμ άουτ (γιατί σαφέστατα το ζητούμενο ήταν η διαφορά, ενόψει του δεύτερου αγώνα). Αυτό που κατάφερε, με τα φάουλ που έκανε η ομάδα του ήταν... το 80-61.