Μπουντιβέλνικ-Φενέρμπαχτσε Ουλκέρ 84-102

Η Φενέρμπαχτσε Ουλκέρ έκανε αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο (31-7) και επιβλήθηκε της -αξιόμαχης- Μπουντιβέλνικ 84-102.

Έως και το 30', η Μπουντιβέλνικ διεκδικούσε με αξιώσεις τη νίκη, στην πρώτη της εμφάνιση στη Euroleague. Στην τελευταία περίοδο, η Φενέρμπαχτσε Ουλκέρ έπαιξε άμυνα, ο Βίντμαρ έγινε η κολόνα μέσα στη ρακέτα και κάπως έτσι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στη νίκη (84-102).

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις της αναμέτρησης

Το 43-41 του ημιχρόνου, είχε πολύ από... Μελίχ Μαχμούτογλου (ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενέρμπαχτσε, σε αυτό το διάστημα, με 10π.), τον 23χρονο γκαρντ που εμπιστεύεται ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ξεκίνημα της σεζόν και λίγο από Κλέιζα (2π., με 2/2 βολές σε 8.45) και ΜακΚάλεμπ (3π. σε 8.19).

Για την starting five, ο "Ζοτς" επέλεξε τους ΜακΚάλεμπ, Σιπάχι, Μαχμούτογλου (δηλαδή, τρεις γκαρντ) παρέα με τους Μπιέλιτσα και Βίντμαρ, για να χρησιμοποιήσει εννέα παίκτες έως την ανάπαυλα και να δει και τους εννέα να σκοράρουν, όπως η ομάδα του κυριαρχούσε στα ριμπάουντ (12-4 vs. 7-5), αλλά έκανε και 7 λάθη, με τους γηπεδούχους (ξεκίνησαν με τους Αχέρν, Ντάουνς, Στρέλνιεκς, Ανισίμοφ και Ντάριους Λαβρίνοβιτς) να έχουν 11/22 διπ. και 6/11 τριπ. (έναντι των 9/18 και των 5/8 των Τούρκων), συν 10 ασίστ και μόλις 4 λάθη.

Ο Λαβρίνοβιτς ηγήθηκε της προσπάθειας της Μπουντιβέλνικ και στην τρίτη περίοδο (77-71 30'), διάστημα στο οποίο οι ρούκι στην Euroleague είχαν 9 ασίστ (ενδεικτικό των συνεργασιών τους) και ο Λιθουανός σέντερ πρόσφερε τα πάντα (πόντους, ριμπάουντ και τάπες). Ο Κλέιζα πήρε πρωτοβουλίες, αλλά δεν ήταν αρκετές, με τη ρακέτα να ανήκει στην Μπουντιβέλνικ. Αυτό άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Βίντμαρ όρθωσε το ανάστημα του και με έξι πόντους, συν 2 επ. ριμπ. στο επί μέρους 10-2 που έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε Ουλκέρ (79-81), για πρώτη φορά μετά την εκκίνηση του ματς.

Πέραν της άμυνας που βελτίωσαν οι Τούρκοι, εκμεταλλεύτηκαν και την απουσία του Λαβρίνοβιτς, ο οποίος επέστρεψε άμεσα, αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε βρει ρυθμό και εκβίαζε τα λάθη των γηπεδούχων όπως έφτανε στο 81-90 (37.29), με ηγέτη τον ΜακΚάλεμπ (έκλεψε, οργάνωσε και σκόραρε).

Η ουκρανική ομάδα είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωση της, όπως αποδείχθηκε από τα συνεχόμενα μπόνους που έδωσε στους φιλοξενούμενους της -σε εύστοχες προσπάθειες. Και όταν ο Μπιέλιτσα ευστόχησε από τα 9 μέτρα (82-93, 38.14'') όλα είχαν τελειώσει. Ο Κλέιζα έγραψε τον επίλογο με βολές (82-96, 1.16 πριν τη λήξη) και ο Πρέλντζιτς έβαλε την... ταφόπλακα (84-99, στα 37'' για τη λήξη).