Μπαρτσελόνα - Λαμποράλ Κούτσα 86-97

Η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε 86-97 της Μπαρτσελόνα κι έγινε η πρώτη ομάδα που πανηγύρισε νίκη στο Palau Blaugrana σε αγώνα TOP-16 μετά το 2006! Συγκλονιστικός ο Νοτσιόνι!

Η Μπαρτελόνα μετρούσε 31 σερί νίκες σε εντός έδρας αγώνες στο TOP-16 ωστόσο η Λαμποράλ Κούτσα έγινε η πρώτη ομάδα μετά τη Μάλαγα που πανηγύρισε νίκη (86-97) στο Palau Blaugrana στη β' φάση της Euroleague.

O Αντρές Νοτσιόνι ήταν συγκλονιστικός. Τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους (7/8 βολές, 9/15 δίποντα, 4/6 τρίποντα) κι έγινε ο παίκτης που σκόραρε τους περισσότερους πόντους στο Palau Blaugrana ως αντίπαλος της Μπαρτσελόνα. Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της Μπαρτσελόνα στο TOP-16.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Το ρεκόρ του Ναβάρο

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο ήθελε μόλις δυο τρίποντα κόντρα στη Λαμποράλ Κούτσα ώστε να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που φτάνει τα 500 εύστοχα τρίποντα στον θεσμό. Ο ''La Bomba'' το πέτυχε νωρίς-νωρίς. Για την ακρίβεια, μόλις στο 8'28'' όταν διαμόρφωσε το 25-19 πίσω από τα 6.75 για τους ''μπλαουγκράνα'' ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί.

Τα 10/14 τρίποντα της Μπαρτσελόνα!

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα απίστευτο τρίποντο ''κρεσέντο'' κόντρα στους Βάσκους, τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με το απίστευτο 10/14 (71%) πίσω από τα 6μ.75! Για την ακρίβεια, ο Χουέρτας είχε 1/3 τρίποντα, ο Ναβάρο 4/4, ο Παπανικολάου 1/2 και ο Νάχμπαρ 4/4. Είναι χαρακτηριστικό ότι το δίδυμο των Ναβάρο, Νάχμπαρ πέτυχε τους 33 από τους 50 πόντους των Καταλανών στο πρώτο μέρος, έχοντας μαζί 8/8 τρίποντα!

Προβάδισμα με ''La Bomba''

Η Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ των Ναβάρο, Χουέρτας και προηγήθηκε 14-10 στο 4'59'' όμως η Λαμποράλ Κούτσα ισοφάρισε 15-15 με τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο. Ο Ναβάρο από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 22-17 στο 7'50'' ενώ οι Καταλανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 28-22 με τον ''La Bomba'' που έφτασε τους 15 πόντους με 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ξέφυγαν με +19 οι Καταλανοί

Οι ''μπλαουγκράνα'' πήγαν το παιχνίδι στο γρήγορο τέμπο, σκόραραν... ακατάπαυστα πίσω από τα 6μ.75 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (40-24) με τον Νάχμπαρ, στο 12'59''. Ο Μάριο Χεζόνια με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 45-26 στο 14'11'', οι Βάσκοι έβρισκαν λύσεις από τα ξεσπάσματα των Σαν Εμετέριο, Νοτσιόνι όμως η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 50-35.

Το come-back της Λαμποράλ

Όλα έδειχναν ότι οι Καταλανοί θα έφταναν σε μια εύκολη νίκη όμως οι παίκτες του Σκαριόλο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Οι Σαν Εμετέριο, Νοτσιόνι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι βελτίωσαν την άμυνά τους, οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να σκοράρουν πίσω από τα 6μ.75 κι έτσι η Λαμποράλ μπήκε ξανά στο παιχνίδι.

Το 10-31 των Βάσκων στο τρίτο δεκάλεπτο!

Ο Σαν Εμετέριο (14π. με 3/4 δίπ.) μείωσε 56-50 ενώ ο Νοτσιόνι με πέντε ''αναπάντητους'' πόντους έκανε το 56-55 στο 26'14''. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Μπαρτσελόνα, ο ''Chapu'' έβαλε τη Λαμποράλ Κούτσα μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 60-61 στο 38'24''. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 60-66 στο 30', ''τρέχοντας'' επι μέρους σκορ 10-31 (!) στην τρίτη περίοδο.

Πρώτη ήττα μετά το 2006

Οι Βάσκοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, ο Νοτσιόνι ήταν ασταμάτητος και η Λαμποράλ Κούτσα προηγήθηκε 74-89 με 2/2 βολές του Αργεντινού στα 3'51'' για τη λήξη. Εν τέλει, οι Βάσκοι επικράτησαν με 86-97 κι έγιναν η πρώτη ομάδα που πανηγυρίζει νίκη στο Palau Blaugrana σε αγώνα TOP-16 μετά τις 30 Μαρτίου 2006 και το 60-73 από τη Μάλαγα!!!