Μπαρτσελόνα - Γαλατάσαραϊ 84-63

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 84-63, έκανε το 2-0 στη σειρά με τους Τούρκους και θέλει μια ακόμα νίκη για την πρόκριση στο πέμπτο Final-4 τα τελευταία έξι χρόνια!

Οι Καταλανοί επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους στο Game 2 της σειράς με τη Γαλατάσαραϊ αφού επικράτησαν 84-63 κι έκαναν το 2-0 κόντρα στους Τούρκους, μολονότι έχασαν τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στις αρχές της αναμέτρησης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο κάπτεν των Καταλανών έμεινε στο παρκέ του Palau Blaugrana για 4.57'' του δεύτερου ματς με τη Γαλατά κι έπειτα αποχώρησε αφού αισθάνθηκε ενοχλήσεις χαμηλά στον μηρό κι έκατσε στον πάγκο.

Από την άλλη πλευρά οι Τούρκοι παρατάχθηκαν χωρίς τον ηγέτη τους, Κάρλος Αρόγιο, ο οποίος γύρισε τον αστράγαλό του στο Game 1 και τέθηκε νοκ-άουτ από τον δεύτερο αγώνα στη Βαρκελώνη.

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Γαλατάσαραϊ. Ο Έρτσεγκ μείωσε προσωρινά 11-8 στο 6'11'' όμως οι Καταλανοί ''έτρεξαν'' σερί 10-0 κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 21-8 με μπροστάρη τον Κώστα Παπανικολάου (8π. με 4/5 δίπ.)!

Ο Μπραντ Όλεσον εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (25-8, στο 10'23'') ενώ η Γαλατάσαραϊ βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ του Αρσλάν και τον Ποπς Μενσά-Μπονσού, μειώνοντας σε 36-22 στα 3'51'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Εν τέλει η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-25, θέτοντας πρόωρα τις βάσεις της δεύτερης νίκης της.

Οι Καταλανοί διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας όταν ο Μαρτσελίνιο Χουέρτας (9π. με 1/3 τρίπ.) διαμόρφωσε το 46-28 στο 23'37'' ενώ ο Μπραντ Όλεσον έκανε το 54-37 στο 27'15'', έχοντας 14 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα!

Το κάρφωμα του Ντόρσεϊ έκανε το 61-39 για την Μπαρτσελόνα στο 30'. Η αντίδραση της Γαλατάσαραϊ δεν ήλθε ποτέ και οι ''μπλαουγκράνα'' έφτασαν στη νίκη με το υπέρ τους 84-63.