Μεγάλο "διπλό" της Μάλαγα μέσα στη Μόσχα

Με τους Σουάρεθ και Κουζμίνσκας να βάζουν μεγάλα σουτ στη τέταρτη περίοδο, η Μάλαγα σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, κερδίζοντας την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα με σκορ 78-86.

Για την 5η αγωνιστική της Euroleague, η Μάλαγα σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, καθώς κέρδισε την ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα με σκορ 78-86. Οι Ισπανοί ξέφυγαν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο (13-25), βάζοντας μεγάλα σουτ με τους Σουάρεθ (6π, 2/3τρ) και Κουζμίνσκας (22π, 3/5τρ).

Η Μάλαγα είχε για όπλο της την κυριαρχία στα ριμπάουντ (23-35), αλλά και τα μεγάλα σουτ που πέτυχε από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς με 14/30 (46%) σουτ από τα 6.75 μέτρα. Η ισπανική ομάδα συνεχίζει αήττητη στον όμιλο της, μετρώντας πέντε νίκες σε πέντε εμφανίσεις στη Euroleague.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Κουρμπάνοφ με τρίποντο να διαμορφώνει το 10-10 στο 5', ενώ ακολούθως ο Χάινς (17-15) έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με το 20-17 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου. Άστοχοι οι Ισπανοί από την περιφέρεια με 2/11 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Τεόντοσιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 30-27, αλλά ο Μάρκοβιτς με τον ίδιο τρόπο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (32-33) στο 15'. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα παραπάνω από τους τρεις πόντους, με τον Ντε Κολό να ισοφαρίζει σε 37-37 από τα 6.75 μέτρα. Το πρώτο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 43-42, οι οποίοι είχαν για "όπλο" τους την αποτελεσματικότητα τους στα ριμπάουντ (14-21).

Στη τρίτη περίοδο ο Βοροντσέβιτς έφερε την ΤΣΣΚΑ στο +9 (51-42) στο 23', βάζοντας μεγάλα σουτ, με τον Κουρμπάνοφ να διατηρεί τους Ρώσους μπροστά στο σκορ, όταν και διαμόρφωσε με τρίποντο το 58-50 στο 26'. Στο τέλος όμως η Μάλαγα με τον Τζάκσον κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας 65-61.

Στη τελευταία περίοδο, η ισπανική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με σερί πόντους του Κουζμίνσκας κατάφερε να προηγηθεί με 67-70 στο σκορ στο 33'. Σουάρεθ και Κουζμίνσκας ακολούθως έβαλαν μεγάλα σουτ, με τους Ρώσους παράλληλα να κάνουν λάθη και να είναι άστοχοι, με την Μάλαγα να φτάνει στο +10 (71-81) στο 37', φτάνοντας κοντά στη νίκη, την οποία και πήρε στο τέλος, νικώντας τους γηπεδούχους με σκορ 78-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-42, 65-61, 78-86.