Με ρεκόρ στην ιστορία της, η Χίμκι "κατάπιε" την Εφές

Ο Εργκίν Αταμάν έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Εφές, όμως η Χίμκι πήρε άνετα τη νίκη (86-68) στην 13η αγωνιστική της EuroLeague. Νέο ρεκόρ καριέρας από τον Αλεξέι Σβεντ, ρεκόρ και για την ομάδα της Μόσχας.

Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν υπάρχει πια στον πάγκο της Αναντολού Εφές. Ο Εργκίν Αταμάν πήρε τη θέση του, όμως η ομάδα της Κωνσταντινούπολης γνώρισε άλλη μία ήττα, την 10η σε 13 αγώνες στη EuroLeague στο εκτός έδρας ματς με τη Χίμκι (86-68). Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν "διαστημικός" σε μερικά σημεία του αγώνα, οι Γκιλ - Βιάλτσεφ τον ακολούθησεαν σε απόδοση, o Σεργκέι Μόνια έβαλε τρία τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και η ομάδα της Μόσχας πήρε την όγδοη νίκες της για να παραμείνει σε τροχιά playoffs και τετράδας στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Ο Αλεξέι Σβεντ έκανε ρεκόρ καριέρας με έξι εύστοχα τρίποντα, ενώ τα συνολικά 17 σουτ της Χίμκι πίσω από τη γραμμή των 6μ.75 συνιστούν επίσης κορυφαία επίδοση στην ιστορία του συλλόγου.

Με τον Μπράουν στη θέση 4 αντί του Στίματς, η Εφές ήθελε να μπει δυνατά στο παιχνίδι και το κατάφερε σε σημαντικό βαθμό, όμως την ίδια ώρα ο Σβεντ έκανε εμφάνιση βγαλμένη από το ΝΒΑ. Με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ του ηγέτη της, η Χίμκι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (26-19), χωρίς ωστόσο να συνεχίσει στις ίδιες στροφές. Σιμόν και Ντάνστον έκανε εξαιρετική δουλειά για τους φιλοξενούμενους, που είχαν περισσότερη ισορροπία στο παιχνίδι τους στο πρώτο μέρος, αλλά βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (37-33). Οι γηπεδούχοι είχαν 6/16 δίποντα και 7/18 τρίποντα, αλλά και μόλις τρία λάθη που τους βοήθησαν να μείνουν στον ρόλο του οδηγού.

Ο Σιμόν ήταν ένας τεράστιος πονοκέφαλος για τη Χίμκι. Ο Κροάτης σκόραρε, πάσαρε, έπαιζε καλές άμυνες και χάρη σε αυτόν η Εφές πήρε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, την ίδια ώρα που ο Σβεντ έβαζε το ένα "τρελό" σουτ μετά το άλλο για να κρατήσει όρθια την ομάδα του. Ένα τρίποντο του Μόνια στο 32' έκανε το 62-58, πριν ο πολύπειρος φόργουορντ βάλει και νέο μακρινό σουτ για το 70-58 που έκοψε τα πόδια των παικτών της Εφές στο 34'. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έδωσαν δικαιώματα αμφισβήτησης και πήραν άνετα τη νίκη.

O MVP

Σημαντικά τα σουτ του Σεργκέι Μόνια στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως για να φτάσει η Χίμκι εκεί, χρειάστηκε να κάνει ο Αλεξέι Σβεντ ακόμα μία MVP εμφάνιση στη φετινή EuroLeague. Ο Ρώσος star έβαλε 25 πόντους με 3/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα και 1/1 βολή, μάζεψε 2 αμυντικά ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε τρεις μπάλες και έκοψε ένα σουτ, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 30 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Τα έξι εύστοχα τρίποντά του συνιστούν ρεκόρ καριέρας στην 79η εμφάνισή του στη διοργάνωση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 17 τρίποντα της Χίμκι, που συνιστούν ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας στη EuroLeague. Τρομερός αριθμός, με το απόλυτο ρεκόρ σε έναν αγώνα να είναι τα 19 που είχε πετύχει η Σιένα τον Νοέμβριο του 2012 σε αγώνα με την Πρόκομ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο "καυτό" χέρι του Σεργκέι Μόνια στο δεύτερο μέρος και στα τρία μεγάλα τρίποντά του που έκοψαν τα πόδια των παικτών της Αναντολού Εφές, την ώρα που οι εξαιρετικοί κατά τα άλλα ΜακΚόλουμ και Σιμόν είχαν περιοριστεί από την άμυνα της Χίμκι.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5211 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στην Mytishchi Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία), Μπάλατ (Ισραήλ)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 37-33, 57-56, 86-68

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 25 (6/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάνικατ 2 (6 ριμπάουντ), Βιάλτσεφ 12 (2), Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 2, Σοκόλοφ 3, Μόνια 9 (3), Γκιλ 16 (1), Τοντόροβιτς, Άντερσον 9 (3), Τζένκινς 3 (1), Τόμας 5 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λίντο, ΜακΚόλουμ 20 (2), Μπράουν 2, Μπατούκ, Μότουμ 4, Άνταμς 2, Στίματς 7 (8 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 8 (1), Ντάνστον 9 (8 ριμπάουντ), Σιμόν 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά Χίμκι: 12/28 δίποντα, 17/35 τρίποντα, 11/12 βολές, 28 ριμπάουντ (20+8), 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Αναντολού Εφές: 19/29 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 15/24 βολές, 31 ριμπάουντ (23+8), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Χίμκι θα μείνει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την Παρασκευή την ΤΣΣΚΑ, ενώ η Εφές θα γυρίσει στην Κωνσταντινούπολη για να υποδεχθεί την ίδια μέρα τον Ολυμπιακό.