Με Πρίντεζη και Λοτζέσκι, ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-64 την Ζαλγκίρις

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ZALGIRIS KAUNAS (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο εκπληκτικός Γιώργος Πρίντεζης βρήκε συμπαρασταση από τον Ματ Λοτζέσκι στην τελευταία περίοδο και ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-64 την Ζαλγκίρις

Διαβάστε το στατιστικό της αναμέτρησης

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη... φωτιά για τρία δεκάλεπτα, όμως από τα σίγουρα χέρια του Γιώργου Πρίντεζη και του Ματ Λοτζέσκι έφτασε στη νίκη με 73-64 επί της Ζαλγκίρις. Σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρ δημιούργησε απόσταση ασφαλείας από τους Τούρκους και παράλληλα έκανε άλλο ένα βήμα προς το πολυπόθητο αβαντάζε έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague.

Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν για 30 λεπτά, όμως όταν ανέβασε στροφές ο Λοτζέσκι και ήρθε να βοηθήσει τον εκπληκτικό Πρίντεζη, πήρε διαφοτά ασφαλείας και έφτασε στην επικράτηση με άνεση στα τελευταία λεπτά, εν μέσω αποθέωσης από τους 7.000 οπαδούς του στο ΣΕΦ.

MVP

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο πιο σταθερός παίκτης του Ολυμπιακού και δικαιωματικά παίρνει τον τίτλου του κορυφαίου. Είχε 17 πόντους με 4/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα, πήρε 10 ριμπάουντ και είχε συνολικά 30 στην αξιολόγηση. Πέτυχε κι ένα κρίσιμο καλάθι όταν η Ζαλγκίρις μείωσε σε 64-61 και ολοκλήρωσε ιδανικά την παρουσία του στο ΣΕΦ

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το αποψινό ήταν μόλις το ΤΕΤΑΡΤΟ double-double (17 πόντοι - 10 ριμπάουντ) στην καριέρα του Γιώργου Πρίντεζη στη EuroLeague (14 σεζόν - 212 ματς). Προσθέστε και τα μόλις επτά λάθη που έκαναν οι Περαιώτες και θα καταλάβετε πως ακόμη και σε μια μέτρια βραδιά τους, είχαν τον τρόπο τους για να πάρουν τη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ματ Λοτζέσκι αντικατέστησε τον πολύ καλό στο δεύτερο ημίχρονο Παπανικολάου στο 28' και αποδείχθηκε καταλυτικός για την εξέλιξη του αγώνα. Εβαλε 7 συνεχόμενους πόντους σε ένα σημείο που ο Ολυμπιακός είχε "κολλήσει" στην επίθεση, από τα δικά του χέρια το 57-55 έγινε 64-57 και εκεί οι ερυθρόλευκοι πήραν για πρώτη φορά διαφορά ασφαλείας. Η Ζαλγκίρις δεν άντεξε όλα κι εκεί έβαλε τις βάσεις της νίκης ο Ολυμπιακός.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό από την αρχή και η Ζαλγκίρις έλεγξε το ματς στο πρώτο μέρος. Παρ' όλα αυτά η ευστοχία και οι προσωπικές ενέργειες από τον Γιώργο Πρίντεζη, τον βοήθησαν να κάνει το 14-11 στο 7 και το 19-15 στο 9'.

Ομως οι Λιθουανοί είχαν πάντα τις απαντήσεις χάρη κυρίως στην αμυνά τους, αλλά και το κρεσέντο του Λεκαβίτσιους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-19 και στο 16' η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +4 (27-31). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να... κοιμήσουν τον Ολυμπιακό και την εξέδρα και θα πήγαιναν με προβάδισμα στα αποδυτήρια, αν ο Σπανούλης με τρίποντο ακριβώς στην εκπνοή (με ταμπλό) δεν ισοφάριζε σε 35-35.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Παπανικολάου (38-35), έδειξε να διαβάζει καλύτερα το παιχνίδι, όμως δύο τρίποντα της Ζαλγκίρις από Βέστερμαν και Πάνγκος στο τέλος του χρόνου, έκαναν το σκορ 41-45 στο 25'. Παρ' όλα αυτά η καλή κυκλοφορία της μπάλας και δύο σωστές πάσες του Παπανικολάου έφεραν δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους ερυθρόλευκους (Πρίντεζης, Σπανούλης) κι έτσι έγινε το 47-45 στο 27'.

Διαβάστε την κριτική των 11 παικτών που χρησιμοποίησε ο Σφαιρόπουλος

Ο Παπανικολάου και ο Πρίντεζης βοήθησαν τον Ολυμπιακό να φτάσει και στο +5 (52-47) στο 28', ο Λοτζέσκι έγραψε το 56-51, αλλά ο Λεκαβίτσιους μιμήθηκε τον Σπανούλη και έκλεισε το δεκάλεπτο με τρίποντο (με ταμπλό) κι έτσι στο 30' το σκορ έγινε 56-54.

Ο Ματ Λοτζέσκι έδωσε εκ νέου τη λύση για το 60-55 και το 62-57 στο 33', ενώ ο ίδιος έγραψε και το 64-57 με φοβερή συνεργασία του με τον Γουότερς.

Η Ζαλγκίρις δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 64-61 στο 35', αλλά ο Πρίντεζης και ο Μπιρτς έδωσαν τη λύση και στο 37' το σκορ έγινε 68-61. Το τρίποντο του Σπανούλη 78'' πριν από τη λήξη έγραψε και το 71-61, που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού. Το τελικό 73-64 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά και μάλιστα η Ζαλγκίρις έκανε επίθεση στο τέλος, προκειμένου να μειώσει τη διαφορά, εν μέσω αποδοκιμασιών.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 56-54, 73-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 3(1), Μπιρτς 8 (6 ριμπάουντ), Σπανούλης 11(3), Γουότερς 8, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 17 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7(1), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 12 (2).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 6(2), Λεκαβίτσιους 11(1), Βέστερμαν 9(1), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 7(1), Γιανκούνας 7(1), Μίλακνις 5(1), Λίμα 4, Καβαλιάουσκας 4, Ουλάνοβας 6.