Κάλυψε και τη διαφορά η Εφές

Η Αναντολού Εφές επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα με 95-86 στο Abdi İpekçi με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τομά Ερτέλ (25π., 9ασ.). Θετικός ο Γιάννης Μπουρούσης για τους Βάσκους.

Η Αναντολού Εφές και η Λαμποράλ Κούτσα είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στο TOP-16 της Euroleague με αποτέλεσμα η αποψινή (10/12) αναμέτρηση στο Abdi İpekçi να αφορά αποκλειστικά το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον Β' όμιλο.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Εν τέλει οι Τούρκοι επικράτησαν με 95-86 και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 5-4 στο γκρουπ ενώ υπερτερούν στην ισοβαθμία με τους Βάσκους αφού κάλυψαν τη διαφορά της ήττας (92-90) στη Βιτόρια.

Σε ό,τι αφορά τον Γιάννη Μπουρούση, ο Έλληνας σέντερ είχε 12 πόντους με 3/4 βολές, 3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, συν 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη κι 1 κόψιμο σε 20'21".

Πλέον η Λαμποράλ Κούτσα θα είναι τρίτη στον όμιλο αν επικρατήσει της Τσεντεβίτα την επόμενη εβδομάδα στη Fernando Buesa Arena. Σε περίπτωση ήττας της Εφές στο ΣΕΦ και δικής της νίκης επί των Κροατών τερματίζει δεύτερη, πίσω από τον Ολυμπιακό.

O αγώνας

Η Εφές φιγουράρει στην κορυφή της λίστας των πιο εύστοχων ομάδων πίσω από τα 6μ.75 με 47.2% στα τρίποντα ωστόσο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας μόλις 1/8 τρίπ. (12%) κόντρα στους Βάσκους που στηρίχτηκαν επιθετικά στους Μπουρούση (9π.), Μπλάζιτς (8π.) και Άνταμς (8π.) σε αυτό το διάστημα. Ο Σλοβένος γκαρντ έστειλε τη διαφορά στο +7 (12-19, 8'02") για τους φιλοξενούμενος που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 16-21. Ο Μάικ Τζέιμς διαμόρφωσε το 35-44 στα 2'03" για το ημίχρονο ενώ η Λαμποράλ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 41-46.

Οι Τούρκοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο, μείωσαν αρχικά σε 48-50 με τον Τάιους κι εν συνεχεία προηγήθηκαν 51-50 με το τρίποντο του Σάριτς (7π., 1/1 τρίπ.). Ο εξαιρετικός Τομά Ερτέλ έκανε το 67-63 στο 29'17" έχοντας 17 πόντους με 6/6 δίποντα ενώ η Λαμποράλ Κούτσα "έτρεξε" επιμέρους σκορ 14-5 και προηγήθηκε 72-77 με τον Μπλάζιτς στα 8'03" για το τέλος. Ο Σλοβένος έκανε το 78-81 (35'35") πριν ξεκινήσει το ξέσπασμα της Αναντολού Εφές! Οι Τούρκοι βελτίωσαν την άμυνά τους, ο Ερτέλ συνέχιζε να σκοράρει πίσω από τα 6.75 κάνοντας το 93-84 και η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς επικράτησε με 95-86.