Με Γιουλ και Ρούντι η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε δύσκολα την Γαλατά

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 90-81 των Τούρκων, πολύ πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. "Καθάρισαν" Γιουλ και Φερνάντεθ.

Η Ρεάλ ένιωθε την καυτή ανάσα της Γαλατάσαραϊ για 37 λεπτά, όμως στο τέλος βρήκε τον τρόπο να "καθαρίσει" το παιχνίδι και να πάρει τη δύσκολη νίκη με Οι Μαδριλένοι ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά όταν χρειάστηκε - με ηγέτη τον Σέρχιο Γιουλ - πάτησε το γκάζι και ξέφυγε. Η διαφορά πάντως των 9 πόντων ήταν πλασματική και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική εικόνα του αγώνα.

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο Σέρχιο Γιουλ πήρε την κατάσταση στα χέρια του όταν χρειάστηκε και τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 23 στην αξιολόγηση. Είχε 6/8 βολές, 4/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα, πήρε 2 ριμπάουντ έδωσε 3 ασίστ, σε 27 λεπτά συμμετοχής. Το κυριότερα απ' όλα ήταν πως μίλησε στα δύσκολα και δεν έχασε η Ρεάλ άλλο ένα ματς στην Μαδρίτη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Ρεάλ είχε περισσότερες λύσεις κι αυτό ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα. Οι Μαδριλένοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι αυτό μέτρησε στο τέλος, όταν τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η Γαλατά το πάλεψε, αλλά ήταν αδύνατο να αντέξει σε ένα τόσο δύσκολο εκτός έδρα ματς, παίζοντας με 9 παίκτες.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ρούντι Φερνάντεθ επέστρεψε στις σπουδαίες εμφανίσεις και είχε 22 στην αξιολόγηση. Επαιξε 31 λεπτά, είχε 13 πόντους με 2/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα, είχε 3 ριμπάουντ και το κυριότερο απ' όλα ήταν πως πήγε πολύ καλά και στο κομμάτι της δημιουργίας, αφού έδωσε 6 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-4 στο 3', αλλά η Γαλατάσαραϊ αντέδρασε άμεσα και με σερί 0-11 έκανε το 11-15 στο 5. Οι Τούρκοι έλεγξαν το ματς με τον Μίτσοφ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με στο σκορ στο 19-22.

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στη δεύτερη περίοδου, οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα (25-30 στο 12', 30-37 στο 14'), έχοντας βρει πολλές λύσεις στην επίθεση. Ο Σιλμπ έκανε και το 39-45 στο 19' και κάπου εκεί αντέδρασε η Ρεάλ και με τον Γιουλ να παίρνει πρωτοβουλίες μείωσε σε 45-47.

Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία στην τρίτη περίοδο, πάλι όμως η Γαλατασαραϊ ήταν εκεί για να μην την αφήσει να ξεφύγει. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και η Ρεάλ κατάφερε να περάσει μπροστά με 66-64 στο 30'.

Στο 33' η Ρεάλ έκανε το 72-66 με τον Ρούντι Φερνάντεθ και φάνηκε ότι έχει τον έλεγχο, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί και μείωσαν σε 72-71 στο 34'. Ο Ράντολφ μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 85-79 στο 39' και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Το τελικό 90-81 διαμορφώθηκε με τρίποντο του Ρούντι στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-47, 66-64, 90-81.