Με απόδραση από το Στρασβούργο στους 16 η Χίμκι

Η Χίμκι απέδρασε από το Στρασβούργο επικρατώντας της Στρασμπούρ με 69-78 χάρη σε ένα σερί 0-15 στο τέταρτο δεκάλεπτο και προκρίθηκε στο ΤΟΡ 16 της Euroleague. Κι όσο για τη γαλλική ομάδα αφού δεν αξιοποίησε την έδρα της ελπίζει σε ένα θαύμα για να προκριθεί.

Η Στρασμπούρ μπορεί να μπήκε σε θέση οδηγού στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά η Χίμκι έτρεξε ένα σερί 0-15 και μετατρέποντας το 66-63 σε 66-78 πριν το τελικό 69-78 που έδωσε στη ρωσική ομάδα το εισιτήριο για το ΤΟΡ 16 και έστειλε τη γαλλική στα σενάρια της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής. Μεγάλο παιχνίδι από τον Αλεξέι Σβεντ με 23 πόντους και 4/11 τρίποντα για να τον ακολουθήσουν οι Χόνεϊκατ με 15, Τοντόροβιτς με 14 και Ράις με 12. Κι όσο για τη Στρασμπούρ ο Ουίμς έμεινε στους 14 μετά το 20΄, ο Μπεμπουά 13 και ο Γκολούμποβιτς 12.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ειδικότερα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Η Χίμκι με τον Χόνεϊκατ μπορεί να προηγήθηκε με 7-12 στο 4 αλλά μόλις στο επόμενο λεπτό ο Χάουαρντ ισοφάρισε σε 14-14 με την Στρασμπούρ να έτρεξε ένα σερί 9-2 και να πήρε το προβάδισμα με 16-14 3:34 για το δεκάλεπτο όπου με τους Κόλινς και Ντουπόρτ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δις με +4 για το 22-18 και 24-20. Στο δεύτερον δεκάλεπτο η Στρασμπούρ λίγο πριν τα μισά του ξέφυγε με 34-28. Με ένα σερί όμως λίγο αργότερα 0-11 η Χίμκι με δύο κολλητά τρίποντα του Σβεντ προηγήθηκε με 38-43 56΄΄ πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Σε ένα διάστημα όπου η γαλλική ομάδα κατάφερε να μειώσει σε 43-45 χάρη στο τρίποντο του Ουίμς.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί όπου η Στρασμπούρ προηγήθηκε με 53-50 με το τρίποντο του Ουίμς 6:27 για το 30΄ και 57-54 με το καλάθι του Κόλινς 1:43 για το τέλος του τρίτου κομματιού του παιχνιδιού. Στο τέλος του όμως και πάλι η Χίμκι ήταν μπροστά με 57-59 και με το καλάθι και τη συμπληρωματική βολή του Σβεντ και το καλάθι του Τοντόροβιτς. Κι όσο για τέταρτο; Το Φάνταζε να είναι μία από τα ίδια μέχρι τα μισά του. Εκεί όπου ο Γκολούμποβιτς 8:15 για το 40΄ ισοφάρισε το 57-61 σε 61-61 και ο Κάμπελ με το τρίποντό του έκανε το 64-61 για τους γηπεδούχους. Με τον Γκολούμποβιτς η Στρασμπούρ προηγήθηκε με 66-63 στο 6:13 για το 40΄ για να ακολουθήσει ένα σερί 0-15 της Χίμκι κάνοντας το 66-78 με βασικούς εκφραστές τους Τοντόροβιτς, Σβεντ και Χόνεϊκατ πριν έρθει το τελικό 69-78 από τη βολή του Κόλινς. Για την ιστορία δεύτερος διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο Έλληνας Ηλίας Κορομηλάς.

Τα δεκάλεπτα:24-20, 43-45, 57-59, 69-78.