Ματσάρα στη Μόσχα, 90-86 η ΤΣΣΚΑ τον Ολυμπιακό

Πρόβα για τα πλέι οφ της EuroLeague έκαναν ΤΣΣΚΑ και Ολυμπιακός στη Μόσχα και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 90-86.

Ενα ματς ΤΣΣΚΑ - Ολυμπιακός ποτέ δεν μπορεί να είναι αδιάφορο. Και αποδείχθηκε αυτό περίτρανα στη Μόσχα. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη σαν να έπαιζαν για την πρόκριση στον τελικό της EuroLeague και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 90-86. Νάντο Ντε Κολό και Μίλος Τεόντοσιτς "καθάρισαν" για την ΤΣΣΚΑ, ο Βασίλης Σπανούλης επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και μαζί με τον Ιωάννη Παπαπέτρου παραλίγο να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο 23φόργουορντ ισοφάρισε σε 81-81 μόλις 88'' πριν από τη λήξη, αλλά ένα γκολ φάουλ του Τεόντοσιτς και στη συνέχεια 4/4 βολές της ρωσικής ομάδας, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της.

MVP

Ο Νάντο Ντε Κολό είχε 31 στην αξιολόγηση και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ασταμάτητος. Είχε 23 πόντους με 5/5 βολές, 6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, έδωσε 6 ασίστ, πήρε 2 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα και μαζί με τον Τεόντοσιτς ήταν οι κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Βασίλης Σπανούλης βρίσκει ρυθμό και κάθε μέρα γίνεται καλύτερος. Στη Μόσχα είχε 16 πόντους με 5/7 βολές, 4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, έδωσε 7 ασίστ, είχε 1 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Εκανε και 5 λάθη, όμως στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε ήταν εξαιρετικός.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Μίλος Τεόντοσιτς πέτυχε το καλάθι του αγώνα 1:13 πριν από τη λήξη. Με προσωπική ενέργεια πέτυχε το καλάθι, πήρε και ένα φάουλ... δώρο αφού δεν τον ακούμπησε κανείς και κάπως έτσι πέτυχε το 84-81. Λίγο πριν ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε ισοφαρίσει σε 81-81 και ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός για να φύγει με το διπλό, αλλά τα έμμεσο τρίποντο του Τεόντοσιτς έγειρε την πλάστιγγα. Οπως φυσικά και η φοβερή ευστοχία της ΤΣΣΚΑ στις βολές, είχε 28 στις 29 συνολικά, δεν λάθεψε ούτε στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ ήταν σε θέση οδηγού και ο Ολυμπιακός πάλευε με νύχια και με δόντια για να διατηρήσει την όποια επαφή με το σκορ. Ο Ντε Κολό και ο Τεόντοσιτς είχαν τους 24 από τους 47 πόντους της ρωσικής ομάδας σε αυτό το διάστημα και αποτέλεσαν το βασικό λόγο που έγινε το 25-15 στο 10' και το 47-37 στο 20λεπτο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και να προηγούνται με 14 πόντους διαφορά (33-19 στο 13', 43-29 στο 18'), αλλά ο Ολυμπιακός έβρισε ανά διαστήματα λύσεις. Κυρίως με τον ορεξάτο Βασίλη Σπανούλη (8 π., 4 ασ. στο πρώτο μέρος), όσο και με τους Μάντζαρη, Παπανικολάου, Πρίντεζη. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 45-37 στο 19΄, έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν περισσότερο κι έτσι φτάσαμε στο 47-37 του ημιχρόνου.

Ο Πρίντεζης και ο Παπαπέτρου μείωσαν σε 51-45 στο 23', ο Μάντζαρης έκανε με προσωπική ενέργεια το 53-49, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 55-52 στο 25'. Εκεί η ΤΣΣΚΑ αφυπνίστηκε, ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ασταμάτητος, έφτασε στους 23 πόντους και έκανε το 69-61 στο 28', για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 71-63.

Ο Παπανικολάου παρέλαβε τη σκυτάλη και από το χέρι του ήρθε το 73-71. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί και με τρίποντο του Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 81-81 στο 1:28, αλλά αμέσως μετά ο Τεόντοσιτς έκανε με γκολ φάουλ το 84-81. Ο Τζάκσον με 2/2 βολές έγραψε το 86-81, όμως ο Παπαπέτρου και πάλι, με νέο τρίποντο, μείωσε σε 86-84 στα 28''. Ο Χάινς με 2/2 βολές έκανε το 88-84, ο Παπαπέτρου το 88-86, ο Χίγκινς πάλι με 2/2 βολές το τελικό 90-86.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης):Ντε Κολό 23 (2), Τεόντοσιτς 23 (3), Όγκοστιν, Φριντζόν 4 (1), Τζάκσον, Αντόοβ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 11 (1), Χίγκινς 12, Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 10.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):Μπιρτς 2, Γιανγκ 4, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 16 (4), Σπανούλης 16 (1), Ουότερς, Αγραβάνης 7, Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 12 (2), Αθηναίου.