Μαθήματα μπάσκετ από την Ζαλγκίρις στο Μιλάνο

Η Ζαλγκίρις πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το Μιλάνο, εκεί όπου νίκησε την Αρμάνι με 94-62, έχοντας 13/20 τρίποντα και 23 ασίστ.

Η Ζαλγκίρις παρέδωσε μαθήματα μπάσκετ στην Αρμάνι και έφυγε από το Μιλάνο με μια μεγάλη και εμφατική νίκη. Το τελικό 62-94 δείχνει ακριβώς την εικόνα των δύο ομάδων και το μέγεθος της κυριαρχίας των Λιθουανών, πάτησαν το γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, είχαν 13 στα 20 τρίποντα και 23 ασίστ, σε ένα παιχνίδι που δεν είχαν αντίπαλο.

Μέχρι το 7', βέβαια, τα πράγματα ήταν διαφορετικά και το Μιλάνο είχε τον έλεγχο, με τους Γκαόυλντλοκ και Μίτσοφ να σκοράρουν συνεχώς. Το 20-16 όμως δεν είχε συνέχεια για τους γηπεδούχους. Ο Ντέιβις πήρε το όπλο του και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-25, με το σερί να μην σταματάει εκεί. Το επί μέρους σκορ έγινε 2-15 και με τον Ουλανόβας να είναι ασταμάτητος η Ζαλγκίρις έγραψε το 22-31, για να γίνει και το 24-47 στο 17', με τον Τουπάν να βάζει και αυτός την υπογραφή του.

Το Μιλάνο προσπάθησε να σταματήσει την εκ Λιθουανίας καταιγίδα, όμως το ημίχρονο τελείωσε με 31-50, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παραδώσει μαθήματα μπάσκετ. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές και οι Γιανκούνας, Μιλάκνις, Πάνγκος, η Ζαλγκίρις έκανε το 41-70 στο 30'. H διαφόρα έφτασε ακόμα και στους 37 (52-89) στο 35' και το μόνο που κατάφερε το Μιλάνο ήταν να μειώσει σε 62-94.

O MVP

Εξι παίκτες της Ζαλγκίρις είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, επτά διψήφια αξιολόγηση. Ο τίτλος, λοιπόν, του πολυτιμότερου είναι δύσκολο να δοθεί και απλά θα απονεμηθεί στον Εντγκάρας Ουλανόβας, που είχε 10 πόντους με 2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, έδωσε 3 ασίστ και πήρε 3 ριμπάουντ, σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι αριθμοί της Ζαλγκίρις στο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακοί. Είχαν 13 ασίστ και μόνο 2 λάθη, είχαν 8/8 βολές, 12/20 δίποντα, 6/10 τρίποντα και 16 ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή, το Μιλάνο είχε 9 στα 28 εντός παιδιάς, 11 ριμπάουντ, μόλις 4 ασίστ και 5 λάθη! Και κάτι ακόμα. Η Ζαλγκίρις είχε 11 πόντους από αιφνιδιασμό στο πρώτο μισό του αγώνα, η Αρμάνι κανέναν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Από το 7' μέχρι το 17' η Ζαλγκίρις άγγιξε το τέλειο και την ίδια στιγμή η Αρμάνι έμοιαζε σαν να εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Το επί μέρους στορ σε αυτά τα 10 αγωνιστικά λεπτά ήταν 4-31 και κάπως έτσι οι Λιθουανοί "καθάρισαν" από νωρίς το ματς στο Μιλάνο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο MEDIOLANUM FORUM βρέθηκαν 7554 φίλοι της Αρμάνι, που απογοητεύτηκαν από την εικόνα της ομάδας τους και εξέφρασαν σε πολλές περιπτώσεις τη δυσαρέσκειά τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία Γκονζάλες (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία), Φριτς (Γερμανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 31-50, 41-70, 62-94

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 13 (2), Μίτσοφ 7 (1), Πάσκολο 2, Καλνιέτις 7 (1), Ταρτσέφσκι 6 (10 ριμπάουντ), Αμπάς 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Εμπαγιέ 2, Θίοντορ 11 (1), Τζέφερσον 4, Μπερτάνς 5 (1/6 τρίποντα), Γκουντάιτις.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μποστ 2, Πάνγκος 12 (4), Τουπάν 11 (2/2 δίποντα, 7/8 βολές), Γιανκούνας 13 (1), Ματσιούλις 4, Μιλάκνις 11 (3), Μίσιτς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ουάιτ 7 (1), Καβαλιάουσκας 2, Βαλίνσκας 7 (1), Ουλανόβας 10 (2).

Ομαδικά στατιστικά Αρμάνι Μιλάνο: 15/35 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 11/14 βολές, 28 ριμπάουντ (16+12), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά Ζαλγκίρις: 19/35 δίποντα, 13/20 τρίποντα, 17/20 βολές, 35 ριμπάουντ (29+6), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Αρμάνι ταξιδεύει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει τη Βαλένθια την προσεχή Τετάρτη. Στην Ισπανία πηγαίνει και η Ζάλγκιρις και την ίδια μέρα αγωνίζεται κόντρα στη Μάλαγα.