Μάλαγα - Τσεντεβίτα 82-73

Η Μάλαγα άντεξε στην πίεση της Τσεντεβίτα, επικράτησε με 82-73 στο ''Martin Carpena'' κι ανέβηκε στο 4-2 στον Β' όμιλο της Euroleague.

Ο Ράιαν Τούλσον είχε 19 πόντους και 4 ασίστ, ο Μιντάουγκας Κουζμίνκας πρόσθεσε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ ο Βλάντιμιρ Γκολούμποβιτς άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ (13π., 9ριμπ.) για την Ουνικάχα που έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο TOP-16, μετά το 82-73 επί της Τσεντεβίτα.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Οι Κροάτες αιφνιδίασαν την Ουνικάχα Μάλαγα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, στο ''Martin Carpena''. Προηγήθηκαν 2-7 με 1/2 βολές του Μίρο Μπίλαν, ξέφυγαν με +6 (13-19, 7'08'') κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-23. Οι Ισπανοί αντέδρασαν στη συνέχεια, βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τούλσον (35-31, 14'02''), πέρασαν την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τον Βάσκεθ και προηγήθηκαν 44-41, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΟυνικάχαΜάλαγα άντεξε στην πίεση της Τσεντεβίτα που προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με τον Μπίλαν (60-60, 28'50''). Ο Γκολούμποβιτς διαμόρφωσε το 66-63 στο 30', φτάνοντας τους 13 προσωπικούς πόντους με 6/9 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι Κροάτες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο, όταν ο Μπίλαν μείωσε σε 68-67, στο 31'09''. Το λέι-απ του Κουζμίνσκας και οι βολές του Ράιαν Τούλσον διαμόρφωσαν το 80-71 στα 1'31'' για τη λήξη και ''κλείδωσαν'' ουσιαστικά τη νίκη (82-73) για τη Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-41, 66-63, 82-73.