Μάλαγα - Ολυμπιακός 61-69

Η Ουνικάχα σούταρε 36 βολές όμως ο Ολυμπιακός επικράτησε με 61-69 στο ''Martin Carpena'', στην πρεμιέρα του TOP-16. Κορυφαίος ο Οθέλο Χάντερ, νέα διάκριση για τον Σπανούλη που ''κλείδωσε'' τη νίκη με τρίποντο στα -23.3''!

Ο Ολυμπιακός έφτασε αισίως τις πέντε σερί νίκες στις επίσημες αναμετρήσεις με την Ουνικάχα (σ.σ. είχε προηγηθεί το περσινό 4-0) μετά το 61-69, στην πρεμιέρα του TOP-16.

Ο Οθέλο Χάντερ έκανε τη διαφορά για τους Πειραιώτες με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ κόντρα στη Μάλαγα που τελείωσε το ματς με 26/36 βολές, αντί 6/12 του Ολυμπιακού. Παράλληλα ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτός που ''εκτέλεσε'' τους Ίβηρες με τρίποντο-μαχαιριά στα 23'' για τη λήξη ενώ πλέον φιγουράρει στην τέταρτη θέση της λίστας των κορυφαίων πασέρ στην ιστορία της Euroleague!

Οι δηλώσεις προπονητών και παικτών του Ολυμπιακού

Τι είπε ο Χοάν Πλάθα

Τα στατιστικά του αγώνα

Μάλαγα, αποστολή: Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Μάλαγα στο Palacio de Deportes ''Martin Carpena'', σε ένα ματς ειδικών συνθηκών με δεδομένο ότι επρόκειτο για την πρεμιέρα του TOP-16 ενώ οι δυο ομάδες προέρχονταν από μεγάλες εγχώριες νίκες (σ.σ. η Μάλαγα τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό). Οι γηπεδούχοι του Ζοάν Πλάθα εστίασαν στην άμυνα στον Σπανούλη ενώ ο Τούλσον σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 7-2. Η Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε τα άστοχα σουτ και τα λάθη του Ολυμπιακού διατηρώντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά όμως οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Πέτγουεϊ, Λοτζέσκι, υποχρέωσαν την Ουνικάχα να σουτάρει 1/10 δίποντα (ήτοι, 10%) στο δεκάλεπτο κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 12-14.

Στο μεταξύ, ο Σπανούλης μοίρασε τρεις ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση της σχετικής λίστας στην ιστορία της Euroleague, ξεπερνώντας τον Σάρας Γιασικεβίτσιους!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, υποχρεώνοντας τη Μάλαγα σε 3/23 σουτ εντός πεδιάς ως τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου! Ο Σφαιρόπουλος πέρασε στον πάγκο τον Σπανούλη, ανέβασε τον Ντάρντεν στο ''4'' και οι Πειραιώτες διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (21-26, 16'13''). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πάτησε ξανά παρκέ και σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 στα 2'33' για το ημίχρονο. Η Μάλαγα έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας μόλις 4/19 δίπ (21%), 1/10 τρίπ. (10%) ωστόσο οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να ''χτίσουν'' διαφορά ασφαλείας (29-32, 20').

Εν συνεχεία ο Οθέλο Χάντερ έδωσε λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου για τον Ολυμπιακό που άντεξε στην πίεση της Ουνικάχα. Θετικός και ο Πρίντεζης στην πρώτη φετινή ευρωπαϊκή του παρουσία ενώ ο Λαφαγιέτ έκανε το 41-48, με τρίποντο λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου κι ενώ προηγουμένως αστόχησε σε τρία ελεύθερα σουτ. Τα δυο τρίποντα των Σλούκα, Λοτζέσκι έδωσαν "ανάσα" στον Ολυμπιακό (47-56, 33') κι ενώ οι φίλοι της Ουνικάχα αντιδρούσαν σε κάθε σφύριγμα των διαιτητών!

Τι ακολούθησε; Ο Σπανούλης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 50-59 στο 33'50'' ενώ ο Όλιβερ Λαφαγιέτ με 1/2 βολές έκανε το 55-62 στα 3'32'' για τη λήξη του αγώνα στο ''Martin Carpena''. Ο Χάντερ έδωσε πολύτιμες λύσεις στα τελευταία λεπτά όμως η Ουνικάχα δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει. Ο Γκριν είχε 0/2 βολές στα 55'' κι έτσι παρέμεινε το 61-66. Εν συνεχεία ο Σπανούλης ''εκτέλεσε'' τη Μάλαγα, αφού σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 61-69 στα 23.3'' για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 29-32, 45-48, 61-69.