Μάλαγα - Φενέρμπαχτσε 60-68

Η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ πέρασε δύσκολα από την έδρα της Μάλαγα (60-68) κι έκανε το 3-2 στο TOP-16, αφήνοντας τους Ισπανούς χωρίς νίκη στην Euroleague από τις 21 Νοεμβρίου! Ήταν η ένατη σερί ήττα για την Ουνικάχα στον θεσμό.

Η Μάλαγα αγνοεί τη νίκη στην Euroleague από τις 21 Νοεμβρίου και το 82-73 επί της Τσεντεβίτα. Σήμερα (30/01) η Φενέρ επικράτησε με 60-68 στο "Martin Carpena" και υποχρέωσε τους Ίβηρες στην ένατη συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Έτσι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 3-2 στο TOP-16, έχοντας σημειώσει όλες τις νίκες της μακριά από την Ulker Sports Arena. Για τους Τούρκους, ο Νεμάνια Μπιέλιτσα είχε 14 πόντους,13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ισάριθμες ασίστ σε 30'28" ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 35'54". Από την άλλη πλευρά, ο Κουζμίνσκας τελείωσε το ματς με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης έμεινε χωρίς πόντο σε 11' συμμετοχής.

Ο Τζον Στέφανσον ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Ουνικάχα στο πρώτο δεκάλεπτο, κόντρα στη Φενέρ. Ο 32χρονος Ισλανδός γκαρντ σκόραρε 10 πόντους (με 2/2 βολ., 1/1 δίπ. 2/3 τρίπ.) σε αυτό το διάστημα για τους Ίβηρες που προηγήθηκαν 19-16, στο 10'. Από την άλλη πλευρά, ο Άντριου Γκάουντλακ κράτησε όρθια τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στο "Martin Carpena", δίνοντας λύσεις στην επίθεση των Τούρκων. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα απέναντι στη Φενέρ ενώ ο Κουζμίνσκας έκανε το 28-24 με γκολ-φάουλ στα 3'46" για τη λήξη του ημιχρόνου.

Εν συνεχεία ο Λιθουανός έκανε το 30-26 στο 18'25" όμως οι Τούρκοι "έτρεξαν" σερί 7-0 και προηγήθηκαν 30-33 (21'35"), με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ χρεώθηκε με τρίτο φάουλ στο 23'10" και πέρασε στον πάγκο, δίνοντας τη θέση του στον Πρέλντζιτς. Παρ' όλα αυτά ο Μπιέλιτσα έστειλε τη διαφορά στο +7 (32-39), ο Γκολούμποβιτς ισοφάρισε σε 39-39 όμως η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ έκανε επιμέρους σκορ 1-10 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 40-49! Οι Ισπανοί μάζεψαν τη διαφορά με τον Σουάρεθ και τον Βάσκεθ (54-55, 36'18") ενώ ο Γκρέιντζερ σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 60-63 στα 63''.

Τι ακολούθησε; Ο Σουάρεθ αστόχησε πίσω από τα 6μ.75 ενώ ο Μπογκντάνοβιτς κέρδισε φάουλ από τον Τούλσον κι έκανε το 60-66, με 2/2 βολές. Εν τέλει η Φενέρ επικράτησε με 60-68 και ανέβηκε στο 3-2 στο TOP-16, αφήνοντας την Ουνικάχα χωρίς νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 30-26, 40-49, 60-68.