Μάλαγα - Αρμάνι Μιλάνο 77-84

Την πρώτη νίκη της στο Top 16 πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία πέρασε από την έδρα της Μάλαγα (77-84), έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Τζεντίλε (20π.) και Κλέιζα (15π.).

Μέχρι τα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση της Μάλαγα με την Αρμάνι Μιλάνο ήταν ντέρμπι. Κάπου εκεί "μίλησε" ο Λίνας Κλέιζα. Ο Λιθουανός φόργουορντ με διαδοχικά τρίποντα άνοιξε τη διαφορά, την οποία συντήρησαν οι Ιταλοί για το τελικό 77-84. Νωρίτερα, έπρεπε να κάνει τη δουλειά ο Αλεσάντρο Τζεντίλε, ο οποίος με 20 πόντους κρατούσε όρθια την ιταλική ομάδα, η οποία πέτυχε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση.

Στον αντίποδα, η Μάλαγα -που παραμένει χωρίς νίκη μετά τις πρώτες τρεις αγωνιστικές του Top 16- είχε τους Τούλσον και Βάσκεθ σε καλή μέρα, οι οποίοι πέτυχαν από 13 πόντους έκαστος.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν διαφορά στα πρώτα λεπτά (6-6, 3'). Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε, όμως ανέλαβε δράση, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού (8-11, 4'). Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ και χάρη στον Γκρέιντζερ πλησίασαν στον πόντο (14-15, 7'). Ο Βάσκεθ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του (16-15, 8'). Τα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, όμως, άνηκαν στην Αρμάνι. Σάμουελς, Μος και Τζεντίλε "εκτέλεσαν" τους γηπεδούχους και έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα τους στο φινάλε του δεκαλέπτου (17-22).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι πρωταθλητές Ιταλίας. Χάκετ και Κλέιζα μπήκαν στο κλίμα της αναμέτρησης και η διαφορά αυξήθηκε (19-28, 13'). Προσωρινά, όμως. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν δυναμικά στην αναμέτρηση και χάρη στους Γκρέιντζερ και Τούλσον όλα ξεκίνησαν από το μηδέν (30-30, 16'). Τους συμπαίκτες του ακολούθησε ο Γκολούμποβιτς, ο οποίος με διαδοχικές προσπάθειες έδωσε προβάδισμα (36-32, 18'). Ο ΜαρΣον Μπρουκς ήταν άφαντος για 19 λεπτά, όμως στο τελευταίο φρόντισε να δείξει την ποιότητά του. Με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσε στο φινάλε του ημιχρόνου σε 39-38, με το ντέρμπι να παρατείνεται.

Παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, τα πράγματα άλλαξαν άμεσα. Ο Μέλι ήταν αποτελεσματικός, ο Τζεντίλε συνέχισερ από εκεί που σταμάτησε και ως εκ τούτου, οι Ιταλοί πήραν τον έλεγχο (43-47, 23'). Το ιταλικό προβάδισμα διατηρούνταν, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων (45-51, 24'). Κάπου εκεί ανέλαβε -ξανά- δράση ο Ράιαν Τούλσον. Ο γκαρντ των Ανδαλουσιανών με διαδοχικά καλάθια θύμισε πως έχουμε αγώνα (52-53, 26'). Το κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με τους Τόμας και Κουζμίνσκας να είναι αποτελεσματικοί, πήραν το προβάδισμα (56-53, 27'). Ο Μέλι, ωστόσο, συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του και ισοφάρισε με τρίποντο (56-56, 28'). Τα τρίποντα διαδέχονταν το ένα το άλλο, όμως η τελευταία πράξη για το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε ειπωθεί ακόμα. Και την είπε ο Λίνας Κλέιζα. Ο Λιθουανός φόργουορντ με δύο διαδοχικές προσπάθειες όχι μόνο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά δημιούργησε και διαφορά (61-65).

Ο Στέφανσον χρεώθηκε με τεχνική ποινή και οι Ιταλοί το εκμεταλλεύτηκαν. Κλέιζα και Χάκετ έδωσαν πόντους και η διαφορά αυξήθηκε (61-68, 31'). Ο Μπρουκς ακολούθησε τον ρυθμό των συμπαικτών του για το +9 των Ιταλών (61-70, 32'). Οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια να επανέλθουν στη διεκδίκηση της νίκης και το πέτυχαν. Έχοντας υπομονή και παίζοντας καλή άμυνα κράτησαν μέχρι το 36'26'' τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο και με τον Βάσκεθ αιχμή του δόρατος, έκαναν ντέρμπι την αναμέτρηση (69-70, 36'). Ο Λίνας Κλέιζα φώναξε ξανά "παρών" στα κρίσιμα σημεία και με διαδοχικά τρίποντα έφερε στο +5 την ομάδα του (71-76, 38'). Κι εκεί που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, ήρθε ο Ράγκλαντ για να "καθαρίσει" την υπόθεση (72-79, 1'16'' για το τέλος). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με την Αρμάνι να πανηγυρίζει σημαντική νίκη με 77-84 και την Μάλαγα να παραμένει χωρίς νίκη μετά το πέρας των τριών πρώτων αγωνιστικών στο Top 16.

Δεκάλεπτα: 17-22, 39-38, 61-65, 77-84.