Μακάμπι - Παναθηναϊκός 65-62

Παρ' ότι ο Παναθηναϊκός κράτησε την Μακάμπι στους 65 πόντους, έχασε το γ' ματς (65-62) και υπολείπεται πλέον με 2-1 στο σκορ (videos)

Μεγάλη ευκαιρία να πετύχει την δεύτερη νίκη του στην προημοτελική σειρά με τη Μακάμπι, έχασε ο Παναθηναϊκός ο οποίος κράτησε τη Μακάμπι στους 65 πόντους αλλά τελικά ηττήθηκε με σκορ 65-62.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς παίζοντας σπουδαία άμυνα στο β΄ημίχρονο έφτασαν σε απόσταση ενός πόντου (62-63), όμως ο Χέντριξ έγραψε το τελικό 65-62 με ένα τυχερό καλάθι.

Το τελευταίο σουτ το επιχείρησε ο Καλάθης ο οποίος ήταν άστοχος στα 3'' πριν το τέλος του αγώνα, καθώς ο Διαμαντίδης είχε κλειστεί καλά από τους γηπεδούχους.

Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες την Πέμπτη (29/3) όπου ο Παναθηναϊκός θα έχει την τελευταία ευκαιρία να στείλει τη σειρά στα πέντε ματς. Με βάση την αποψινή του εμφάνιση, θα είχε κερδίσει αν δεν είχε αυτά τα τραγικά ποσοστά.

Με 21% στα τρίποντα (3/14) και 15/22 βολές (68%) οι "πράσινοι" δεν μπορούσαν να πετύχουν το κάτι παραπάνω.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Καϊμακόγλου, Τσαρτσαρή και Μπατίστ, μία πεντάδα δηλαδή διαφορετική από αυτή που μας είχε συνηθίσει στα προηγούμενα παιχνίδια. Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν με 0/3 τρίποντα, δείχνοντας νευρικοί. Αντίθετα, η Μακάμπι παίζοντας με περισσότερη υπομονή, ξέφυγε με 11-5 γρήγορα, τρέχοντας μετά το 4' (5-5) ένα σερί 6-0.

Τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού που δεν μπορούσε να ελέγξει τον Σχορτσανίτη, αλλά και τους περιφερειακούς της Μακάμπι. Στο 7' το σκορ έγινε 16-5 και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ, χωρίς όμως να μπορεί να αλλάξει πολλά πράγματα για την ομάδα του.

Στο α' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έκανε 5 λάθη κι 0/4 σουτ από τα 6.75μ. έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Με το 4ο εύστοχο τρίποντο της Μακάμπι, από τον Οχαγιόν το σκορ έγινε 24-13 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Νευρικός, βιαστικός, άστοχος

Με το καλημέρα στη β' περίοδο ο Οχαγιόν σκόραρε για το 26-13, κάνοντας νταμπλ σκορ. Ωστόσο, ο Ομπράντοβιτς ρίχνοντας τους Μπατίστ και Διαμαντίδη στο παρκέ κατάφερε να αλλάξει κάπως το μομέντουμ του αγώνα. Ένα σερί 7-0 ήταν αρκετό για να μειώσει σε 26-20. Μάλιστα, οι "πράσινοι" πλησίασαν και στους 5 (27-22) μετά από ωραία προσπάθεια του Μπατίστ.

Κάπου εκεί όμως όλα άλλαξαν και πάλι λες και γύρισε κάποιος διακόπτης. Ο Παναθηναϊκός όντας βιαστικός έχασε πολλές συνεχόμενες επιθέσεις και η Μακάμπι ξέφυγε και πάλι. Στα 3.34'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Σμιθ έκανε 33-24 κι έστειλε την ομάδα του ξανά στο +9.

Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και μάλιστα στο 19' άγγιξε και τους 15 πόντους (26-41) που ήταν η μέγιστη τιμή της. Τελειώνοντας το ημίχρονο με 11 λάθη και κακά ποσοστά ήταν αναμενόμενο ο Παναθηναϊκός να χάνει με 13 πόντους διαφορά (41-28).

Αντεπίθεση από την άμυνα

Στην επανάληψη, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Βουγιούκα, ο Παναθηναϊκός μείωσε κάτω από τους 10 πόντους (32-41), ενώ με τον Περπέρογλου να καρφώνει γράφτηκε το 36-43. Ωστόσο, για μία ακόμα φορά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έδειξαν να μην έχουν διάρκεια στην απόδοσή τους και ο Οχαγιόν έγραψε το 36-46 στο 24'.

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε πολύ την άμυνα του, με τους Μπατίστ και Διαμαντίδη στο παρκέ, ωστόσο επιθετικά χώλαινε ακόμα... Δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. Ο Περπέρογλου μείωσε στους 5 (46-41), ωστόσο και πάλι έκανε πολλά λάθη στη συνέχεια. Η έξοδος του Σχορτσανίτη στο 27' με 3ο φάουλ, δημιούργησε πολλά προβλήματα στη Μακάμπι που έχασε κάπως κι αυτή τον προσανατολισμό της.

Ωστόσο, διατήρησε το προβάδισμα και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του μείωσε με τον Μπατίστ που ήταν εκείνος που μείωσε σε 44-50 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, κρατώντας ένα ολόκληρο δεκάλεπτο στους 3 πόντους τους γηπεδούχους.

Ντέρμπι για γερά νεύρα

Από τη στιγμή που τα περιφερειακά σουτ δεν έμπαιναν οι Μπατίστ και Τσαρτσαρής ανέλαβαν δράση. Μάλιστα μείωσαν δύο φορές στους 4 πόντους (46-50, 48-52), πριν το ματς πάρει φωτιά με τα δύο διαδοχικά εύστοχα σουτ του Διαμαντίδη που έφερε το ματς σε απόσταση τριπόντου (53-56) στο 34'.

Την ίδια στιγμή, η Μακάμπι έβαλε κάποια μεγάλα σουτ με τους Λάνγκφορντ και Ελιγιάχου, αλλά είχε χάσει κι αυτή τη φρεσκάδα της κυρίως στην άμυνα. Ο Χέντριξ με καλάθι και φάουλ έγραψε το 55-61 στο 36' και τα ντεσιμπέλ ανέβηκαν επικίνδυνα στη συνέχεια στην εξέδρα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο μεγάλα σουτ από τους Καϊμακόγλου και Περπέρογλου φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (60-61).

Στο 1.31'' πριν το τέλος του αγώνα, σφυρίχτηκαν βήματα στο Διαμαντίδη ο οποίος όμως στα 35,1'' πέτυχε το λέι απ μειώνοντας σε 62-63 και υποχρεώνοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει σε τάιμ άουτ. Στα 15,4 πριν το τέλος του αγώνα, ο Χέντριξ πέτυχε ένα τυχερό καλάθι με το οποίο έφερε ξανά τη Μακάμπι στο +3 (62-65) που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-28, 44-50, 65-62.

Μακάμπι (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 9, Σμιθ 11, Μπλου 8(2), Ελιγιάχου 8(2), Πνίνι 2, Μπερστάιν 3(1), Οχαγιόν 12(1), Τζέιμς, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 4.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 13, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(2), Βουγιούκας 11, Καλάθης 11, Σμιθ, Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους.