Μακάμπι - Ρεάλ Μαδρίτης 90-86

Η Μακάμπι βελτιώθηκε στα ριμπάουντ, στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε έπαιξε και καλύτερη άμυνα και νίκησε τη Ρεάλ 90-86, στην πρώτη τους συνάντηση μετά τον περυσινό τελικό της Euroleague. Ο Ρέγιες έριξε τον Μιρσάντ Τουρκσάν από την κορυφή της ιστορικής λίστας των ριμπάουντερ (με 1287).

Ήταν ξεκάθαρο πως δεν ετίθετο θέμα εκδίκησης, διότι όταν τελείωσε η τελευταία τους αναμέτρηση, η Μακάμπι βρισκόταν στην κορυφή της Ευρώπης και η Ρεάλ... κοιτούσε από μια θέση κάτω. Άρα, το ματς της πέμπτης αγωνιστικής του ΤΟΡ16 σαφέστατα και δεν θα μπορούσε να ανταγωνιστεί τη μεγάλη βραδιά του Μιλάνου. Παρ' όλα αυτά και οι δυο είχαν τα κίνητρα τους να θέλουν να επιβληθούν. Και οι δύο είχαν πρόβλημα με τη συνέπεια στην απόδοση, με τους πρωταθλητές να κρατούν τους αντιπάλους τους στους 32 πόντους, στο δεύτερο ημίχρονο και να πανηγυρίζουν το 90-86.

Τα στατιστικά του ματς

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο Σχορτσιανίτης ήταν το σημείο αναφοράς της Μακάμπι, στα πρώτα λεπτά και είχε 10π., έως το 12-13 (3.18''), όταν αποσύρθηκε για να δώσει τη θέση του στον Τάιους. Έως το τέλος της πρώτης περιόδου (23-31) οι ψηλοί της Ρεάλ (Ρέγιες, Μπουρούσης, Αγιόν) είχαν τους 23π., ενώ όλοι μαζί οι Μαδριλένοι δεν είχαν υποπέσει σε λάθος, με τα 3/8 τρίποντα να είναι το μόνο πρόβλημα. Στη β' πράξη, οι γηπεδούχοι μέτρησαν 5/8 τρίποντα, αλλά επέτρεψαν στη "βασίλισσα" να πάρει 7 επιθετικά ριμπάουντ και χάριν αυτών να τρέξει 10-0 από το 36-35 (13.07'') έως το 36-45 (16.24''), με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να μοιράζει (6 ασίστ) και τους φίλους του να σκοράρουν (ο Κάρολ είχε 7π. στο β' δεκάλεπτο, όταν ο Ρέγιες έφτασε τους 16π. και τα 2-4 ριμπ., ενώ ο Μπουρούσης μετρούσε 9π.), μέχρι το 46-54 του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση που ξεκίνησε με τρίποντο του Χέινς, στο φινάλε της β' περιόδου, συνεχίστηκε στην τρίτη πράξη, όπου οι γηπεδούχοι μπήκαν με 8-0 (54-54, 22.11''). Κάπου εκεί, έκανε την εμφάνιση του ο Ρούντι Φερνάντεθ για να σκοράρει τους πρώτους πόντους του στο ματς. Ήταν πέντε σερί και συμπεριλήφθηκαν στο επί μέρους 13-4 που "έβγαλε" τη Ρεάλ στο 59-67 (26.19''). Η Μακάμπι βελτίωσε ελαφρώς την άμυνα της, δεν άφησε όλα τα ριμπάουντ στους αντιπάλους της και πήρε το πάνω χέρι, για δεύτερη φορά στο ματς, με διαδοχικές συνεργασίες των Πάργκο και Λάντεσμπεργκ (68-67, 28.40''). Ο Νοτσιόνι είναι εκείνος που έκανε 4 τις αλλαγές χεριών στο προβάδισμα, όπως διαμόρφωσε σκορ στο 30' (68-69). Σε αυτήν την περίοδο, οι δευτεραθλητές είχαν μια λανθασμένη εμμονή στο τρίποντο (1/7), με τους πρωταθλητές να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (9-4 vs. 4-4) και στο σκορ δεκαλέπτου (22-15).

Οι Ισραηλινοί μπήκαν στην τελευταία πράξη με επί μέρους 13-4 και ένεκα αυτού έφτασαν στο 81-73 (34.26''), με τον Λάσο να θυμάται τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ και αυτός να "ταΐζει" τον Αγιόν (81-77, 35.29''), ενώ έκανε και ο Ρέγιες 6 τα επιθετικά του ριμπάουντ (έφτασε τα 11 και ξεπέρασε τον Μιρσάντ Τουρκσάν, ο οποίος καθόταν στην κορυφή των ριμπάουντερ, όλων των εποχών, με 1287 -ο Ισπανός έχει πια 1288) και 20 τους πόντους του, έως το 83-79. Ο Σμιθ ανέλαβε να δίνει ανάσες στην παρέα του, μέχρι το 88-83 (39.36''), πριν ο Γιουλ κόψει τη διαφορά στο καλάθι (88-86), στα 15'' πριν τη λήξη. Αμέσως οι Μαδριλένοι έστειλαν τον Αλεξάντερ στις βολές (90-86, με 2/2), ο Ροντρίγκεθ έκανε λάθος, ενώ έμεναν 7'', με την τελευταία επίθεση να 'χει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 23-31, 46-54, 68-69, 90-86.