Λύγισε στο τέλος ο Ολυμπιακός, έχασε με 74-68 από την Ζαλγκίρις

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - OLYMPIAKOS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέλος λύγισε και έχασε με 74-68 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Ξέμεινε από δυνάμεις, πληρώνοντας τις πολλές απουσίες και υπέστη την 4η ήττα του στην EuroLegue

Ο Ολυμπιακός πάλεψε γενναία μέχρι το 35', όμως δεν άντεξε ως το τέλος στο Κάουνας και έχασε από την Ζαλγκίρις με 74-68. Οι ερυθρόλευκοι ξέμειναν από ενέργεια και λύσεις στην επίθεση στην τελευταία περίοδο - κάτι λογικό δεδομένων των απουσιών που υπήρχαν - και οι γηπεδούχοι δεν είπαν όχι στην μεγάλη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε.

Με τον Γιανκούνας να δίνει το σύνθημα και του Γουάιτ να κάνει δύο καρφώματα στο τελευταίο λεπτό (πέτυχε και τους 4 πόντους του στο πιο καθοριστικό σημείο), οι Λιθουανοί μίλησαν στο πιο καθοριστικό σημείο και έκλεισαν με θρίαμβο τον πρώτο γύρο της EuroLeague, υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες στην 4η τους ήττα.

Με τον Παπαπέτρου στο "4" ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει βοήθεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Κάπως έτσι έγινε το 7-12 στο 4', αφού και οι περιφερειακοί (Ρόμπερτς - Σπανούλης) έβαλαν δύο συνεχόμενα τρίποντα. Η κατάσταση άλλαξε όταν "ζεστάθηκε" ο Μιλάκνις και πέρασαν στο ματς οι Μίσιτς και Καβαλιάουσκας. Ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος, η Ζαλγκίρις κτύπησε μέσα στο καλάθι και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-19.

Ο Πάνγκος έστειλε τη διαφορά στους 6 αμέσως μόλις άρχισε η δεύτερη περίοδος (25-19). Ο ΜακΛιν το πήρε προσωπικά και μείωσε σε 25-24, για να ακολουθήσει το τρίποντο που Στρέλνικς που έγραψε το 25-27 στο 23'.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, πήρε βοήθεια και από Τόμπσον, Ρόμπερτς και έλεγξε το ματς μέχρι το ημίχρονο. Εκανε το 31-35 στο 16' και πήγε στα αποδυτήρια στο +2 (36-38).

Ο Γιανκούνας μπήκε με άλλη ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 40-38, ο Μιλάκνις έγραψε και το 43-40, όμως ο Παπανικολάου ήταν εκεί για να απαντάει στην Ζαλγκίρις. Ο Μιλάκνις συνέχισε το... βιολί του, έκανε το 48-44 στο 25'. αλλά και ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση να τα παρατήσει και απάντησε με σερί 0-9. Το τρίποντο του Παπανικολάου έγραψε το 48-53 στο 29' και με αυτόν τον τρόπο τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Ο Γιανκούνας άρχισε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και με συνοπτικές διαδικασίες η Ζαλγκίρις μείωσε σε 52-53 στο 32', για να κάνει ο Ουλανόβας το 54-53 στο 33'. Η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και μέχρι το 36' ο Μίσιτς έκανε το 62-58. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ξεμείνει από λύσεις και δυνάμεις και ο Πάνγκος με μεγάλο τρίποντο ολοκλήρωσε σερί 8-0 για την Ζαλγκίρις (65-58), μόλις 2:53 πριν από τη λήξη.

Στρέλνικς (γκολ φάουλ), Μίσιτς (τρίποντο) και Τόμπσον (τρίποντο) έκαναν το 68-64 μέσα στα επόμενα 51 δευτερόλεπτα, ο Γιανκούνας το 69-64 και ο Παπαπέτρου το 69-66 στο 39'. Ο Γουάιτ με κάρφωμα ανέβασε τη διαφορά στους 5 (71-66), ο Σπανούλης με 2/2 βολές μείωσε σε 71-68 στα 33'' , αλλά πάλι ο Γουάιτ με επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα έγραψε το 73-68 και "καθάρισε" το ματς για την Ζαλγκίρις. Ο Πάνγκος με 1/2 βολές έκανε το τελικό 74-68.

Ο MVP

Ο Γιανκούνας "πλήγωσε" τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο, όμως Κέβιν Πάνγκος ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Είχε 14 πόντους με 1/2 βολές, 2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, πήρε 3 ριμπάουντ και έδωσε 7 ασίστ. Είχε 17 στην αξιολόγηση, ήταν ο καλύτερος της Ζαλγκίρις.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Φάνηκε ότι ο Ολυμπιακός έχασε το ματς από τους ψηλούς επειδή δέχθηκε δύο καρφώματα στο τελευταίο λεπτό, όμως και τα ριμπάουντ κέρδισε και ουσιαστικά δεν πληγώθηκε από τους σέντερ της Ζαλγκίρις. Ομως οι Σπανούλης, Στρέλνικς και Ρόμπερτς είχαν μαζί 7/23 σουτ εντός παιδιάς κι αυτό ήταν τελικά που κόστισε στους ερυθρόλευκους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Ζαλγκίρις είχε 48 πόντους μέχρι το 30' και πέτυχε 26 στην τελευταία περίοδο. Είχε περισσότερη ενέργεια και δυνάμεις στο τέλος και πλήγωσε τον Ολυμπιακό με επιμέρους σκορ 26-15 στην τελευταία περίοδο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη ήταν και πάλι η Zalgirio Arena από 15.380 Λιθουανούς, αλλά και 100 φίλους του Ολυμπιακού, που ταξίδεψαν μαζί με την ομάδα και έδωσαν το δικό τους χρώμα στην εξέδρα. Οι 15.480 θεατές είναι ρεκόρ για το γήπεδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεζουέλο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Σίλβα (Πορτογαλία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 36-38, 48-53, 74-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Πάνγκος 14 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Τουπάν, Γιανκούνας 12 (5/13 σουτ, 2/4 βολές), Μιλάκνις 14 (4/7 τρίποντα), Μίσιτς 11 (1), Ουάιτ 4, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9 (7 ριμπάουντ), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 13 (1), Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Στρέλνιεκς 8 (1/7 τρίποντα), Παπανικολάου 11 (2), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Ουίλτζερ, Τόμπσον 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις:18/38 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 11/16 βολές, 23 ριμπάουντ (20+3), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 14/27 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ζαλγκίρις ταξιδεύει στο Βελιγράδι για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του υποδέχεται στις 5 Ιανουαρίου την Αρμάνι Μιλάνο. Πριν από αυτό το ματς, οι ερυθρόλευκοι παίζουν στο ΣΕΦ για την Stoiximan.gr BasketLeague με τον Πανιώνιο (31/12, 14.00).