Με τον ίδιο τρόπο η Λοκομοτίβ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε τη νίκη (85-84) κόντρα στην Λαμποράλ, έπειτα από τρίποντο του Σιμόν και άστοχο λέι από του Χοτζ στην εκπνοή.

Ακόμα μία νίκη στην εκπνοή πήρε η Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία μετά τον Παναθηναϊκό νίκησε στη Ρωσία τη Λαμποράλ με 85-84, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σιμόν και άστοχο λέι απ του Χοτζ στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως προσπάθησαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους από την αρχή. Στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης προηγήθηκαν με 6-4, έπειτα από καλάθι του Νοτσιόνι, ενώ ο Μπίκοφ ισοφάρισε σε 6-6. Η Λοκομοτίβ Κούμπαν προηγήθηκε με 8-6 και ο Πλάις με 1/2 βολές μείωσε σε 8-7. Ο Σιμόν με τρίποντο έκανε το 11-7 και ο Μπράουν αύξησε την διαφορά στους έξι πόντους (13-7). Ο Μπράουν σημείωσε το 15-7 στο 6'. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 21-13.

Ο Σιμόν πέτυχε το 23-13 και ο Μίλκο Μπιέλιτσα μείωσε σε 23-15. Οι Ρώσοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, με τον Μπράουν να πετυχαίνει το 30-18, ανεβάζοντας την διαφορά στους 12 πόντους. Ο Μπιέλιτσα και πάλι με τρίποντο μείωσε στους εννέα πόντους για τους Βάσκους (30-21). Ο Χοτζ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 30-24 και ο Μπιέλιτσα έφερε την Λαμποράλ στο -4 (30-26). Ο Χοτζ μείωσε σε 30-29 για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, με τον Ουίλιαμς να σημειώνει το 32-29. Ο Νοτσιόνι έφερε και πάλι τους Βάσκους σε απόσταση αναπνοής (32-31). Οι γηπεούχοι συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ με τον Μπράουν να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του (40-35) στο 17', ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 42-40 για την Λαμποράλ Κούτσα.

Στην τρίτη περίοδο, η Λαμποράλ ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι. Ο Χέντριξ μείωσε με 2/2 βολές σε 44-49 και ο Πλάις πέτυχε το 44-51 στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Πλάις και πάλι ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (46-53) και οι Ρώσοι μείωσαν σε 48-53. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν ξανά με τον Χέντριξ να μειώσουν σε 53-56 στο 26'. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Σιμόν να σημειώνει το 59-58 για την Λοκομοτίβ Κούμπαν για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 61-58.

Το τρίποντο του Σιμόν και το άστοχο λέι απ του Χοτζ

Ο Ζούμπκοφ με την έναρξη της τρίτης περιόδου έκανε το 63-58 και ο Καλνιέτις αύξησε την διαφορά στους επτά πόντους (65-58). Ο Κελάτι μείωσε σε 65-60 στο 32' και ο Αντρές Νοτσιόνι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έφερε τους Βάσκους στον πόντο (65-64). Οι Ερτέλ σημείωσε το 65-66 και ο Νοτσιόνιο αύξησε την διαφορά στους τρεις πόντους (65-68). Ο Ερτέλ στο 35' με εύστοχο σουτ δύο πόντων έκανε το 66-70 για να "απαντήσει" ο Μπράουν και να μειώσει σε 68-70.

Ο Γιασάιτις μείωσε σε 75-77, ο Σίμον στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό και οι Βάσκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 83-75, δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς. Οι Ρώσοι μείωσαν σε 79-83. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 84-82, ο Ερτέλ θα αστοχήσει και ο Σιμόν με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στα έξι δευτερόλεπτα στη Λοκομοτίβ Κουμπάν (85-84)! Οι Βάσκοι προσπάθησαν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, όμως ο Χοτζ αστόχησε στην εκπνοή σε λέι απ...