Λιμόζ - Μάλαγα 67-64

Η Μάλαγα προηγήθηκε με +18 (10-28, 14'23'') όμως η Λιμόζ έκανε το απόλυτο come-back κι επικράτησε με 67-64. Παρ' όλα αυτά, οι Ίβηρες προκρίθηκαν στο TOP-16, μετά τη νίκη της Μακάμπι επί της Άλμπα.

Η Ουνικάχα ήθελε τη νίκη επί της Λιμόζ ώστε να εξασφαλίσει την πρόκριση στο TOP-16 ωστόσο οι Γάλλοι επικράτησαν με 67-64, ανατρέποντας το εις βάρος τους -18 στη δεύτερη περίοδο.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Οι Σμιθ (18π.), Μπατίστα (14π.), Μπονγκού-Κολό (12π.) πέτυχαν κρίσιμους πόντους για τη Λιμόζ που ''ανέβηκε'' στο 3-5 στον Γ' όμιλο. Έστω κι έτσι, όμως, η Μάλαγα πέρασε στο TOP-16. Τα ευχάριστα ήλθαν από το Τελ Αβίβ, αφού η Μακάμπι επικράτησε 95-89 της Άλμπα και πήρε μαζί της την ομάδα του Ζοάν Πλάθα στην επόμενη φάση! Πώς; Η Ουνικάχα ''έχει'' ολες τις ισοβαθμίες ενώ η Άλμπα έχει να παίξει με τη Λιμόζ και την Τσεντεβίτα, που ακολουθούν.

Ο Φραν Βάσκεθ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Μάλαγα στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με τη Λιμόζ. Ο Ισπανός σέντερ είχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 14 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (ranking) σε 7'41'' για την Ουνικάχα που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 8-17. Ο Βλάντιμιρ Γκολούμποβιτς έστειλε τη διαφορά στο +18 (10-28, 14'23'') κι ενώ οι Γάλλοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις από τους Μόερμαν, Σμιθ. Εν τέλει, η Ουνικάχα άντεξε στην πίεση των ''λιμουζό'' κι έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της 21-34.

Η Λιμόζ αντέδρασε στη γ' περίοδο, πήρε πόντους από τον Τζαμάρ Σμιθ και μείωσε σε 37-41, στο 25'05''. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τους Ίβηρες, ο Μπονγκού-Κολό διαμόρφωσε το 43-44 κι εν συνεχεία έδωσε το προβάδισμα στη Λιμόζ (60-59, 38'48'') με κάρφωμα! Τι ακολούθησε; 2/2 βολές του Μάρκοβιτς και τρίποντο του Σμιθ, για το 63-61 στα 59'' για τη λήξη. Ο Μόερμαν διαμόρφωσε το 65-61, ο Τούλσον πέτυχε ''τρελό'' τρίποντο ενώ ο Μπονγκού-Κολό έκανε το 67-64 με 2/2 βολές στα 7''!

Η Λιμόζ έκανε γρήγορο φάουλ στον Ράιαν Τούλσον, ο οποίος αστόχησε στις δυο βολές, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, βρήκε τον Σουάρεθ όμως ο Ισπανός αστόχησε πίσω από τα 6μ.75! Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη όμως η Μακάμπι... δούλεψε και για την Ουνικάχα που ''σκέφτεται'' ήδη το TOP-16.