Λιέτουβος-Μακάμπι 74-76

Κόντρα στον κακό της δαίμονα, η Μακάμπι κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 76-74 της Λιέτουβος (επέστρεψε από το -19!), μετά από καλάθι του Ράις στα 3,5'' πριν τη λήξη! Συγκλονιστικό παιχνίδι και σπουδαίο διπλό για τους Ισραηλινούς που πέτυχαν την 3η τους νίκη στη Euroleague

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Μακάμπι κατάφερε να πετύχει την τρίτη της φετινή νίκη, έστω κι αν έδειξε σημάδια αυτοχειρίας στην δ' περίοδο.

Η Λιέτουβος έκανε επική ανατροπή επιστρέφοντας από το -19, πέρασε μπροστά στο σκορ με 71-70 στο 1.55'' για το τέλος του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το έργο της.

Οι δηλώσεις της αναμέτρησης

Τα στατιστικά του αγώνα

Ατομικό ρεκόρ πόντων από τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και ισοφάρισε σε 74-74 στα 12,6'' πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ωστόσο, στα 3,5'' για τη λήξη, ο Ράις απάντησε κι έκανε το 74-76, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στην τελευταία επίθεση ο Σεϊμπούτις ήταν καλά κλεισμένος και το σουτ που επιχείρησε καταδικασμένο από την αρχή.

Ο αγώνας:

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Ισραηλινών έξω από τα 6.75μ. (4/5 τρίποντα), ενώ είχαν κι έναν εξαιρετικό Ρενάλντας Σεϊμπούτις που ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα. Το 8-2 υπέρ της Μακάμπι έγινε γρήγορα 16-7, ενώ για λίγο οι παίκτες του Μπλατ αντιμετώπισαν κάποια αμυντικά προβλήματα και οι Λιθουανοί μείωσαν σε 18-22. Ωστόσο, η είσοδος του Σχορτσανίτη στο παρκέ, έδωσε λύσεις στη Μακάμπι και ξέφυγε με 26-18 στο 10'.

Στο β' δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 11 πόντους (23-34 στο 14ο λεπτό) μετά από τρίποντα των Οχαγιόν και Μπλου. Έτσι, ο Ντιρκ Μπάουερμαν έσπευσε να καλέσει τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Ωστόσο, η άμυνα της Μακάμπι συνέχιζε να προκαλεί προβλήματα και οι Ισραηλινοί βρέθηκαν στο +15 (25-40), στο 16ο λεπτό του αγώνα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να προηγείται με 45-33 και τη Λιέτουβος να μην μπορεί να ακολουθήσει. Κι έτσι συνεχίστηκε... Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (39-57), όμως με ένα σερί 9-0 οι Λιθουανοί έδειξαν να αφυπνίζονται (48-57), παίζοντας ξαφνικά με νεύρο και ενέργεια στην άμυνα. Η αντεπίθεση τους είχε και συνέχεια με τον Σεϊμπούτις να την οδηγεί και να γράφει το 55-59, στα 33'' πριν το τέλος του αγώνα, φτάνοντας τους 15 πόντους.

Ένα τρίποντο του Ντέβιν Σμιθ έκανε το σκορ 58-65 στο 31ο λεπτό του αγώνα, όμως η Λιέτουβος δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και πλησίασε σε απόσταση ενός τριπόντου (62-65). Ο Μπλατ επανέφερε τον Σχορτσανίτη στο παρκέ, αλλά δεν έκανε τη διαφορά και τελικά η Λιέτουβος πέρασε στο 1.55'' για το τέλος μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους (71-70). Στα 31'' για το τέλος ο Κουκ έκανε την προσποίηση έξω από τα 6.75μ., μπερδεύτηκε και τελικά χάθηκε η μπάλα για τους Λιθουανούς. Στα 19'' ο Ράις με 2/2 βολές έγραψε το 71-74, όμως ο Γκετσεβίτσιους ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε σε 74-74 (12,6'').