"Κλείδωσε" την τετράδα η Φενέρ, 85-78 στο Κάουνας

Στο 18-7 ανέβηκε η Φενέρμπαχτσε, που βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά στο Κάουνας αλλά στο τέλος έριξε στο καναβάτσο τη Ζαλγκίρις με 85-78. Πολύ καλός ξανά ο Κώστας Σλούκας.

Την 18η φετινή νίκη πανηγύρισαν οι πρωταθλητές Ευρώπης. Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε να κυνηγά τη Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο, στην τελευταία περίοδο, όμως, ήταν εξαιρετική και στις δύο μεριές του παρκέ κι έφτασε στη νίκη με 78-85. Με ρεκόρ 18-7 η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (ανήμερα των γενεθλίων του Σέρβου) κρατάει πλέον στα χέρια της το πλεονέκτημα έδρα, στο 15-10 υποχώρησαν οι ηττημένοι.

Οι Λιθουανοί ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν πιο… ζεστά το ματς και στο 5’ ήταν μπροστά με 14-7, έχοντας 100% σε δίποντα (4/4) και βολές (6/6). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, ήταν καλύτερη στα ριμπάουντ και στο 10’ είχε προβάδισμα 7 πόντων (24-17). Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η Φενέρ ήταν αρκετά άστοχη και η Ζαλγκίρις βρήκε την ευκαιρία να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (32-20, 14’, τρίποντο του Μίσιτς). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι να πάνε οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια. Οι παίκτες του "Ζοτς" συνέχισαν με ποσοστά κοντά στο 40%, οι γηπεδούχοι είχαν πάνω από 60% σε δίποντα - τρίποντα και μαζεύοντας περισσότερα ριμπάουντ (14-8) κατάφεραν να είναι μπροστά με 9 πόντους στο ημίχρονο (40-31).

PHOTO CREDITS: FACEBOOK/BC ZALGIRIS KAUNAS

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι πρωταθλητές Ευρώπης δυνάμωσαν την άμυνα τους και μάζεψαν τη διαφορά (41-38, 24’). Η Φενέρ μείωσε ακόμα και στον πόντο (53-52), ωστόσο η Ζαλγκίρις με συνεχόμενους πόντους του Γουάιτ διατήρησε το προβάδισμα στο 30’ το σκορ ήταν 58-52. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. H Φενέρ μάζεψε τη διαφορά και στο 35’ -έπειτα από κάρφωμα του Βέσελι- κατάφερε να περάσει μπροστά έπειτα από πάρα πολύ ώρα. Κι όταν το έκανε, δεν κοίταξε ξανά πίσω της, με αποτέλεσμα να φτάσει στο "διπλό". Μάλιστα, πήρε και την ισοβαθμία με τη Ζαλγκίρις, καθώς κάλυψε το 89-90 με το οποίο είχε ηττηθεί στην Πόλη. Παράλληλα έγινε η τρίτη ομάδα μετά την ΤΣΣΚΑ και τον Ολυμπιακό που εξασφαλίζει και μαθηματικά τη συμμετοχή της στα playoffs.

MVP

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ξανά ο ηγέτης της τουρκικής ομάδας. Έμεινε στο παρκέ για 32:11, μέτρησε 15 πόντους με 2/4 τρίποντα, ήταν ψύχραιμος στο φινάλε (7/7 βολές) και παράλληλα είχε 5 ασίστ στο ενεργητικό του. Συγκέντρωσε 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, έχοντας μάλιστα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το δύσκολο έργο να… κυνηγάει τον Πάνγκος! Και τα κατάφερε κι εκεί, με τον κορυφαίο παίκτη της Ζαλγκίρις να βρίσκει στο τέλος τους περισσότερους πόντους του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην πολύ καλή άμυνα της Φενέρμπαχτσε στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου αλλά και στους 33 πόντους που πέτυχαν οι πρωταθλητές Ευρώπης στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκαν στο παρκέ στο -6 (58-52), αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να κάνει το παιχνίδι της. Επιθετικά, βρήκαν μεγάλα σουτ, ήταν ψύχραιμοι όταν χρειάστηκε και κάπως έτσι πανηγύρισαν για 18η φορά στη φετινή EuroLeague.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ζαλγκίρις έκανε καλό ματς στην επίθεση και το γεγονός ότι κατάφερε να χάσει με 52.4% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα και 86.4% στις βολές, είναι κάτι που σίγουρα προκαλεί εντύπωση. Άξιο αναφοράς και το γεγονός ότι οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε μοίρασαν 25 ασίστ, έχοντας μόλις 7 λάθη! Επίδοση που τους οδήγησε στη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη -ως είθισται- η Zalgirio Arena, με περισσότερους από 15.000 φίλους της λιθουανικής ομάδας να δημιουργούν γι’ ακόμα μία φορά εκπληκτική -κι αρκετά θορυβώδη- ατμόσφαιρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 40-31, 58-52, 78-85

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές), Πάνγκος 14 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ασίστ), Τουπάν 3, Γιανκούνας 15 (4/7 δίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάγιους, Μιλάκνις 6 (2), Μίτσιτς 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ουάιτ 9, Καβαλιάουσκας 2, Βαλίνσκας 4, Ουλανόβας 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 5 (0/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας 15 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Νάναλι 2, Γκούντουριτς 4, Βέσελι 13 (3/5 δίποντα, 7/7 βολές), Κάλινιτς 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 16 (2).

Ομαδικά στατιστικά Ζαλγκίρις: 22/42 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 19/22 βολές, 24 ριμπάουντ (19+5), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Φενέρμπαχτσε: 18/32 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 25/25 βολές, 22 ριμπάουντ (19+3), 25 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Στις 12/03 η Ζαλγκίρις Κάουνας δοκιμάζεται στην έδρα της Νεβέζις για το πρωτάθλημα Λιθουανίας και στις 15/03 παίζει εκτός με τη Μπασκόνια. Η Φενέρμπαχτσε, από τη μεριά της, θα αντιμετωπίσει την Καρσίγιακα εκτός στις 11/03 και στις 16/03 υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Photo Credits: Facebook/BC Žalgiris Kaunas & EuroLeague